Prometheus hakkında üç ülkeden üç oyun

Prometheus hakkında üç ülkeden üç oyun
Prometheus hakkında üç ülkeden üç oyun

Şahika Tekand ın yönettiği oyun 10 Adımda Unutmak adını taşıyor.

İstanbul ve Ruhr 2010 ajansları Yunanistan'ı da yanlarına alarak Prometheus'un hikâyesini yorumlayan üç oyun hazırladı. Oyunlardan ikisi bu ay İstanbul'da

İSTANBUL - Türkiye’den, Almanya’dan ve Yunanistan’dan dünyaca tanınmış üç büyük grup, Prometheus efsanesinden yola çıkan üç ayrı oyunla İstanbulluların karşısına çıkmaya hazırlanıyor.
İstanbul ve Ruhr 2010 Ajansları ve Atina Epidaurus ile Hellenic Festival’in katkılarıyla gerçekleştirilen ‘Promethiade’ başlıklı projede yer alan ve ikisi Temmuz, biri de Eylül’de izlenecek oyunlardan ilki, Stüdyo Oyuncuları’na ait: Şahika Tekand’ın yönettiği ‘10 Adımda Unutmak (Anti Prometheus)’.
İkinci oyunsa İstanbullu tiyatro meraklılarının en son 2006 İstanbul Tiyatro Festivali’nde ‘Persler’ yorumunu izlediği Theodoros Terzopoulos imzasını taşıyan ‘Zincire Vurulmuş Prometheus’.  Son olarak Eylül’de video sunumu olarak izlenecek oyunsa Almanya’dan Rimini Protokoll adlı topluluğun yapımı olan ‘Prometheus Atina’da’.
Şahika Tekand’ın yazıp yönettiği ‘10 Adımda Unutmak (Anti - Prometheus)’, ateşi insanlığa armağan ederek kendini feda eden Prometheus gibi sisteme karşı çıkarak ‘sistemin mahkumu’ olmak yerine, gönüllüce ‘sisteme mahkum olanlar’ın görmezden geldiği kendi tragedyalarını, ironik bir metin ve performans diliyle sergiliyor. Oyunda, dünyaya müdahale etme yeteneğini terk eden, ‘umut’u sadece sistemin kendisine vaadettikleri arasında arayan, bundan ibaret gören çağdaş insanın tragedyası anlatılıyor. Tabii ki her Tekand rejisinde olduğu gibi ışık, ses, dekorla oyuncu arasında gerçekleşen zorlu bir mücadele aracılığıyla... Hem Türkiye hem Almanya’dan kalabalık bir oyuncu kadrosuyla sahnelenen oyun 18 - 19 Temmuz’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.  

Dikinciler başrolde
Terzopoulos, ‘Zincire Vurulmuş Prometheus’ adlı oyununda grubu Attis Tiyatrosu oyuncularıyla birlikte Türkiye’den Yetkin Dikinciler, Devrim Nas ve Kerem Karaboğa gibi isimlerle çalışmış. Oyunu, Prometheus’un Zeus’un işkencesine karşı söylediği ‘Bir Gün Gelecek’ sözü üzerine kurmuş. Yetkin Dikinciler’in Prometheus rolünü üstlendiği bu oyunun sahne tasarımı ise Jannis Kounellis’e ait.
Yarın Atina’da düzenlenen Atina Festivali kapsamında dünya prömiyerini yapacak Terzopulos’un ‘Zincire Vurulmuş Prometheus’ oyunu 26 - 28 Temmuz tarihlerinde Rumeli Hisarı’nda olacak. Tüm temsiller 21.00’de başlıyor. Biletler biletix’te. (Kültür Sanat)