Radikal Kitap'ta 11 Eylül okumaları

Radikal Kitap'ın yarın çıkacak sayısı küreselleşme ve terör kitaplarına ayrıldı. 11 Eylül'deki terör eyleminin perde arkasını görmek isteyenler için hazırlanan dergi, konuyla ilgili dünyada ve Türkiye'de en çok okunan, en yeni kitapları tanıtıyor.

İSTANBUL - Radikal Kitap'ın yarın çıkacak sayısı küreselleşme ve terör kitaplarına ayrıldı. 11 Eylül'deki terör eyleminin perde arkasını görmek isteyenler için hazırlanan dergi, konuyla ilgili dünyada ve Türkiye'de en çok okunan, en yeni kitapları tanıtıyor. Radikal Kitap'ın yıllarca saklanacak bu sayısı Baudrillard'ın, 'Tam Ekran'ı ve son günlerde adı en çok anılan düşünür Samuel P. Huntington'ın 'Medeniyetler Çatışması' ile başlıyor. Hemen ardından 1993-1997 yılları arasında dünyanın sıcak noktalarında yaptığı incelemeleri, postmodern savaşlar bağlamında aktaran Michael Ignatieff'in roman ve inceleme kitapları anlatılıyor. Ignatieff'in, 'The Warriors Honor' çalışması, şu sıralar Amazon'un en çok sattığı kitaplardan biri.
Küreselleşme üzerine çalışmalarıyla tanınan Prof. Meryem Koray'la yapılan söyleşi, dünyanın geldiği yol ayrımına dikkat çekiyor ve tabii bu çerçevede okuma önerileri sunuyor. Giles Foden'ın Usame Bin Ladin'den Adnan Kaşıkçı'ya uzanan, terörizmi besleyen gizli kapakları ilişkiler üzerine kitapları tanıttığı yazısı, 12 kitaplık bir okuma listesiyle birlikte sunuluyor.
Dosyanın ağırlık merkezini, Antonio Negri'nin Michael Hardt'la birlikte yazdığı 'İmparatorluk' ve Tarık Ali'nin editörlüğünde hazırlanan 'Evrenin Efendileri' oluşturuyor. Son birkaç ay içinde Türkçeye çevrilen kitaplardan ilki yeni bir manifesto olarak tanımlanırken, Tarık Ali, Noam Chomsky'den Oskar Lafontaine'e kadar farklı isimleri bir araya getiriyor. Dosya kapsamında terörü konu alan best seller'lar üzerine kapsamlı bir inceleme de var. (Kültür Sanat)