Portekiz'in hazinesi

Yapı Kredi Kültür Merkezi Sermet Çifter Salonu, Portekizli şair Fernando Pessoa üzerine hazırlanan 'Fernando Pessoa ve Şürekâsı' adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.

İSTANBUL - Yapı Kredi Kültür Merkezi Sermet Çifter Salonu, Portekizli şair Fernando Pessoa üzerine hazırlanan 'Fernando Pessoa ve Şürekâsı' adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, Portekiz Başbakanı Pedro Santana Lopes'in himayesinde, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, Casa Fernando Pessoa ve Portekiz Büyükelçiliği'nin işbirliğiyle düzenleniyor. Portekiz'in 'ulusal hazine'si, ülke edebiyatındaki modernleşmenin kurucularından ve dünya şiirindeki en ilginç kişiliklerden biri olan Fernando Antonio Nogueira Pessoa, 47 yıllık ömründe (1888-1935) kendi deyişiyle 'perdeler yerine insanlara bölünmüş bir oyun' sahneledi: Yetmişten fazla dış kimlikle Portekizce, İngilizce ve Fransızca şiirler, denemeler, öyküler yazdı.
Bu dış kimliklerin, özellikle de üçünün (dandy gemi mühendisi Álvaro de Campos; onun 'üstat'ı neo-pagan Alberto Caeiro; hekim ve klasikçi, Pessoa'nın sözleriyle 'Portekizce yazan Yunanlı Horatius' Ricardo Reis) ve yarı-dış kimliği, alter ego'su Bernardo Soares'in, aracılığıyla, soyadının işaret ettiği gibi, hem 'birisi' hem de 'hiç kimse' oldu.
Portekizli küratör ve Lizbon'daki Casa Fernando Pessoa'nın (Fernando Pessoa Evi), adını Álvaro de Campos'un şiirinden alan edebiyat dergisi Tabacaria'nın sanat yönetmeni João Francisco Vilhena'nın küratörlüğünü üstlendiği serginin amacı, Pessoa'nın 'hayatlar'ının, çevirmeni Richard Zenith'in bir seçme şiirler kitabına verdiği adla 'Fernando Pessoa ve Şürekâsı'nın, ördüğü labirentin yollarını aydınlatmak ya da belki, Pessoa söz konusu olduğuna göre, karartmak...
'Fernando Pessoa ve Şürekâsı' sergisinde, bu tür çalışmalarda alışık olunduğu gibi, Pessoa'nın kimlik belgesi, gözlük ve gözlük kabı gibi kişisel eşyaları, kütüphanesinden seçilmiş, ilgi alanlarını gösteren kitaplar, Pessoa'nın en önemli üç dış kimliği olan de Campos, Caeiro ve Reis'e ilişkin görsel malzemeler yer alıyor. Ama serginin asıl özelliği, küratörünün deyişiyle 'beş duyuya birden hitap eden', bu yüzden de seyircinin beklenmedik sürprizlerle karşılaşacağı bir sergi olması.
Fernando Pessoa sergisi dolayısıyla hazırlanan kitapta ise Casa Fernando Pessoa'nın yöneticisi ve Tabacaria'nın yayın yönetmeni Clara Ferreira Alves'in 'İstanbul'da Bir Yabancı', Güven Turan'ın 'Pessoa'nın Okuru Olmak', Richard Zenith'in 'Fernando Pessoa: Bir Ulusun Doğuşu' ve João Francisco Vilhena'nın 'Labirent' başlıklı yazıları yanında, Pessoa'nın ve üç dış kimliğinden seçilmiş İngilizce-Türkçe şiirler yer alıyor. Sergi 8 Ocak'a kadar açık kalacak. (Kültür Sanat)