Piyanonun Latin büyücüsü

Üstün piyano tekniği sayesinde Küba'nın farklı ritim tınılarıyla ABD'de palazlanan caz geleneğini modern bir solukla harmanlayan Afro-Cuba cazının 90'larda öne çıkan isimlerinden Gonzalo Rubalcaba...

İSTANBUL - Üstün piyano tekniği sayesinde Küba'nın farklı ritim tınılarıyla ABD'de palazlanan caz geleneğini modern bir solukla harmanlayan Afro-Cuba cazının 90'larda öne çıkan isimlerinden Gonzalo Rubalcaba, Akbank 14. Caz Festivali kapsamında bugün saat 19.30'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda konser verecek.
Babası ve dedesi de müzisyen olan Rubalcaba 8'inde klasik piyano eğitimi almaya başlamış. Konservatuvardaki ilk yıllarında hem piyano hem de davul çalan sanatçı, daha sonra piyanoda karar kılmış. Paquito D'Rivera, Chucho Valdes ve Frank Emilio gibi müzisyenlerin desteklediği Rubalcaba, daha okul sıralarındayken Küba dışında çeşitli festivallerde çalmaya başladı. Onun için dönüm noktası 1985 yılında kurduğu grubu Grupo Proyecto ile Dizzy Gillespie tarafından keşfedilmesi ve 86'da da kendisiyle birlikte bir festivalde çalmak için Havana'ya gelen Charlie Haden ile tanışması oldu. Uluslararası ilk çıkışını ise 1990'da Montreux Caz Festivali'nde Charlie Haden ve Paul Motian'ın yanında konuk olarak çalmasıyla gerçekleştirdi.
Küba'dan Florida'ya
ABD'ye ayak basamayan Rubalcaba, kendisini destekleyenlerin çabaları sonucu 1993'te New York Lincoln Center'da unutulmaz bir konserle ABD'deki hayranlarıyla buluştu. Daha sonra, ilk önce bir süre Dominik Cumhuriyeti'nde yaşadıktan sonra da nihayet 1996'da Florida'ya yerleşti. Kusursuz bir teknik ve ritim duygusu, lirik, sıcak melodiler ve Afro-Cuban-Amerikan müzik mirasının olağanüstü kombinasyonu dinleyiciyi adeta tutsak alan Rubalcaba'nın 'Paseo' adını taşıyan yeni albümü de ABD'de yayımlandı. (Kültür Sanat)