Pussy Riot solisti ile Zizek'in mektupları yayımlandı

Pussy Riot solisti ile Zizek'in mektupları yayımlandı
Pussy Riot solisti ile Zizek'in mektupları yayımlandı
Putin'i protesto ettiği için hapis cezası alan Pussy Riot üyesi Tolokonnıkova ile Marksist düşünür Zizek'in mektuplaşmaları kitap oldu.

KÜLTÜR SERVİSİ - Pussy Riot’ın Moskova’daki bir kateldralde Ruysa Devlet Başkanı Vladimir Putin’i protesto etmesinin ardından 18 ay hapis yatmak zorunda kalan Nadia Tolokonnikova’nın, Sloven Marksist düşünür Slavoj Zizek’le yazışmaları kitap olarak yayımlandı.

Verso Books yayınevinden çıkan “Comradely Greetings: The Prison Letters of Nadya and Slavoj” (Yoldaşlardan Selamlar: Nadya ile Slavoj’un Hapishane Mektuparı) adlı kitapta, cezaevi yönetiminin sansürü yüzünden hapishane yaşamının ayrıntıları pek yer almasa da Tolokonnikova’nın protesto çalışmaları üstünde ciddi kuramsal çözümler bulunuyor.

Pussy Riot eylemcisi Tolokonnikova ile politik düşünür ve kültür eleştirmeni Zizek’in kitabında, Pussy Riot’ın eylemlerinin çok kısa sürede Batı’da destek bulması tartışılıyor.

Bu konuda Zizek bir mektubunda şöyle diyor: “Otoriter devlete karşı liberal demokratik protestonun yalnızca bir başka versiyonu olarak algıladığınız sürece bütün kalpler sizin için çarpıyordu. Ama küresel kapitalizmi reddetiğiniz anlaşılır anlaşılmaz, Pussy Riot ile ilgili haberler çok daha belirsiz bir hale geldi.”

Bu arada, Tolokonnikova, bazı mektuplarını nasıl gönderdiğini şöyle anlattı: “Yalnızca kadınların bulunduğu Mordovya’daki çalışma kampına gönderileceğimi öğrendiğimde, tutukevindekiler ölüm cezasına çarptırılmışım gibi tepki gösterdiler. İlk başta abarttıklarını sandım, ama oraya vardığımda durumun beklediğimden çok daha kötü olduğunu gördüm. Çalışma saatleri yalnızca mahkûmlara değil, gardiyanlara da uzun geliyordu. O yüzden zaman zaman çay içmek için ortalıktan kayboluyorlardı. Ben de kemerimin altına gizlediğim kağıt parçalarını çıkarıp mektup yazıyordum.”