Rakamlarla İKSV 2014

Rakamlarla İKSV 2014
Rakamlarla İKSV 2014
İstanbul'un en büyük sanat festivallerini düzenleyen İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) yılın ilk döneminde düzenlediği etkinlikler sona erdi. İKSV'nin, 2014 yılının ilk yedi ayında düzenlediği etkinliklere 222 bin izleyici katıldı. İşte rakamlarla İKSV 2014, ilk 7 ay...

İstanbul Film Festivali’nde yüzde 84 doluluk
* 5-20 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 33. İstanbul Film Festivali, onuncu kez Akbank sponsorluğunda gerçekleştirildi. İki hafta boyunca 8 salonda, 593 seansta, 25 bölümde 50 ülkeden 245 yönetmenin, uzun ve kısa metrajlı toplam 357 filminin gösterildiği festivali toplam 135 bin sinemasever izledi. Festivalde %84 doluluk oranına ulaşıldı.
* 2004 yılından bu yana Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda gerçekleştirilen 19. İstanbul Tiyatro Festivali, 9 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında düzenlendi. Festival bu yıl yurtdışından 7, Türkiye ’den 31 tiyatro, dans ve performanstan oluşan 100’e yakın gösteriyi, 12 farklı mekânda sanatseverlerle buluşturdu. Festival programında yer alan 30 yerli yapımın Türkiye prömiyeri yapıldı. Festival, bu yıl 17 binin üzerinde tiyatroseveri ağırladı.
* Borusan Holding sponsorluğunda 1-27 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen 42. İstanbul Müzik Festivali, 800’e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırladı. “Doğanın Şarkısı” teması üzerine kurgulanan 42. İstanbul Müzik Festivali programında senfoni ve oda orkestraları, vokal konserler, resitaller, ücretsiz yapılan “Pazar Klasikleri” olmak üzere toplam 26 konserle dinleyicilerle buluştu. Festival bu yıl yine dünyaca ünlü iki besteciye eser siparişi verdi: Alexander Raskatov’un “Crying in the Wilderness” ve Fazıl Say’ın Sait Faik Abasıyanık’ı ölümünün 60. yılında andığı “Sait Faik” adlı yeni yapıtlarının dünya prömiyerleri festival kapsamında gerçekleştirildi. 42. İstanbul Müzik Festivali bu yıl 22 bin sanatsever tarafından izlendi.
* 17 yıldır Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali’nin 21’incisi, 1-16 Temmuz tarihlerinde yapıldı. 13 farklı mekânda düzenlenen festivalde 40 konser, bu yaz yine İstanbullu müzikseverlerle buluştu. Aralarında Hugh Laurie, Katie Melua, Chick Corea, Stanley Clarke, Richard Bona ve Brad Mehldau gibi ustaların yanı sıra Jon Batiste, Cécile Mclorin Salvant, Darcy James Argue’s Secret Society ve Kellylee Evans gibi uluslararası cazın yükselen isimlerinin de yer aldığı festival, 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırladı. Festival, Zülfü Livaneli’nin, Mevlana Celaleddin Rumi’nin İngilizce şiirleri üzerine bestelediği yeni eseri “Rumi Suite-The Eternal Day”in Türkiye prömiyerine ev sahipliği yaptı. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen “Parklarda Caz” etkinliği ile de festival cazın sihrini şehrin parklarına taşıyarak katılımcılardan büyük ilgi gördü. 21. İstanbul Caz Festivali, 25 bin müziksever tarafından takip edildi.
* 2014 yılının Polonya-Türkiye arası diplomatik ilişkilerin tesisinin 600. yıldönümü ile ilgili kutlamaların kültür programı çerçevesinde ve Adam Mickiewicz Enstitüsü’ne bağlı dijital bir platform olan Culture.pl işbirliği ile, İstanbul Film, Tiyatro, Müzik ve Caz Festivalleri’nde Polonyalı sanatçılarla çeşitli işbirlikleri yapıldı.

* Türkiye, 20 yıl boyunca Venedik Bienali’nde uzun süreli bir mekâna sahip oldu. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla Türkiye, dünyanın en önemli güncel sanat ve mimarlık etkinlikleri arasında sayılan Venedik Bienali’nde uzun süreli bir mekâna sahip oldu. Venedik Bienali’nin iki ana mekânından biri olan Arsenale’de 2014-2034 yılları arasında tahsis edilen bu mekân sayesinde Türkiye, bu yıl ilk kez ulusal bir pavyonla Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi’nde de yer alıyor.
* 7 Haziran-23 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen Venedik Bienali 14. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda küratör Murat Tabanlıoğlu, proje koordinatörü Pelin Derviş ve sergi ekibi Ali Taptık, Alper Derinboğaz, Candaş Şişman, Metehan Özcan ve Serkan Taycan’ın beraber hazırladığı Places of Memory (Hafıza Mekânları) başlıklı proje yer alıyor. Bienalin “Absorbing Modernity: 1914-2014” temasını bireysel algı ve deneyimler üzerinden ele alan Places of Memory projesi, Taksim-Salıpazarı, Bâb-ı Âli ve Büyükdere Caddesi gibi İstanbul’daki üç bölgeye odaklanıyor. Türkiye Pavyonu, İKSV’nin koordinasyonunda, Schüco Türkiye ve VitrA’nın eş sponsorluğunda, Häfele’nin prodüksiyon desteği, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin katkısı ve TC Dışişleri Bakanlığı ile TC Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde gerçekleştiriliyor.


İKSV’den özel projeler
* İKSV, Okan Üniversitesi’nin 15. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında, günümüzün en yaratıcı koreograf ve dansçılarından Sidi Larbi Cherkaoui’nin hayata geçirdiği tango projesi “m¡longa” gösterisini 30 Mayıs tarihinde ağırladı. Alanında ün yapmış 10 Arjantinli profesyonel tango dansçısına 2 modern dansçının eşlik ettiği tango gösterisini 2 bine yakın kişi izledi.
* Neil Young ve topluluğu Crazy Horse, unutulmaz bir konsere imza attı. Avrupa turnesinin 5. konseri için 44 kişilik bir ekiple İstanbul’a gelen Neil Young & Crazy Horse’un 15 Temmuz tarihinde Türkiye’de verdiği bu ilk konser, İKSV tarafından, Vodafone Red sponsorluğunda düzenlendi. 6 bin müzikseverin izlediği konserde misafirleri karşılayan topluluk ise Büyük Ev Ablukada ve ardından da Teksaslı grup Midlake oldu.
Yeni sezonda yine Salon’da buluşuyoruz
• Salon, bu sezon sahnesinde güncel müziğin önemli isimlerinin konserlerinin yanı sıra tiyatro ve edebiyat etkinliklerine de yer verdi. Agnes Obel, Austra, Kurt Vile, Moddi, Ólafur Arnalds, Thee Silver Mt. Zion Memorial Orchestra, The Wedding Present, Teho Teardo & Blixa Bargeld, Sleep Party People, Snarky Puppy, Jenny Hval, Tunng, Magnus Öström gibi güncel müziğin önemli isimlerinin konserlerine ek olarak “Oyun Salonu” projesi kapsamında Pazartesi akşamları tiyatro ekiplerini ağırladı. Garanti Caz Yeşili sponsorluğunda gerçekleştirilen Caz Ağacı konserleri ise dördüncü yılında Miles Davis ve Louis Armstrong ile başladığı “trompet dahileri vokaller ile renkleniyor” serisini yine Salon’da gerçekleştirdi. Sinemaseverlere alternatif bir sinema içeriği ve sosyalleşebilecekleri farklı deneyimler sunmak amacıyla faaliyet gösteren Fil’m Hafızası tarafından her ay düzenlenen “Tematik Gece” etkinlikleri de aynı şekilde kendine Salon’da yer buldu. Ekim 2013 ve Mayıs 2014 arasında 15 binin üzerinde izleyiciyi ağırlayan Salon, yeni konserleriyle Ekim ayında dinleyicilerle tekrar buluşacak.
İKSV’den sanat eğitimi çalışmaları ve kültür politikaları geliştirme projeleri
İKSV, düzenlediği etkinliklerin yanı sıra Türkiye’de kültür politikalarının gelişmesini sağlamak ve kültür-sanat alanındaki tartışmaları zenginleştirmek amacıyla projeler hayata geçiriyor.
* İKSV’nin geleceğin sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla 40. yılında başlattığı ve her yıl klasik müzik alanında gelecek vadeden bir genç müzisyene verilen “Aydın Gün Teşvik Ödülü”nün bu yılki sahibi, genç viyolonsel sanatçısı Cansın Kara oldu. Kara, 41. İstanbul Müzik Festivali’nin Festival Genç Solistini Arıyor projesi kapsamında ülke çapında seçmelere katılan genç viyolonselciler arasından jürinin tercihi olmuş ve Haziran 2013’te festivalde bir konser de vermişti. Kara’ya 15 bin TL değerindeki “Aydın Gün Teşvik Ödülü”nü, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı takdim etti.
* İKSV’nin kurumsal partnerliğini üstlendiği ve Lale Kart Üyelik Programı’nın desteklediği Barış İçin Müzik Vakfı ile El Sistema, bu yıl bir “dostluk” anlaşması da imzaladı. 42. İstanbul Müzik Festivali kapsamında konser veren Venezüella Teresa Carreño Gençlik Orkestrası öncesi sahneye çıkan El Sistema’nın kurucusu José Antonio Abreu ve Fundamusical Simón Bolívar Müzik Vakfı direktörü Eduardo Méndez ile Barış İçin Müzik Vakfı’nın kurucuları Mehmet Selim Baki ve Yeliz Baki, Barış İçin Müzik Vakfı’nın resmen El Sistema’nın bir parçası olarak kabul edildiğini ilan etti. Bu sayede iki oluşum, ilerleyen zamanlarda ortak çalışmalar gerçekleştirecek. Ayrıca, geçen yıl ilki gerçekleştirilen Sistema Europe Orkestra Kampı’nın ikincisine Barış İçin Müzik, İstanbul Kültür Sanat Vakfı ve Boğaziçi Üniversitesi’nin destekleriyle ev sahipliği yapacak. Kampa 80’i Barış İçin Müzik’ten olmak üzere, 29 farklı ülkeden toplam 200 çocuk katılacak. 15-22 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek kamp 200 çocuğun birlikte sahneye çıktığı bir konserle taçlanacak.
İKSV Tasarım Mağazası
* Hazırladığı özel koleksiyonlarla tasarımcıların tercih ettiği markalardan biri haline gelen İKSV Tasarım Mağazası bu yıl Şişhane ve Akasya Alışveriş Merkezi’nde açılan geçici mağazalarının ardından Kanyon D&R ve Atatürk Havalimanı’nın Dış Hatları’ndaki ATÜ Duty Free tarafından işletilen Old Bazaar Mağazası’nda da koleksiyonunu satışa sundu.

2. İstanbul Tasarım Bienali hazırlıkları başladı
* 2. İstanbul Tasarım Bienali, Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil başlığıyla, Zoë Ryan küratörlüğünde, 1 Kasım-14 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bienalin ana mekânı Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, serginin yanı sıra birçok farklı etkinliğe de ev sahipliği yapacak. Bienal kapsamında gerçekleştirilecek akademi programı, radyo yayınları, atölye çalışmaları, tasarım yürüyüşleri, yaratıcı film kuşağı, seminer ve paneller gibi etkinliklerin ayrıntıları önümüzdeki aylarda açıklanacak. 2. İstanbul Tasarım Bienali sergisi ücretsiz olarak gezilebilecek.
Filmekimi bu yıl da yollarda
* 13. kez düzenlenecek Filmekimi bu yıl yine Vodafone FreeZone sponsorluğunda gerçekleştirilecek. İstanbul ayağı 11-17 Ekim tarihlerinde yapılacak 13. Filmekimi, sinema keyfini Türkiye’nin farklı şehirlerine taşımaya devam edecek. Yeni sinema sezonun habercisi olan Filmekimi’nin 13’üncüsünde, her yıl olduğu gibi merakla beklenen filmler Türkiye’de ilk defa beyazperdeyle buluşacak. Aralarında David Cronenberg’in yönettiği Maps to the Stars’ın da olduğu, prömiyerini Sundance, Cannes, Venedik ve Toronto gibi festivallerde yapan 40’a yakın film 7 gün boyunca İstanbul’da, Ekim ayı boyunca da Türkiye’nin dört bir yanındaki sinema salonlarında gösterilecek. Yaz boyunca her hafta, 13. Filmekimi programından yeni bir film sosyal medya üzerinden izleyicilere duyurulacak.
İKSV’nin mobil uygulamaları
* Sanatseverler, İKSV etkinliklerine resmî web sitesi iksv.org’un yanı sıra İKSV Mobil uygulamasından da ulaştı. İKSV Mobil uygulaması 25 binin üzerinde cihaza yüklendi. Vodafone Red’in katkılarıyla geliştirilen İKSV Mobil uygulaması AppStore ve Google Play’den ücretsiz olarak indirilebiliyor.
* İKSV Kitaplık uygulamasından ise festival ve bienallerin broşür, kitapçık ve kataloglarına ulaşılabiliyor. AppStore’dan ücretsiz olarak indirilebilen İKSV Kitaplık, 2 binin üzerinde cihaza yüklendi.