Punk'ın babası McLaren öldü

Punk'ın babası McLaren öldü
Punk'ın babası McLaren öldü

Malcolm McLaren?ın Londra?daki giysi dükkanı punk modasının da belirleyicisi olmuştu.

Punk akımını ve efsanevi punk grubu Sex Pistols'ı yaratan adam olarak tanınan Malcolm McLaren 64 yaşında öldü

LONDON- Anarşiyi kitlelere taşıyan efsanevi İngiliz punk grubu Sex Pistols’ı, daha doğrusu punk akımını yaratan adam olarak tanınan, grubun eski menajeri Malcolm McLaren öldü. Bir süredir kanser tedavisi gören McLaren 64 yaşındaydı.
1946 yılında Londra’da doğan McLaren, sanat okulunu yarıda bıraktıktan sonra o dönem birlikte olduğu ünlü modacı Vivienne Westvood’la Let It Rock isimli giysi dükkanını açtı. İsmi daha sonraları Sex olarak değişecek deri ve lastik fetiş kıyafetleri satan dükkan, gelecek punk modasının da belirleyicisiydi. Bu sırada New York Dolls’un menajerliğini yapan McLaren, esas çıkışını 1976’da Sex Pistols’u kurarak yaptı. Grubun, 1977’de II. Elizabeth’in tahta çıkışının 25. yılı kutlama haftasında çıkardığı ‘God Save the Queen’ adlı düzen karşıtı parçası listeleri altüst etti. Bu sırada, McLaren’ın düzenlediği Thames nehrindeki Kraliçe karşıtı Sex Pistols konseri medyada büyük yankı uyandırdı.
‘England’s Dreaming’ kitabında Sex Pistols’ı ele alan müzik yazarı Jon Savage “McLaren olmadan, punk olamazdı” diyor. Sıradışı tanıtım yöntemleri kullanan McLaren, punk’ın yanında, 1983’te çıkardığı ‘Duck Rock’ isimli albümüyle İngiltere’de hip-hop’un yayılmasında da etkili oldu. 1984’te opera ve elektronik müziği harmanladığı ‘Madame Butterfly’ parçası ile müzik listelerine girdi. ‘Paris’, ‘Waltz Darling’, ‘Buffalo Gals Back 2 Skool’ gibi birçok albümü bulunan McLaren, 1999’da kütüphanede alkol satışı vaadiyle belediye başkanlığına adaylığıyla gündeme gelmişti. (Kültür Sanat)