Pompidou'nun bütün kapıları Sarkis'e açıldı

Pompidou'nun bütün kapıları Sarkis'e açıldı
Pompidou'nun bütün kapıları Sarkis'e açıldı

Sarkis?in sergisi Brancusi atölyesinden Kandinsky arşivine kadar Paris?teki ünlü Centre Pompidou?nun her yanına yayılıyor.

PARİS - Avrupa’nın en önemli çağdaş sanat merkezlerinden Paris’teki Centre Pompidou, dünyada çağdaş sanatın ileri gelen isimlerinden Sarkis’i, Fransa’da Türkiye Mevsimi etkinlikleri kapsamında bir sergi projesiyle ağırlıyor. İstanbul Modern’in işbirliğiyle gerçekleşen Sarkis’in ‘Passages’ başlıklı sergi projesi, geniş mekân kullanımıyla Centre Pompidou tarihinde bir ilk niteliği taşıyor.
Sarkis’in zamana ve mekâna yayılan bir süreç olarak kurguladığı ‘Passages’ sergisi, aşamalı olarak Pompidou’nun farklı mekânlarında kurulacak. Proje dahilinde, Centre Pompidou, daha önce benzeri görülmemiş bir sanatsal çalışma için Sarkis’e, daimi modern sanat koleksiyonunun yer aldığı müze bölümünün 4. ve 5. katlarından fuayesine, Brancusi Atölyesi’nden Kandinsky Dokümantasyon ve Araştırma Merkezi’nden Halk Kütüphanesi’ne Çocuk Atölyesi’nden IRCAM Müzik Enstitüsü’ne kadar birçok farklı mekânının kapılarını açtı.
Dün, Fransa Kültür Bakanı Frederic Mitterrand, Centre Pompidou Başkanı Alain Seban, Sarkis ve İstanbul Modern’den Oya Eczacıbaşı’nın birer konuşma yaptığı törenle açılan sergi, 21 Haziran’a kadar sürecek. (Kültür Sanat)