Post-punk efsanesi Swans Salon'a geliyor

Post-punk efsanesi Swans Salon'a geliyor
Post-punk efsanesi Swans Salon'a geliyor
1997'de dağılıp 2010'da yeniden toparlanan Amerikalı efsane post-punk grubu Swans, 2 Mayıs Cumartesi akşamı Salon İKSV'ye konuk olacak. Salon İKSV, 30 Nisan Perşembe günü ise caz müziğinin efsanelerini andığı Garanti Caz Yeşili: Caz Ağacı/ John Coltranegecesine ev sahipliği yapacak.

İstanbul caz sahnesinin önde gelen müzisyenlerinin caz müziğinin efsanelerini andığı Garanti Caz Yeşili: Caz Ağacı 2015 serisi John Coltrane ile devam ediyor. 2011’de ilk defa Billie Holiday, Ella Fitzgerald ve Nina Simone gecelerinde seyirciyle buluşan Garanti Caz Yeşili: Caz Ağacı konser serisi; 2012’de Frank Sinatra, Ray Charles ve Antonio Carlos Jobim’i selamladı. 2013’te Cole Porter, George Gershwin ve Duke Ellington’ı Salon’da andıktan sonra 2014’te Miles Davis, Louis Armstrong ve Chet Baker gecelerinde “trompet dahileri vokallerle renklendi”. Konser serileri 2015’te saksofon virtüözleri için gerçekleştirdiği saygı duruşlarına Charlie Parker ve Stan Getz ile başladı. Şimdi ise caz saksofon virtüözlerinin en büyük ilham kaynaklarından biri olan John Coltrane ile devam ediyor.

Başak Yavuz, Ceyda Ozbaşarel, Çağıl Kaya (vokal), Yahya Dai, Serhan Erkol (saksafon), Adem Gülşen (piyano), Baran Say (kontrbas) ve Erdem Göymen’den (davul) oluşan caz müziğinin ustalarına, Vedat Özdemiroğlu gecenin sunucusu olarak eşlik edecek. Garanti Caz Yeşili: Caz Ağacı 2015, John Coltrane konseri 30 Nisan Perşembe 21.30’da Salon’da gerçekleşecek. Konserin biletleri ayakta 35 TL, öğrenci 25 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden ( pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) temin edilebilir.

Post-punk efsanesi Swans Salon’a geliyor
Salon Mayıs ayına Amerikalı post-punk grubu Swans konseriyle hızlı bir başlangıç yapıyor. Swans, 2 Mayıs Cumartesi gecesi 22.30’da Salon sahnesine 2 yıl aradan sonra tekrardan konuk oluyor.
1982 yılında vokalist ve söz yazarı Michael Gira tarafından kurulan grup, yayımladıkları 10 stüdyo albümün ardından 1997’de dağıldı. Sahne performanslarıyla çok konuşulan Swans, 2010 yılında yeniden bir araya geldi ve aynı yıl My Father Will Guide Me Up A Rope To The Sky albümünü dinleyicileriyle buluşturdular. Yeniden birlikteliklerinin ardından ahırdan dönüştürdükleri stüdyoda üç ay boyunca her gün 14 saate yakın çalışarak çıkardıkları The Seer (2012) ve 2014’te ise müzik eleştirmenleri tarafından övgüyle söz edilen son albümleri To Be Kind’ı yayımladılar. My Father Will Guide Me Up A Rope To The Sky albümünden To Be Kind’a giden süreçte, sound olarak maskülen bir havaya sahipken daha feminen bir havaya büründüklerini ifade eden Michael Gira, aynı zamanda hem şiirsel hem de kaotik olabilen şarkılarını yaparken kendinden başka, Cormac McCarthy, Russell Banks ve Jack London gibi yazarlar ile izlediği filmlerden etkilendiğini söylüyor.
Swans, Michael Gira (gitar ve vokaller) önderliğinde, Christoph Hahn (gitar), Norman Westberg (gitar), Christopher Pravdica (bas gitar), Thor Harris (davul, perküsyon ve keyboard) ve Phil Puleo’dan (davul) oluşuyor. 1982’den beri grindcore ve post-punk türlerine ilham kaynağı olan Swans, 2 Mayıs Cumartesi 22.30’da tekrardan Salon’da hayranlarıyla buluşacak. Konserin biletleri ayakta 60 TL, öğrenci 35 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmaksızın İKSV ana gişeden (Pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) temin edilebilir.