Radikal'den jüriye alenen rüşvet teklifi!

Radikal'den jüriye alenen rüşvet teklifi!
Radikal'den jüriye alenen rüşvet teklifi!
Festivalde yarışma filmlerinin gösterimi bugün başlıyor. Radikal Halk Ödülü için oy verecek iki kişi yanlarında bir yakınıyla Londra Film Festivali'ne gidecek

“Jüriye alenen rüşvet teklif ediyoruz.” Radikal Halk Ödülü’nün reklam sloganı bu. Doğruya doğru, rüşvet Londra seyahati. Ama şu filmi seçin diye değil oy kullanın diye... İkinci haftasına giren festivalde yarışma heyecanı da başlıyor. Ulusal ve uluslararası yarışma bölümündeki filmler bugünden itibarin seyirci karşısına çıkıyor. Festival izleyicileri 12 yıldır olduğu gibi bu yıl da Radikal’in jürisinde yer alacak. Ulusal ve uluslararası yarışma bölümlerinden birer filme Radikal Halk Ödülü verilecek. Bu senenin ödülü ise Londra Film Festivali seyahati... Gelelim günün yarışma filmlerine... Bugün ikisi uluslararası bölümde olmak üzere dört yarışma filmi seyirciyle buluşacak. 

SÜPER KAHRAMANIN ÖLÜMÜ 
‘Yüzüklerin Efendisi’nin Gollum’u Andy Serkis’in de rol aldığı filmin (süper) kahramanı 15 yaşındaki Donald, yenilmez bir süper kahramanın karanlık dünyasını olağanüstü bir yetenekle kâğıda resmetmektedir. Fakat gerçek hayatta hasta ve hayli zayıftır. Günler birbiri ardına tükenirken Donald hayatı daha iyi tanıyacak, sevgiyi keşfedecek ve anne-babasıyla barışacaktır. Yönetmen koltuğunda ‘Ben Varım’la 2009’da İstanbul’da Altın Lale kazanan Ian FitzGibbon var. (Atlas, 11.00) 

NAR 
Ümit Ünal’ın Altın Portakal’dan jüri özel ödüllü filmi ‘Nar’, Radikal yazarı Fatih Özgüven’e göre geçen yılın en iyi yerli yapımlarından birisiydi. Serra Yılmaz, İrem Altuğ ve İdil Fırat’ın oynadığı ‘Nar’, dört kişiyi bir evin içinde, yarım gün gibi kısa bir sürede adalet ve kendilerine yarattıkları inanç dünyaları konusunda ciddi bir sorguya tabi tutuyor. Gösterime filmin ekibi de katılacak. 

CAN 
Altın Portakal’da seyirci, Sundance Film Festivali’nde ise jüri özül ödülü kazanan Raşit Çelikezer imzalı ‘Can’da (Atlas, 19.00) Selen Uçer ve Serdar Orçin başrolde. Film yeni evli Ayşe ve Cemal çiftinin çocuk sahibi olma sürecindeki sıkıntıları ve sonrasında yaşananları konu alıyor. Filmin ekibi gösterim sonrası soruları yanıtlayacak. (Atlas, 19.00) 

ALBERT NOBBS 
Başrolünde yer alan Glenn Close’a Oscar adaylığı getiren film, Rodrigo García imzası taşıyor. 19. yüzyıl İrlanda’sında geçen filmde erkek kılığına girip Dublin’in en lüks otelinde kâhya olarak çalışan Albert, bir gün yakışıklı bir ressamla tanışır. 30 yıl boyunca erkek kıyafeti giydikten sonra, kendi hazırladığı kapana kısılmıştır. (Atlas, 16.00) 

BUGÜN AYRICA 
Cannes’da jüri özel ödülü kazanan ‘Polis’, Zhang Yimou’nun muhteşem görsel şöleni ‘Kahraman’, Julie Delpy’nin eğlenceli filmi ‘New York’ta 2 Gün’ ve otostopla başlayan bir aşk hikayesini konu alan Bulgar yapımı ‘Ave’yi de ihmal etmeyin.

Nasıl oy kullanırım?
13’üncüsü verilecek Radikal Halk Ödülü’nde bu yıl oy kullanma sistemi değişiyor. Oylama bu yıl bilgisayar üzerinden yapılacak. İzleyiciler, 31 Mart-12 Nisan tarihleri arasında Atlas, Fitaş, Rexx sinemalarındaki Radikal standartlarında yer alan bilgisayarlara ad-soyad ve iletişim bilgilerini girecek sonra da beğendiği filmi oylayacak. Her iki yarışmada en çok oyu alan film Radikal halk Ödülü’nün sahibi olacak. Oy kullananlar arasından noter huzurunda çekilecek kura sonucunda iki şanslı izleyici, beraberlerindeki birer kişiyle birlikte Radikal’in davetlisi olarak dört günlüğüne (üç gece) Londra Film Festivali’ne gidecek. Şanslı izleyicilerin THY uçak (artı uçuş sigortası), havaalanından otele transfer, otel (oda+kahvaltı) masrafları Radikal tarafından karşılanacak.
British Film Enstitüsü tarafından bu yıl 55’incisi düzenlenen ve dünyanın saygın festivalleri arasında yer alan Londra Film Festivali, 12-27 Ekim 2012 tarihleri arasında yapılacak.