Polonya'daki 'şok değişimi' göreceksiniz...

Polonya'daki 'şok değişimi' göreceksiniz...
Polonya'daki 'şok değişimi' göreceksiniz...
Millî Reasürans Sanat Galerisi'nde açılan 'Shock Therapy: 1989 Sonrası Polonya'dan Dönüşüm Fotoğrafları' sergisi, Polonya'nın en iyi fotoğrafçıların çalışmalarıyla ülkedeki büyük değişimin çarpıcı bir portresini sunuyor.

Millî Reasürans Sanat Galerisi tarafından organize edilen ‘Shock Therapy: 1989 Sonrası Polonya’dan Dönüşüm Fotoğrafları’ sergisi, küratör Adam Mazur tarafından seçilen 10 sıradışı fotoğrafçının işlerinden oluşuyor. 38 milyon nüfuslu Polonya’nın genel ve etkileyici belgesel portresini sunan sergi, Polonya’nın önde gelen fotoğrafçılarının, tamamlanmamış ve gerilimlerle dolu bir süreç olarak gördükleri dönüşümü konu alan fotoğrafları içeriyor.
Çeşitli kuşaklardan Polonya’nın dikkat çeken fotoğrafçılarının işlerini ve karşıt bakış açılarını sunan bu sergi, Polonya’nın son 25 yıl içinde yaşadığı değişimin çapını ve niteliğini görme fırsatı veriyor. Sergiye katılan tüm fotoğrafçılar toplumsal sorunlara ilgi duyan belgeselci bir fotoğraf anlayışına yakın olmakla birlikte, hepsi bu özel görsel geleneği farklı ve kendilerine özgü bir yöntemle yeniden yorumluyorlar.
Sergi, ayrıca 1989 sonrası Polonya gerçekliğinin yeni imgesini sunan ve fotoğraf açısından son derece yoğun bir dönemden seçilmiş izlekleri de bir araya getiriyor.
Sergide Anna BeataBohdziewicz, Kuba Dabrowski, Elabieta Janicka, Witold Krassowski, Chris Niedenthal, Konrad Pustola, Szymon Roginski, Tadeusz Rolke, Wojtek Wieteska, Wojtek Wiczyk’ın yapıtları yer alır.

Polonya-Türkiye arasında diplomatik ilişkilerinin 600. yıldönümü nedeniyle Polanya Kültür ve Kültürel Miras Bakanlığı Adam Mickiewicz Enstitüsü’ne bağlı dijital bir platform olan Culture.pl ve Fundacja Nowy Dzialan Vakfı’nın işbirliğinde hazırlanan sergi, Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde 29 Kasım’a kadar görülebilir.