Profesör Akgündüz: 'Muhteşem Yüzyıl' değil,'muhteşem rezalet'

Profesör Akgündüz: 'Muhteşem Yüzyıl' değil,'muhteşem rezalet'
Profesör Akgündüz: 'Muhteşem Yüzyıl' değil,'muhteşem rezalet'

Prof. Akgündüz (ortada)

'Osmanlı'da Harem'in yazarı ve Roterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmed Akgündüz, Türkiye'de tartışılan 'Muhteşem Yüzyıl' dizisini "Muhteşem rezalet" olarak adlandırdığını söyledi.

KUALA LUMPUR – Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenen ve Türkiye’den Caprice Group’un sporsorluğunu yaptığı konferansta konuşan Roterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Akgündüz, İngilizce yaptığı konuşmada dizi ve sinema ile Osmanlı tarihinin ve İslam’i yaşam tarzının çarptırılarak insanlara sunulduğunu anlattı.

Prof.Dr. Akgündüz, "Bir örnek vermek gerekirse Türkiye’de yayınlanan bir dizi var; ’Muhteşem Yüzyıl’. Ben bunu ’Muhteşem rezalet’ olarak adlandırıyorum. Bu muhteşem hayal kırıklığıdır. Dizide gösterilen sazendeler sadece aile içi toplantılarda görülürdü, dizideki gibi değil yani. Haremde yaşayanlar Türk geleneklerine göre yaşamışlardır" dedi.

Prof.Dr. Akgündüz, konferanstan sonra DHA muhabirine konuşurken kendisinin ilim adamı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Sayın Turgut Özal’ın tavsiyesi ile 500 sayfalık ’Osmanlı’da Harem’ kitabının da yazarıyım. ’Muhteşem Yüzyıl’ın adını ’Muhteşem Rezalet’ olarak değiştiriyorum. Bu bir romanantize edilmiş halidir olayın. Dolayısı ile tarihi gerçekler ile bağdaşması beklenemez ama ben buna şiddetle karşı çıkıyorum. Romanya ve Ukrayna bile tepki gösteriyor. Esad rejimi bunu tercüme ederek ’İşte Türkler bunlardır’ diyor. 1998’te ’The Harem’ diye bir kitap aldım. 1000 küsur sayfa. Tamamen pornografik bir roman gibi. İsterse kıyaslasınlar, doğru çıkmayabilir ama ben okudum ve diyebilirim ki; bu dizi neredeyse bu romanın tercüme edilmiş hali. Sahneler, tasvirler... Bu çok üzücü. İlla sanat yapacaksak tarihi değerlerimize hakaret mi etmek gerekiyor."

"BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN TEPKİSİNİ HAKLI BULUYORUM"
Prof.Dr. Ahmet Akgündüz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın diziye ilişkin tepkisini haklı bulduğunu, çünkü kendisinin dizinin uluslararası yanını düşündüğünü söyledi. Prof.Dr. Akgündüz, "Uluslararası alanda çok zor duruma düştü başbakan. Mısır, Tunus, İran, Cezayir, Fas’tan tepkiler alıyorum. Büyükelçiler ’Bunu hükümetiniz niye yasaklamıyor?’ diyor. Bu o kadar kolay değil. Küçük yasak gelse bu kez ’Hükümet sanat düşmanı’ diyecekler. Oto kontrol basında da olmalı" diye konuştu.

Konferasın ikinci gününde konuşma yapan Eski Malezya Başbakanı ve Konferans Onursal Başkanı Dr. Mahathir Mohamed, konferansın önemine değinerek, projenin geliştirilerek sürüdürülmesi gerektiğini söyledi. 22’nci Dönem Milletvekili Prof.Dr. Nevzat Yalçıntaş ise İslami turizmin geliştirilmesi için yapılması gereken uygulamaları anlatarak, bu otelleri ve turizm faaliyetlerini Müslüman olmayan insanların da kullanıp memnun kalmalarının sağlanması gerektiğini söyledi.

Malezya Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen konferansta, İslami turizm ve otelcilik sektöründe kalitenin arttırılmasına yönelik çalışmalar, uygulamada karşılaşılan sorunlar, standartların belirlenmesi için gerekli olan kriterler hakkında bilgi alış verişinde bulunuluyor.

Programın ilk bölümü sonunda farklı ülkelerde katılımcılar ile işletmeler arasında sözleşme imzalandı, karşılıklı hediyeler sunuldu.

Evrensel İslami Turizm Standartları Merkezi ve Asya’nın en büyük üniversitesi olan MARA Teknoloji Üniversitesi’nin Otel ve Turizm Fakültesi tarafından ortak düzenlenen konferans konuşmaların ardından bugün sona erecek.

DHA - Galip ERAYDIN