Portakal, Avşar kızına emanet

Portakal, Avşar kızına emanet
Portakal, Avşar kızına emanet

Altın Portakal Film Festivali’nde ulusal yarışmanın jüri başkanı Hülya Avşar oldu.
6-12 Ekim tarihleri arasında 49. kez gerçekleştirilecek ve ana teması ‘Mizah, Muhalefet ve Demokrasi’ olarak belirlenen festivalde yarışacak filmler için son başvuru tarihi ise 6 Ağustos. Bu tarihten sonra ön jürinin yarışmaya değer bulduğu yapımlar Hülya Avşar başkanlığındaki jüri tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak.
Hülya Avşar’ın Türkiye ’nin en köklü ulusal film festivalinin jüri başkanlığına seçilmesi dün sosyal medyanın da önemli gündem maddelerinden birisi oldu. Kimileri böylesine önemli bir film festivalinde usta bir yönetmenin başkan olması gerektiğini belirtirken, bazı isimler ise Avşar’ın bu görevi hakkıyla yerine getireceğini ifade etti. Avşar isminin ‘popüler’ kaygılarla seçildiğini düşünenler de var.
Hürriyet’in internet sitesine görüşlerini açıklayan sinema yazarları ise ikiye bölündü. Ömür Gedik ve Atilla Dorsay bu seçimi olumlu bulurken Mehmet Açar mesafeli Serdar Akbıyık ve Şenay Aydemir ise eleştirel yaklaştı.
Bu tür festivallerdeki genel temayül ise genel olarak usta bir yönetmen başkanlığında jüriler oluşturmak. Örneğin Altın Koza son beş yılda Türkiye sinemasının usta isimlerini jüri başkanı olarak seçti. Ünlü Cannes Festivali’nin son on yılına bakıldığında ise bir tek 2011 yılında Robert De Niro’nun başkanlığını görüyoruz. Diğer yıllarda ise usta yönetmenler başkanlık koltuğunda. Altın Portakal’ın son on yıllık tarihine bakıldığında ise Genco Erkal, Tuncel Kurtiz, Kadir İnanır ve Müjde Ar’ın jüri başkanlığı yaptığı görülüyor.
Yaklaşık otuz yıldır Türkiye’de popüler kültürün önemli figürleri arasında yer alan Hülya Avşar’ın ‘Benim Sinemalarım’, ‘Berlin in Berlin’, ‘Salkım Hanım’ın Taneleri’, ‘Fazilet, ‘Bez Bebek’, ‘İki Genç Kız’ ve ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’ gibi Türkiye sinemasının önemli filmlerinde başrol oynadı.