Radikal Halk Ödülü de iptal

Radikal Halk Ödülü de iptal
Radikal Halk Ödülü de iptal
Kültür Bakanlığı'nın baskısı sonucu 'Bakur' belgeselinin 34. İstanbul Film Festivali'ndeki gösteriminin iptal edilmesinin ardından dün gece, 22 sinemacı ortak bir açıklamayla filmlerini festivalden çekti. Sansürün olduğu yerde sanat, sanatın olmadığı yerde yaratıcılık ve ifade özgürlüğü olamaz. Kimse böyle bir Türkiye'de yaşamak istemez. O nedenle yıllardır büyük bir gurur duyarak düzenlediğimiz Radikal Halk Ödülü'nü bu yıl iptal ediyoruz.
Haber: CEM ERCİYES / Arşivi

İstanbul Film Festivali’ndeki sansüre, sinemacılar haklı ve doğru bir tepki verdi. Dün gece, 22 sinemacı ortak bir açıklamayla filmlerini festivaldeki gösterimlerden ve yarışmadan çekti. Çektiler, çünkü onların kendi emeklerinden, yaratıcılıklarından başka hiçbir silahları yok. Devlet sinemaya keyfi müdahalelerde bulunduğu, baskıcı dönemlerin karanlığında kaldı diye sevindiğimiz sansür mekanizmaları yeniden yeniden hortlatıldığı sürece, sinemacılar da diğer sanatçılarda izleyiciler de ülkenin bütün vatandaşları da bir tepki vermek zorunda. Sansürün olduğu yerde sanat, sanatın olmadığı yerde yaratıcılık ve ifade özgürlüğü olamaz. Kimse böyle bir Türkiye ’de yaşamak istemez, istemiyor.

'Bakur' sansürüne tepki, 23 film festivalden çekildi

Altın Portakal’da Reyan Tuvi’nin belgeselinin yarışmadan çıkartılmasının arkasında da güncel siyasetin etkisi vardı. Sonuçta o zaman da sinemacılar sessiz kalmadı. Ama bir yandan olan festivale oldu… Bu kez İstanbul Film Festivali’nde devlet açıkça, doğrudan müdahale etti ve bir filmin gösterimini engelledi. Bakur/Kuzey’in gösteriminden bir gün önce, festival yönetimine filmin ‘kayıt tescil belgesi’ olmadığı, gösterilemeyeceği hatırlatıldı. Oysa belgesel ya da kurgu pek çok film gösterime girmeden bu belgeye başvurmuyor ve festivallerde öylece gösteriliyor. Devlet canı istediğinde bu yasal zorunluluğu sıkı sıkıya uygulamaya karar veriyor, gösterilmesini istemediği filmi yasaklamak için kullanıyor. Festivaldeki sinemacılara, Kültür Bakanlığı’nın hızlıca gerekli belgeyi vermeye hazır olduğu bilgisi gitmiş. Yani, ‘belgeni al uslu uslu filmini göster’ denmiş. Tabii ki sinemacılar buna aldırmadılar ve çoğu ilk filmini çeken yönetmenler olmasına rağmen, ödül beklentilerini, hayallerini bir yana bıraktılar, verdikleri onca emeğe aldırmadılar. İçinde yetiştikleri festivalin bu yıl neredeyse iptal olmanın eşiğine gelmesini de göze alarak çekildiler… Bundan sonra da bu kararlılığın sürmesinde fayda var. Sansür aracına dönüştürülen her türlü yönetmeliğin değişmesi için ortak mücadele edilmesi gerekiyor. Sanıyorum ki öyle de olacak.

Bakanlığın elindeki sansür kılıcı

İstanbul Film Festivali Türkiye’de bugün sinema yapan neredeyse herkesin ve bu filmleri izleyenlerin de yetiştiği bir yer. Sansüre karşı çıkmak aslında festivalimize de sahip çıkmak anlamına geliyor. Çünkü biliyoruz ki festival özgürlüktür. Tarihinde sansüre karşı çıkışlar olan, Türkiye’de filmlerin hiç değilse festivallerde özgürce gösterilmesini sağlayan, unutulmaz eylemlere sahne olan İstanbul Film Festivali’nin bu müdahaleye de sessiz kalmayacağını, sinemadan, ifade özgürlüğünden yana tavır alacağını biliyoruz. Nitekim sinemacıların bu kararlı tavrından sonra herkese onlara destek olmak, elinden geleni yapmak düşer. Radikal için de durum böyle.

Festival, PKK belgeselini programdan çıkarttı!

Radikal Film Festivali’nin 12 yıldır bir parçası. Festivalin içinde, izleyicinin tercihini yansıtan Radikal Halk Ödülü’nü veriyoruz. İzleyiciler ulusal ve uluslararası yarışmada seyrettikleri filmler için oy kullanıyorlar ve her yıl kapanış töreni bu oylamanın sonucuyla açılıyor. Jürinin tercihinden önce, seyircinin tercihi sahneye yansıyor. Bu yıl ulusal yarışmadaki filmlerin neredeyse tümü çekilmiş ve ulusal yarışma yapılamaz olmuş durumda. Uluslararası yarışma sürecek olsa, yabancı film gösterimleri gerçekleşse bile artık festivalin özgür ruhuna, coşkusuna sansür gölgesi düştü. Bu şartlarda bizim de elimizden gelen, sinemacılar gibi ‘hayır’ demek. Sansüre hayır, devlet müdahalesine hayır; sinmiş, tadı kaçmış, buruk bir festivale hayır. O nedenle yıllardır büyük bir gurur duyarak düzenlediğimiz Radikal Halk Ödülü’nü bu yıl iptal ediyoruz. Bizim de elimizden gelen bu. Tekrar herkesin özgürce film izlediği bir festivalde yer alabilmek, filmlerin özgürce çekildiği bir ülkede yaşayabilmek için…
'Türkiye'deki PKK kamplarına kamera ilk kez bizimle girdi'


 


  http://www.radikal.com.tr/1334568133456812

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - user543793

  Benim de yapabilecegim bu... Radikala yakışan bu sanatçının yazarın yönetmenin oyuncunun yanında olmak bu ... Radikalikte bu...

  Haksız bir engelleme - kondolotlu

  Ne güzel herkes PKK' nın gerçek yüzünü öğrenecekti bu filmle. Nasıl uyuşturucu kaçakçılığı yaptıklarını, binlerce genci nasıl zehirlediklerini, yaptıkları kanlı eylemleri, her türlü kaçakçılığı nasıl yaptıklarını, herkes öğrenecekti. Bence hata yapmışlar bu filmi engellemekle... İfade özgürlüğü deniliyor ama benim yorumlarım burada yayınlanmıyor sayın Radikal. Savunduğunuz şeyi yaşayın azacık.

  eyyy radikal çalışanları emekçileri - user678437

  editörleriniz, çalışanlarınız ve tüm emekçileriniz ile hepinizi kutluyor ve hep anlayışın sizde olmasını diliyorum. onurlu bir harekette sizden görmek gerçekten de beni mest etti. keşke her haksızlıkta her mazlumun derdinde hepimiz birlik olsak ve seslerimizi birleştirip yeri göğü inletsekte zalimlere geçit vermesek. umarım daha barış ve kardeşliğin geleceği adına aydınlık günler adına bu hareketler vesile olur öncü olur. tebrikler.

  Anlamıyorum - İSİD İle Kıyaslarmısınız? - anchorite

  Ben cidden anlamıyorum. İŞİD kampları hakkında bir şeyler çekilse, bunlar yayınlansa ve bunlar duygu içerikli, gayet propaganda içerse ne yapılırdı? PKK özgürlük savaşçısı, İŞİD katil muhabbeti yapılmamalı. Öyle birkaç kişi belirleyemez bir grubun terörist olup olmadığını. Hatta tek devlet de belirleyemez. Birleşmiş Milletler belirleyebilir, Avrupa Birliği belirleyebilir, İnsan Hakları Örgütü belirleyebilir. Yoksa siyaset bulaşır. Sansür iğrençtir. Sansür hemen her gelişmeye zarar verir. Ancak terörist propagandayı engellemek ve sansür arasındaki çizgiden emin olmak gerekir diye düşünüyorum. Belgeseli bilmiyorum ve izlemedim. Ukalalık yapmak da hiç istemiyorum, hatta belgi bu belgesel hiç duygu içermiyordur (yapımcısı ile olan röportaj içeriyordu ) ama çocuk pornosunun engelli olmasına nasıl karşıysam, terör olayında da bir sınır olması gerektiğini düşünüyorum.

  bravo - aharasa

  sonunda birisi hükümetin faşizan uygulamalarına karşı omurgalı bir davranış sergiledi. antalya filim festivalinde sansürlenen filmini festivalde tutanlar, bugün hükümeti sansür uygulamalrında cesaretlendirenler, faşizmi büyütenlerdir. demokrasi mücadelesi karaktersilzik kaldırmaz.

  İşgalciler.... - citizen

  AKP nin ve RTE nin ileri demokrasi anlayışında olur böyle şeyler....Yasaklamalarla., baskılarla korunmaya çalışılan iktidar., iktidar değildir., işgaldir...

  Hayret Etmekle Birlikte... - Senaristt

  Radikalden beklenmeyen bir şey, hayret etmekle birlikte tebrik ediyorum.Çünkü bazen haberleri öyle veriyorsunuz ki sizin diğer yandaş gazeteniz olan Hürriyetin, Türkiye türklerindir gibi faşizan bir cümlenin logonun altında olması bunda hayret etmeme neden oldu..Türkiye Türkiye Halklarınındır...