'Portakal'da telif borçlusu filme para yok

'Portakal'da telif borçlusu filme para yok
'Portakal'da telif borçlusu filme para yok
Altın Portakal Film Festivali'nde telif borcu olan filme para ödülü verilmeyecek. 'En iyi film'in yapımcısı, yeni filminin bir bolümünü Antalya'da çekerse 70 bin lira teşvikle birlikte 400 bin lira alacak

ANTALYA - Bu yıl 47’ncisi düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıl bazı yeniliklere imza atıyor. Ödül yönetmeliğinde yapılan değişiklik uyarınca 330 bin lira parasal karşılığı olan en iyi film ödülünü alan yapımcı, yeni filmine iki yıl içinde başlar ve filmin bir bölümünü Antalya’nın simgesi olan mekanlarda çekerse, Antalya Teşvik Ödülü altında 70 bin lirayla birlikte toplam 400 bin liralık ödülün sahibi olacak. Ayrıca ödül yönetmeliğinde eser sahiplerinin telif haklarına yönelik yeni düzenlemeler yapıldı. Akçeli ödüllerin ödül sahiplerine ödenmesi için, eserle ilgili tüm yasal teliflerin, telif yasasında belirtilen hükümler doğrultusunda eser sahiplerine ödenmiş olması gerekiyor. Ödülün yarısı 31 Mart 2011 tarihinde, kalan yarısı ise, ‘yeni filmlerin yapımını teşvik etmek amacıyla’ yapımcının 2 yıl içinde yeni bir film çekmeye başlaması halinde ödenecek.

Festivalin süresi beş güne indi
Süresi bir haftadan beş güne indirilen ve bu yıl 9-14 Ekim tarihleri arasında yapılacak festivalin ulusal yarışmasına başvuru koşulları da açıklandı. Son başvuru tarihi 13 Ağustos olarak belirlenen ulusal uzun metraj film yarışmasına 1 Ekim 2009 tarihinden sonra tamamlanmış ve Altın daha önce başvuruda bulunmamış ‘kurmaca’ türündeki filmler katılabilecek. Yarışmaya katılacak filmlerin, başka bir ulusal festivalde en iyi film ödülü almamış, herhangi bir ulusal TV kanalında (pay TV kanalları dahil) gösterilmemiş, DVD baskılarının satışa sunulmamış olması gerekiyor. Ulusal yarışmada en iyi yönetmen ödülü 50 bin, senaryo ödülü 30 bin, görüntü yönetmeni 30 bin, müzik ödülü 30 bin lira olarak belirlendi.
Ulusal kısa film ve ulusal belgesel film yarışmaları için son başvuru tarihi 13 Ağustos, uluslararası film yarışması için ise 20 Ağustos. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen festivalde en iyi kısa filme 10 bin lira, en iyi belgesel filme 15 bin, en iyi ilk belgesele ise 5 bin lira para ödülü verilecek. (Kültür Sanat)