Politik klarnetçi

Akbank Caz Festivali kapsamında bu gece, CRR Konser Salonu'nda beşlisiyle birlikte sahneye çıkacak Don Byron'un sayısız özelliği var.
Haber: ORHAN KAHYAOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Akbank Caz Festivali kapsamında bu gece, CRR Konser Salonu'nda beşlisiyle birlikte sahneye çıkacak Don Byron'un sayısız özelliği var. O, 1980'li yıllardan itibaren, zarif enstrüman klarneti, uzun bir boşluktan sonra tekrar gündeme getirmeyi başarmış bir müzisyen olarak anılır.
Baştan beri, kendine özgü, radikal ve politik bir vizyonu vardır. Caz spektrumu inanılmaz geniştir. New York'un caz ortamı kadar, kültür çevreleri de onu ilgilendirir. Klasik müziği hiç dışlamaz. Ama, folklor ve etnik müziklerden; rap, hiphop ve funk'a kadar uzanan eklektik bir caz algısı vardır.
Byron, yalnız, değişik özellikler taşıyan albümleriyle tanınmaz. Başta, eğitmen bir kimliği var. Birkaç yıldır Brooklyn Müzik Akademisi'nde sanat direktörü. Çeşitli film, dokümanter ve TV programları için müzik yazar. Örneğin, Robert Altman'ın 'Kansas City' filmine konuk oldu; Paul Auster'in
'Lulu On The Bridge'in müziklerini hazırladı.
Onu ilk eğiten isim George Russell'dır. Bir dönem, klasik müzik orkestralarında da klarnet çalar. Ama, 80'li yılların ortalarında New York caz ortamının birbirinden önemli müzisyenleriyle konser ve stüdyo kayıtlarına girip, maharetlerini caz ortamına kanıtlamıştı.
Bu on yılın sonlarından itibaren, birlikte çaldığı müzisyenler arasında Craig Harris, David Murrey, Mark Ribot, Bill Frisell ve Bobby Previte'den söz edilebilir. Klarneti ana caz enstrümanlarından biri yapmayı bu süreçte başarmıştır.
1992'de ilk albümü 'Tuskegee Experiments' yayımlanır. Eklektik caz algısı bu albümde
öne çıkar. Klasikten caza ve diğer etnik müziklere uzanan ilginç bir müzikalite belirir. Bu albümle bir anda parlar Byron. Down Beat dergisi, onu yılın en iyi müzisyeni seçer.
Politik olduğu kadar maceraperest bir müzisyen olan Byron; 1990'lı yıllar boyunca Hamiet Bluiett, Anthony Braxton, Steve Coleman ve Living Colours gibi önemli müzisyen ve grupla da çalmıştır.
İstanbul'da vereceği konser için onun grubunda sahne alacak birbirinden önemli müzisyenlerle baş başa kalacağız. Grupta trompeti Ron Miles, piyanoyu George Calligan, bası Drew Gress, davulu Ralph Peterson çalıyor. Modern cazın, uçlarda gezinen, cazda çok kültürlülüğü savunan müzisyenlerini ilgiyle izleyenler için Byron'unki festivalin en anlamlı konserlerinden olabilir.