Piyanoyla David Bowie yorumu

Piyanoyla David Bowie yorumu
Piyanoyla David Bowie yorumu
Piyanist Toros Can, bu akşam Borusan Müzik Evi'nde Kai Schumacher'le birlikte gerçekleştireceği piyano atışmasında David Bowie de yorumlayacak
Haber: SERDAR KÖKÇEOĞLU / Arşivi

Son derece önemli ödüller kazandınız. Ödüllerin bir piyaniste ne gibi katkısı oluyor?
Ödüller aslında CD’ler için alındığında farklı, yarışmalar için alındığında farklı nitelikler taşıyor. Benim için yarışmalardan alınan ödüller çok daha özel. 

Eğitimci yönünüzü düşünerek soruyorum. Genç kuşak piyanoya nasıl bakıyor?
Eğitim sistemimizin sorunlarından dolayı genç kuşak piyanistlerin yetişmesi hayli ilginç oluyor. Eğitim müfredatından dolayı yeteri kadar zaman ayıramıyorlar piyanoya ama öte yandan öğrenme yetileri bir önceki kuşağa göre daha gelişmiş. 

Avangardlar ‘hazırlanmış piyano’ gibi denemeler yaptılar. Piyano için denemeler bitti mi? Alışık olmadığımız yeni sesler beklemeli miyiz?
Alışık olmadığımız ses kalmadı artık, diye düşünüyorum. Beklenmeyene hazırız artık, hiçbir şey, hiçbir ses bize olmayacak gibi gelmiyor. Elektronik müziğin yükselişinden sonra zaten hedeflenen yeni sesler aramaktan çok var olan sesin yapısı ve kullanımı olduğu için, bence konuya ‘yeni sesler’ diye bakmamalı. 

Son yıllarda elektronikçiler ve piyanistler ortak albüm yapıyor. Sizin kafanızda böyle farklı türden müzisyenlerle albüm projeleri var mı?
Şimdilik böyle bir projem yok ama kesinlikle sıcak baktığım bir oluşum piyano ve elektronik. 

Popüler müzikleri, mesela bilinen rock şarkılarını piyano ile yorumladığınızda, kafanızdaki hedef tam olarak ne oluyor?
Bunu ilk kez sahnede, Borusan Müzik Evi’nde yapacağım. David Bowie’nin ‘Space Oddity’ adlı şarkısının piyano ve elektronik için bir yansımasını sunacağım. Piyano partisini ben, tape kısmını Korhan Erel yazdı, beraber çalıştık bu şarkı üstünde. Çok ilginç ve benim için eğitici bir çalışma oldu. Ayrıca Alman piyanist Kai Schumacher ile ilginç bir piyano atışması gerçekleştireceğiz.
Borusan New Series: Kai Schumacher-Toros Can piyano atışması bu akşam saat 20.00’de Borusan Müzik Evi’nde. Tel: 0212 336 32 80


  ETİKETLER:

  Rock

  ,

  Popüler

  ,

  Müzik

  ,

  Akşam

  ,

  eğitim

  ,

  zaman

  ,

  genç

  ,

  derece