Radikal liste

Radikal liste
Radikal liste

İspanyol usulü korku
Cadılar Bayramı mevsiminde bir korku ve fantezi seçkisi fikri insana cazip geliyor. İstanbul Cervantes Enstitüsü ve Pera Film’in 5 – 14 Kasım tarihleri arasında Pera Müzesi’nde düzenledikleri “İspanyol Sineması’nda Fantastik ve Korku” programı böyle bir seçki. Programda hayli eski tarihli bir film de var. Cevabını aradığı felsefi ve estetik sorunların Walter Benjamin’in eleştirileriyle çakıştığı söylenen Basklı bağımsız yönetmen Nemesio Sobrevila’nın 1929 yapımı filmi ‘Altıncı His’i görme fırsatı bir daha kolayca ele geçmez. Dört uzun, dört kısa metrajlı filmin yer aldığı programda ‘Ölüm Çığlığı’na da ayrıca dikkatinizi çekeriz.
5-14 Kasım, Pera Müzesi
SEVİN OKYAY

Beşi bir yerde
Lehmann Maupin galerisi seçkisi neredeyse küresel çağdaş sanat pazarının en ünlü ticari galerisinin beş sanatçısını ağırlıyor, Borusan Müzikevi’nde. Bu anlamda da ilginç. Yani evsahibi non-profit ticari olmayan bir sanat merkezi, misafir ise 1996 yılında Soho’da kurulduktan sonra kısa sürede tanınan ve piyasanın en dişlilerinden biri haline gelen New York’lu bir galeri. Sergideki en sürpriz ve ilham verici isim ise kesinlikle 72 doğumlu Küba asıllı Amerikalı ressam Hernan Bas. Tuvali kalabalık, canlı ve çok taze. Serginin küratörlüğünü Sotheby’s Türkiye danışmanlarından Isabella İçöz yapıyor.
20 Kasım’a kadar Borusan Müzikevi’nde
AYŞEGÜL SÖNMEZ


Tek piyanoda dört el
Ufuk-Bahar Dördüncü Kardeşler, Güher-Süher Pekinel Kardeşler’in tahtının en büyük adayları. İsviçre’de yaşayan ikiliyi son birkaç yıldır ülkemizde daha çok izliyoruz. Üstün teknikleriyle müzikalitelerini sergiledikleri konserleri kadar kayıt üretimleri de etkileyici. Dördüncüler A.K. Müzik’ten bu hafta çıkan kayıtlarında Brahms’ın popüler ‘Macar Dansları’nı tek piyanoda dört el yorumladılar. Kaydın tanıtım konseri 3 Kasım Çarşamba akşamı saat 8’de İKSV Salon’da. İkili Pera Müzesi’nde Andante dergisinin sohbetli-dinletili etkinliğinde sevenleriyle bir kez daha buluşacak.
3 Kasım Çarşamba, 20.30, Salon
6 Kasım Cumartesi, 19.30, Pera Müzesi
SERHAN BALİ


Abba’dan Zappa’ya
Mansur Forutan neredeyse iki yıldır Galaxy Müzik Evi isimli ultra kişisel projesiyle uğraşıyor. ‘Abba’dan Zappa’ya’ diye de slogan bulmuşlar. DGMND isimli ekip (dgmnd.com) projenin görsel ayağını üstleniyor. Galaxymuzikevi.com adresine bir video koymuş neye benzediğine dair bir fikir edinelim diye. Oradan anlıyorsunuz ki toplam 30 dakika boyunca fezaya çıkıp geleceğiz. Kısaca tarzı, sunumu, niyeti bambaşka bir müzik ve sahne gösterisi bu. Ama hâlâ meraktayım. Tavsiyem, orada olun…
4 Kasım Perşembe, 21.30, salon
MEHMET TEZ


Bu sene blues kaçmaz
Bu yıl Efes Pilsen Blues Festivali’nde enerji dolu bir ekip var. 20 şehirde ülkenin bütün renkleriyle buluşan turne, büyük final için İstanbul’a geliyor. 5-6 Kasım’da iki gün üst üste Blues’un tadını çıkaracağız. Konserin açılışını, tek başına Samuel James yapıyor. “Tek tabanca Blues adamı” çekici ve dinamik bir müzisyen, iyi bir hikayeci. Sam’in ardından, orta yaşlı delikanlılardan müteşekkil Mitch Woods & His Rocket 88’s çıkıyor. Onlar sahnedeyken sabit durmak pek mümkün değil. Kenny Neal ise enerjisiyle göz dolduruyor. Üstelik Neal, 7 dalda 2010 Grammy adayı; yani bu sene Blues kaçmaz.
5-6 Kasım, 18.30, Lütfi Kırdar
UMUT EROĞLU


100 yıl önce 100 yıl sonra
‘İstanbul 1910-2010’, kent, yapılı çevre ve mimarlık kültürü açısından İstanbul’un son 100 yılını ortaya koyuyor ve ‘zorlu’ bir yolculuğa çıkarıyor. Sadece ‘bakmalık’ değil, aynı zamanda ‘okumalık’ ve hayli eleştirel. Asla ‘Ne güzeldi ah o eski İstanbul’ nostaljisi yapmıyor. Kent ve mimarlık kültürü açısından yapılan iyi şeyleri yüceltirken, olumsuz uygulamaları yermekten de geri durmuyor. Belki de İstanbul 2010 Ajansı’nın en hayırlı işi.
İstanbul 1910-2010, 20 Kasım’a kadar Santralistanbul’da
ERKAN AKTUĞ