Radikal okurları imzalı kitap kazanmaya devam ediyor...

Radikal okurları imzalı kitap kazanmaya devam ediyor...
Radikal okurları imzalı kitap kazanmaya devam ediyor...
Radikal olarak Doğan Kitap'tan en yeni kitapları hediye etmeye devam ediyoruz. Bu hafta da aşağıdaki soruya doğru yanıt veren 20 kişiye Elif Şafak'ın "Şemspare" isimli kitabını hediye ediyoruz.

Doğru cevabı verenlerden 1.ci, 10.cu, 20.ci, 30.cu, 40.cı, 50.ci, 60.cı, 70.ci, 80.ci, 90.cı, 100.cü, 200.cü, 300.cü, 400.cü, 500.cü, 600.cü, 700.cü, 800.cü, 900.cü 1000.ci kişiler imzalı kitapları kazanıyor. 


Yazar Elif Şafak’ın geçtiğimiz günlerde aldığı Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanı kendisine hangi ülke tarafından verilmiştir? 


a) İngiltere

b) Fransa

c) İspanya

d) Avusturya 


CEVABI GÖNDER


“Gönülden yazılmış her kelime şemsten bir parça” 
“Kararır gökyüzü bazen, kasvetli bulutlar kaplar semayı. Hayatın ritmi durağanlaşır, sohbetler bildikleşir, içimizde birikir yalnızlık hissi. Nasıl özleriz güneşi o zaman, griler içinde aradığımız bir tutam renk demeti. Peri tozu gibi, inceden. Gönülden yazılmış her roman, her hikâye, her kelime bir şemsparedir… Güneş parçası… Düşer omuzlarımıza, kar tanesi gibi usulca, yağmur gibi yıkar ruhumuzu, arındırır tozdan kirden tekdüzeliklerden… Şemspare...” 

Elif Şafak, bir kez daha hayatın içinden süzülüp gelen denemeleriyle karşımızda. Şafak’ın, Kasım 2010’dan bu yana Habertürk gazetesinde yayımlanan yazılarından oluşan seçkisi Şemspare adıyla yayımlanıyor. Altmışın üzerinde denemenin yer aldığı kitap , yazarın bir önceki deneme seçkisi Firarperest’in devamı niteliğinde. Şafak’ın kadın, yolculuk, edebiyat ve güncel konular üzerine yazılarının yer aldığı Şemspare’nin metinlerine eşlik eden illüstrasyonlar da yine M. K. Perker imzasını taşıyor. 

Edebiyata adanmış bir ömür
Strasbourg doğumlu Elif Şafak, çocukluğunu ve gençliğini Ankara , Madrid, Amman, Köln, İstanbul , Boston, Michigan ve Arizona’da geçirdi. ODTÜ Uluslararası İlişkiler
Bölümü’nü bitirdi, yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümü’nde, doktorasını ise siyaset bilimi alanında tamamladı. İlk romanı Pinhan’la 1998 Mevlâna Büyük Ödülü’nü aldı. Bunu Şehrin Aynaları (1999) ve Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandığı Mahrem izledi (2000). Ardından her ikisi de çok satan ve geniş bir okur kitlesine ulaşan Bit Palas (2002) ve İngilizce kaleme aldığı Araf (2004) yayımlandı. Med-Cezir’de (2005) kadınlık, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat konulu yazılarını topladı. 2006’da senenin en çok okunan kitabı olan Baba ve Piç yayımlandı. Ardından aylarca satış listelerinden inmeyen ilk otobiyografik kitabı Siyah Süt’ü yazdı. 

Doğan Kitapçılık tarafından 2009 Martı’nda yayımlanan Aşk Türk yayıncılık dünyasında önemli bir rekora imza atarak, en kısa sürede en çok satan roman oldu. Tüm eserlerinden seçkiler niteliğinde olan Kâğıt Helva (2009), gazete yazılarından derlediği Firarperest (2010) ve yeni romanı İskender Ağustos 2011’de yine Doğan Kitapçılık tarafından yayımlandı. 2010 yılında Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görülen ve eserleri otuz dile çevrilen Elif Şafak’ın romanları, Viking, Penguin, Rizzoli ve Phebus gibi dünyanın en önemli yayınevleri tarafından yayımlanmaktadır.