Punk'ta istikrar

Punk'ta istikrar
Punk'ta istikrar
Punk rock grubu The Gaslight Anthem'in yeni albümü 'Handwritten', güçlü gitar soloları ve ilk dinleyişte akılda kalan nakaratlarıyla dikkat çekiyor
Haber: BANU ÖĞÜT / Arşivi

The Gaslight Anthem
Handwritten
MercuryBünyesinde Bruce Springsteen ekolünün de izlerini barındıran New Jersey ’li punk rock grubu The Gaslight Anthem’in dördüncü albümleri ‘Handwritten’ geleneğin bozulmadığı; güçlü gitar sololarının, ilk dinleyişte akılda kalan nakaratlarla harmanlandığı parçalara sahip. Ekibin sound’unu koruması ilk kez bu albümde büyük bir plak şirketi olan Mercury ile çalışmalarından dolayı çok önemli. Böylelikle aslında ekip, birçok büyük plak şirketinin, özellikle punk rock gruplarının sound’larına yaptığı müdahaleleri; ana akım müzikal kalıplara sokma çabalarını aşarak yıllardır süregelen bir geleneği de bozmuş oluyor.
Albüm, ilk single’ı ‘45’ ile açılıyor. Brian Fallon’ın yine Springsteenvari vokallerinin öne çıktığı parça, melodik nakaratıyla albümün en dikkat çekici işlerinden. ‘Too Much Blood’, geneline hâkim vızıldayan gitarlar ve Eddie Vedder’ı andıran vokallerle birkaç dakikalığına grunge dönemine götürüyor bizi. Melankolik şarkı sözleri grubun her zamanki hikâye anlatıcılığıyla birlikte daha da anlamlı hale geliyor. Güçlü gitarlarla açılan ‘Biloxi Parish’ etkili soloların yer aldığı, albümün özellikle tekrar eden nakaratıyla akılda kalan bir diğer parçası. Albümün kapanış parçası ‘National Anthem’ ise country etkileşimli, akustik gitarlar eşliğinde Fallon’ın duymaya alışık olduğumuz ekolu vokalleriyle ilerliyor.
‘Handwritten’, ekibin beş sene içerisinde yayımladığı dördüncü albüm. The Gaslight Anthem’in bu kadar kısa sürede tanınır hale gelmesinde ekibin müzikal anlamda stereotip punk rock gruplarından ayrışmasının rolü büyük. Zira müziklerinde çoğu kez kulaklara çalınan Clash ve Springsteen öğeleriyle birlikte pek çok punk rock grubunda rastlanmadık şekilde sound’undaki istikrarı bozmadan ilerleyen grup son 10 yılın parlayan punk rock grupları arasında gösteriliyor. Müzikal kariyerleri için büyük bir plak şirketiyle çalışmayı tercih ettiklerini belirten ekibin bu tavrıyla önünün açık olduğu kesin.


    ETİKETLER:

    New Jersey

    ,

    Rock