Radikal okurlarına çok özel bir kitap hediye...

Radikal, birkaç gün önce kaybettiğimiz dünyaca ünlü yazar Maeve Binchy'nin 'Aşk ve Çocuk' kitabını aşağıdaki soruya doğru yanıt veren 20 kişiye hediye ediyor.

Doğru cevabı verenlerden 1.ci, 10.cu, 20.ci, 30.cu, 40.cı, 50.ci, 60.cı, 70.ci, 80.ci, 90.cı, 100.cü, 200.cü, 300.cü, 400.cü, 500.cü, 600.cü, 700.cü, 800.cü, 900.cü 1000.ci kişiler kitapları kazanıyor. Radikal adreslerine postalıyor.

Soru:
Alttakilerden hangisi Maeve Binchy’nin kitaplarından değildir?
a) İtalyanca Aşk Başkadır

b) Her Durakta Aşk

c) Yalnız Kadınlar Sokağı (Tara Sokağı)

d) İtalyan Düğünü


CEVABI GÖNDER

Kanser hastası Stella Dickson, hastaneye çağırdığı Noel Lynch’e hamile olduğunu ve yakında sezaryenle doğacak bebeğinin babasının da kendisi olduğunu söyler. Noel önce bunu kabul etmek istemese de annesinin ölmeden önce Stella Frankie adını verdiği bebeğin vasiliğini üstlenir. Artık Noel, pek çok sorunla baş etmek zorundadır… En büyük problemi de, Frankie’yi elinden alıp bir bakımevine göndermek isteyen sosyal hizmet görevlisi Moira Tierney’dir. Ancak bebeğin bakımevine gönderilmesini engellemek için Noel’in ailesi, arkadaşları ve yaşadığı mahalledeki dostları seferber olurlar. Maeve Binchy, sıradan insanların hayatlarına her zamanki gibi büyük bir sıcaklıkla yaklaşıyor ve insanı kavrayan anlatımıyla okurunu da o hayatlara dahil ediyor. Aşk ve Çocuk, Dublin’in sıradan bir mahallesinde geçiyor ve dünyanın her köşesinde sevginin sevgi, mücadelenin mücadele, dostluğun dostluk olduğunu bir kez daha gösteriyor bize. Maeve Binchy okumak her zaman içini ısıtıyor insanın.

Maeve Binchy 1940 yılında İrlanda’nın başkenti Dublin’in dışında küçük bir köy olan Dalkey’de doğdu. Killiney’deki Holy Child Convent adlı, Katolik kız çocuklarının gittiği bir okulu bitirdikten sonra University College’dan mezun oldu ve öğretmen olarak çalışmaya başladı. Yirmi üç yaşındayken, Kudüs’te İsa’nın son yemeğini yediği söylenen mağarayı ziyareti sırasında, dinsel inancını yitirdi. Daha sonra bir kibbutzda çalışmak üzere İsrail’e gitti. Yurtdışında bulunduğu sırada her hafta babasına, bulunduğu yerdeki hayatı ve savaş altındaki toprakları tasvir eden mektuplar yazdı. Babası, bu mektuplardan birini, Dublin’de yayımlanan Irish Times gazetesine 18 pound’a sattığında Binchy’nin öğretmen maaşı, 16 sterlindi. 

Öykü tarzında kaleme alınmış bu mektup, Binchy’ye 1969 yılında Irish Times’ın da kapılarını açtı. Böylece, haftada iki kez yazan ünlü bir köşe yazarı ve İrlanda feminist hareketinin ilk kadın editörü oldu. Londra’ya taşınan Binchy burada, daha sonra çocuk öyküleri de yazacak olan, BBC’nin sunucularından Gordon Snell’le tanıştı. Eşinin teşvik ve desteğiyle yazarlık yapmaya karar veren Binchy, çok sayıda öykünün yanı sıra, iki oyun ve kendisine Prag Film Festivali’nde en iyi senaryo ödülü kazandıran bir de TV oyunu yazdı. Maeve Binchy, eşi Gordon Snell’le birlikte yaşadıkları Dublin’de 30 Temmuz 2012'de vefat etti.