Prens Hamlet'in talimatıdır: Sahnedeyken beni kayda almayın!

Prens Hamlet'in talimatıdır: Sahnedeyken beni kayda almayın!
Prens Hamlet'in talimatıdır: Sahnedeyken beni kayda almayın!
Tiyatroseverler ve hayranları onun Hamlet performansı için adeta nefeslerini tutmuş bekliyordu. 'Sherlock' ile şöhreti katmerlenen Hollywood yıldızı, İngiliz aktör Benedict Cumberbatch, cumartesi geceki oyundan sonra izleyicisine ciddi bir uyarıda bulundu...

RADİKAL - İngiltere ’de çok sayıda tiyatrosever bir süredir, adeta nefeslerini tutmuş bu performansı bekliyordu: ‘Sherlock’ dizisiyle şöhreti katmerlenen Hollywood'un İngiliz oyuncularından Benedict Cumberbatch, Barbican Tiyatro’da ‘Hamlet’ olarak çarşamba gecesinden beri seyirci karşısında. Cumberbatch’in Hamlet’i oynadığı oyunun biletleri bir yıl önce satışa çıktığı gün tükenmişti. Oyuncunun kendilerini, ‘Cumberbitches’ olarak adlandıran hayran grubu, Cumberbatch’i görebilmek için 36 saat önceden tiyatroya gelip nöbete başlamıştı. Hollywood yıldızının performansı seyircilerin bol alkışı, eleştirmenlerin övgüsüyle karşılandı. Ve İngiliz aktörü cumartesi geceki oyunda izleyen seyirci, bizzat Cumberbatch’in kendisinden gelen bir uyarıyla karşılaştı: Lütfen bir daha oyun sırasında beni kayda almayın.  

KAYDA ALINMAK UTANÇ VERİCİ
39 yaşındaki yıldız, cumartesi gecesindeki performansından sonra, yıldızın hiç kimseye imza vermeyeceği söylenmesine rağmen, onu görmek için tiyatro kapısında toplanan hayranlarına, seyirciler tarafından kaydedilmenin utandırıcı olduğundan bahseden bir konuşma yaptı. İngiliz oyuncu, birisi onu açık bir şekilde kayda alırken performansına devam etmenin ne kadar zor olduğunu söyledi.
Birden karşısına çıktığı hayranlarına önce teşekkür eden Cumberbatch, “Sizden büyük bir iyilik isteyebilir miyim? Öncelikle burada olan herkese çok teşekkür ederim. Beni çeken bütün bu kameralar, telefonlar… Bunları iyi şekilde kullanın. Çok zor bir hafta oldu. Dışarıda bunlar işimin bir parçası, anlıyorum. Fakat tiyatro salonunda kameraları ve kırmızı ışıkları görebiliyorum. Üçüncü sıradan kameranın kırmızı ışığını görebiliyordum. Bu çok utanç verici” dedi.

Canlı seyirciye, performansını aktarmaya çalışırken telefonlar tarafından videoya çekilmekten daha az destekleyici ve daha az keyif verici bir şey olmadığını söyleyen aktör; “İyi ya da kötü de olsa telefonlarınız yerine zihninize kalmasını tercih edeceğim canlı performansı, bu şekilde gerçekleştiremem. Bu yüzden, lütfen bunu yapmayın” diye devam etti.

BU MESAJI TWITTER'DA YAYIN!
39 yaşındaki aktör, tiyatro çalışanlarının da oyun ilerledikçe daha sıkılaşacağını ve çekime alırken yakalanan kişilerin salondan çıkarılacağını ekledi: “Sosyal medya kullanmıyorum ama bunu twit’ler, bloglar ve hashtag’lerseniz çok takdir ederim” diyerek, hayranlarından tiyatro sırasında kaydedilmeme ricasını yaymalarını istedi.
İMZA YA DA HEDİYE YOK

Çarşamba günü, tiyatronun kapısına yıldızın oyundan önce ya da sonra imza vermeyeceğini söyleyen bir yazı asılmıştı: “Bay Cumberbatch, oyundan önce ya da sonra imza vermeyecektir. Çok sayıda istek olduğundan dolayı hediye ya da imzalanacak eşya kabul edemiyoruz. Bu durumun yaratabileceği hayal kırıklığından ötürü özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.”
Övgü dolu eleştiriler alan oyunun tanıtım fotoğrafları basına dağıtılmıştı. Cumberbatch, fotoğraflarda geleneksel kıyafetler içinde oynadığı Danimarkalı prens rolünde görülüyor. (The Daily Mail)
(Çeviri: Cansu Önder)