Posterleri Kapadokya'da uçtu

Posterleri Kapadokya'da uçtu
Posterleri Kapadokya'da uçtu
Bir balon firması, Neşet Ertaş'ın türküleri eşliğinde üzerinde Ertaş'ın fotoğraflarının ve türkü sözlerinin bulunduğu dev posterleri Kapadokya semalarında uçurdu

NEVŞEHİR - Peribacaları ile ünlü Kapadokya bölgesindeki bir balon firması, Türk halk müziği sanatçısı ve söz yazarı Neşet Ertaş'ın sevilen türküleri eşliğinde üzerinde Ertaş'ın fotoğraflarının ve türkü sözlerinin bulunduğu dev posterleri, Kapadokya semalarında uçurdu.

Kapadokya bölgesinde faaliyet gösteren Uluer Group Anatolian Ballons firması, önceki gün Kırşehir'de toprağa verilen sanatçı Neşet Ertaş'ın anısına hazırlattığı ve üzerinde Ertaş'ın fotoğrafları ile “Datlı gonuş dinlesinler sözünü, gören seyreylesin yüzünü, zaten halk biliyor senin özünü”, “Yalan dünyadan bir Neşet Ertaş geçti”, “Güle güle Neşet Baba, toprağın bol olsun” ve “Ağla sazım, ağlanacak zamandır” yazılı dev posterleri 15 balonun sepetine astı.

Neşet Ertaş posterlerinin bulunduğu balonlar güneşin doğuşu ile birlikte Göreme beldesinden Kapadokya semalarına havalanırken, kalkış yapılan alanda da hoparlörlerden Neşet Ertaş'ın sevilen türküleri yankılandı.

Çoğunluğu yabancı turistlerden oluşan balonlardakilerin, organizasyon karşısında şaşkınlık yaşadıkları gözlendi.

Neşet Ertaş'ın posterinin bulunduğu bir balonda uçuş yapan Muhammet Bilgin, Neşet Ertaş'ın yakınları ve sevenlerine başsağlığı dileyerek, “Sol yanımız çökük kaldı. Bozkırın tezenesini kaybettik. Bozlaklar yetim kaldı” dedi.

Uluer Group Genel Müdürü Mahmut Uluer ise unutulmaya yüz tutan Anadolu kültürünü yeniden şahlandırarak gerek sanatı, gerekse kişiliği ile tüm kesimlerin saygısını kazanan halk ozanı Neşet Ertaş'ın kendi tabiriyle “yalan dünya”dan göçüp gitmesinin tüm Anadolu'yu kasvetli bir mateme bürüdüğünü kaydetti.

Ertaş'ın manevi şahsiyetinin Anadolu'da belki de asırlarca ayakta kalacağını, türkülerinin dilden dile ulaşacağını vurgulayan Uluer, “Ertaş, halkının gönlünde kurduğu tahtta ebediyen kalacak ve asla unutulmayacak. Yeni nesiller, onun eşsiz eserleri ve bıraktığı kültürel zenginlikten yararlanarak kendilerini geliştirecek, onun ışığında ilerleyeceklerdir. Anadolu'dan çıkıp dünyaya adını duyuran Neşet Ertaş'ı saygıyla anıyor, kendisine rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyorum” ifadesini kullandı.

Neşet Ertaş posterlerinin bulunduğu sıcak hava balonları, yaklaşık 1,5 saat boyunca Kapadokya semalarında uçuş gerçekleştirdi. (aa)