Prensibini asla bozma

Sinema dünyasının dört devi; Robert de Niro, Edward Norton, Marlon Brando ve Angela Bassett, çağdaş bir soygun gerçekleştirmek üzere polisiye-gerilim türündeki 'Komplo'da (The Score) bir araya geldiler.

İSTANBUL - Sinema dünyasının dört devi; Robert de Niro, Edward Norton, Marlon Brando ve Angela Bassett, çağdaş bir soygun gerçekleştirmek üzere polisiye-gerilim türündeki 'Komplo'da (The Score) bir araya geldiler. Yönetmenliğini Frank Oz'un üstlendiği 'Komplo' suç dünyasından emekli olmaya hazırlanan yetenekli bir hırsızın tüm prensiplerini bozup, son ve en hakikatli vurgununu yapmaya (ya da yemeye?) karar vermesini ele alıyor. Nick Wells, 20 yıldan beri faaliyet gösteren dünya çapında ünlü bir hırsızdır. Ancak yaşlandığına karar verip yeni kararlar alır. Artık suç dünyasıyla bağlantısını kesecektir. Yasalara saygılı bir yurttaş olup altı yıllık kız arkadaşıyla birlikte sessiz, sakin, huzurlu ve de mutlu bir yaşama merhaba diyecektir.
Ancak Nick Wells büyük bir hata yapar ve yeni yaşamının rahatlığını garantilemek için mesleğinin jübilesini gerçekleştirmeye karar verir! Üstelik 'yalnız çalış' ve 'asla yaşadığın kentte iş yapma' prensiplerini ihlal ederek.
Komediden gerilime
'Komplo', komedi filmleri üzerine ihtisaslaşmış olan Frank Oz'un ilk 'gerilim' denemesi. Çekimlerine geçtiğimiz sene başlanan yapımda mekân olarak 'birçok yönden Avrupa kentlerini çağrıştıran bir görüntüsü olması' nedeniyle Montreal seçilmiş. Filmin asıl noktası olan soygun mekânıysa bir gümrük binası. Nick'in hayalini kurduğu caz kulübü NYC için özel bir set inşa edilmiş. Söz konusu caz olunca Mose Allison ve Cassandra Wilson gibi caz sanatçılarının gerçek performanslarından yararlanmak da kaçınılmaz olmuş. (Kültür Sanat)