Portakal bildiğiniz gibi

Sinemacılar bir haftalığına Antalya'ya taşınıyor. Türk sinemasıyla özdeşleşen, en uzun soluklu sinema etkinliği Altın Portakal Film Festivali bugün başlıyor.

ANTALYA - Sinemacılar bir haftalığına Antalya'ya taşınıyor. Türk sinemasıyla özdeşleşen, en uzun soluklu sinema etkinliği Altın Portakal Film Festivali bugün başlıyor. Başlıyor başlamasına ama 41 yıllık geçmişi olmasına karşın protestolardan kendini kurtarabilmiş değil. Yeni jüri sistemiyle ilgili kafa karışıklığı da cabası.
Sinema Oyuncuları Derneği (SODER), festivale katılmama kararı aldı. SODER Başkanı Yusuf Sezgin, konuyla ilgili olarak "Üzülerek belirtmeliyim ki hiçbir yıl bu yıl olduğu kadar iletişim sorunlarının yaşandığı, bir meslek örgütü olarak dışında kaldığımız festival yaşamadık. Bugüne kadar Yaşam Boyu Onur Ödülü için derneğimize danışılırdı. Bu yıl bu konuda da devre dışı kaldık. Ayrıca 125 üyeli derneğimizden sadece beş kişi davet ettiler. Jüri üyesi arkadaşlarımızı gönderdik.
Ama onun dışındaki beş kişilik daveti kabul etmedik" açıklaması yaptı.
Sinema Yazarları Derneği Başkanı Atilla Dorsay da festivalin davetini geri çevirdi. "Antalya'nın bu yılki uygulamalarını beğenmiyorum. Beni davet etmelerine karşın oraya gitmek bana dürüstçe gelmiyor" diyen Dorsay, yeni jüri sistemini de eleştirdi. Dorsay "Hiçbir festivalde böyle bir jüri sistemi yok. Antalya'da bu yıl bir kaos yaşanacak. Değişiklikler yapılırken Yeşilçam'ın birikimine çok fazla kulak asılmadı" diyor.
Dorsay'ın da sözünü ettiği gibi festivalde kafaları en çok karıştıran konu, Oscar ödüllerine özenilerek değiştirilen jüri sistemi. Jüri yönetmen, senaryo, oyuncu, görüntü yönetmeni gibi çeşitli meslek birliği üyeleri, sinema yazarları, sinema işletmecileri, dağıtımcılar, akademisyenler ve yapımcıların bulunduğu 68 kişiden oluşuyor. Jüri sisteminin nasıl uygulanacağına gelince... Festivalden yapılan açıklamaya göre meslek birliği üyelerinden oluşan jüri, kendi branşlarında puanlamayla en iyi üç adayı belirleyecek. Sonra büyük jüri toplanarak hem en iyi filmleri (birinci, ikinci, ücüncü) hem de meslek jürisinin seçtiği adaylar arasından en iyileri seçecek. Böylece meslek jürisinde bulunan adaylar iki kere oy kullanacak. Çünkü büyük jüri meslek jürisi üyelerini de kapsıyor.
Yapılan açıklamalarda 'Oscar gibi jüri' deniyor. Ama görmezden gelinen, Oscar'ın bir festival olmadığı. Oscar'da 5 bin küsür Akademi üyesi oylarını verir. Yapılan sayımda her kategoride en çok oy alan beş film, aday olarak açıklanır ve sayımı yapan kişilerin Oscar töreninin yapılacağı zamana kadar dünyayla bağlantısı kesilir. Antalya'da 68 kişiden oluşan büyük jüri tek tek oylarla en iyileri belirlese bir yere kadar 'Oscar gibi jüri' denilebilir. Ama aynı kişilerin tekrar tekrar oy vermesi, dünyada örneğine pek rastlanır bir durum değil. Ayrıca bilgi dağarcığımız dünyada hiçbir festivalde böyle bir uygulamanın olmadığını söylüyor bize.
Gelelim festivalde yarışacak filmlere. Ulusal Uzun Metraj Yarışması'nda 10 film yarışacak: 'Ne De Olsa Çocuk' (Eriş Akman), 'Yazı Tura' (Uğur Yücel), 'Gece 11:45' (Ercan Durmuş), 'Hayal Kurma Oyunları' (Yavuz Özkan), 'Hoş Geldin Hayat' (Ümit Elçi), 'Tramvay' (Olgun Arun), 'Meleğin Düşüşü' (Semih Kaplanoğlu), 'Kayıp Cennet İnsanları' (Ümit Cin Güven), 'Merhaba Hababam Sınıfı' (Kartal Tibet), 'Mustafa Hakkında Herşey' (Çağan Irmak).
Ayrıca bu yıl para ödülleri de artırıldı. En İyi Film'e verilen ödül 60 milyardan 150 milyar liraya çıkarıldı.
İkinci filme verilen 'Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü' 100 milyar, en iyi
üçüncü filme verilen 'Behlül Dal Jüri Özel Ödülü' 50 milyar oldu. En iyi yönetmene ise 25 milyar lira verilecek.
Festivalin yarışma dışı gösterimleri bu yıl daha da çeşitlendirilmiş durumda. Ankara Sinema Derneği'yle işbirliğine giden AKSAV, Gezici Festival'in programında bulunan yabancı filmleri ve 'En İyi 10 Türk Filmi'ni de festival kapsamında seyirciyle buluşturacak. Ayrıca usta yönetmen Memduh Ün'ün sinematografisini yansıtan beş film ücretsiz olarak sinemaseverlere sunulacak. Festival 10 Ekim'de Cam Pramit'te gerçekleştirilecek ödül töreniyle sona erecek. (Kültür Sanat)