'Ramones tişörtle nihavend ruhunu yakalamaya çalıştık'

'Ramones tişörtle nihavend ruhunu yakalamaya çalıştık'
'Ramones tişörtle nihavend ruhunu yakalamaya çalıştık'
Alternatif müzik sevenler, internet müzisyenlerine kafayı takanlar, underground albümleri takip edenler için yeni bir isim değil Esin İris. Yıllardır 'Esin albüm yapacak' dedikoduları en sonunda sonuç verdi. Sony Music'ten çıkan ilk albümü 'Yine Mavi' ile raflarda görünmeye başlamışken neredeyse 10 senedir hayranlıkla takip ettiğim Esin İris'le buluştuk, tüm enerjisi ve sevimliliği ile anlattı da anlattı.
Haber: Muhsin TOPYILDIZ - mahfuznecip@gmail.com / Arşivi

Albümünün çıkacağını öğrendiğimde 'Çok şükür' dediğimi hatırlıyorum. Zira Esin İris müzik dünyasının aralarında bir görünüp bir kaybolan ama göründüğünde de ciddi bir dalgalanma yaratan isimlerden biri olmuştu hep. Kendisini tanımasalar da yazdığı şarkıları geniş kitleler biliyordu. En bilindik örnekler Gökçe'nin 'Tuttu Fırlattı' ve 'Ne Yapardım Bilmem' şarkıları. Albümünden hemen önce yayınlanan 'Bu Gece' şarkısını da bugünlerde hemen her yerde duymak mümkün. 

Meğer Esin İris'in bu bitmek bilmeyen albüm sürecinin en büyük eksikliği şarkılarının iskeletini giydirecek bir 'cengaver' bulamamasıymış. Samuray Gökçe ile çalışmasını 'Bir samuray buldum ve kahraman gibi yetişti. Kendi şarkılarımın ete kemiğe bürünüp tam hayal ettiğim kompozisyona dökülebildiğini keşfettim Samuray'ı bulunca' diyerek tanımlıyor. Bu albümü hazırlayana kadar defalarca albüm bitirip çöpe atmışlar Esin İris ve Samuray Gökçe. Bir kompozisyona oturan on şarkı oluşunca da 'Yine Mavi'nin gelişi kaçınılmaz olmuş.

Yıllar süren çalışma sebebiyle şarkılar oldukça farklı dönemlerde yazılmış 'Yine Mavi'de. 'Albümde 15 yaşında yazdığım bir şarkı da var albüm kayıtları sırasında yazdığım bir şarkı da var' diyerek açıklıyor durumu Esin. Aranjman dönemi ise işin en çok uzadığı dönem olmuş. Enstrüman seçimleri, şarkı kurguları derken Samuray Gökçe ile beraber şarkıların üzerinde defalarca çalışmışlar. Vokal kayıtları sırasında ise gerçekten stüdyoda yatıp kalkmış Esin. Instagram hesabında "Arkadaşlar kusura bakmazsanız bu gece kayıtları ördekli pijamamla alıyorum" mesajlı bir fotoğraf görebilmek mümkün. Gülerek "Ramones tişörtle nihavend ruhunu yakalamaya çalıştık" diyor.

Türkiye'de ilk albümler "Merhaba, ben de varım" demek için yapılır genelde. Esin İris'te ise durum biraz farklıydı. O, ilk albümü beklenen sanatçılardan biriydi. Beklentilerin insanı zora soktuğunu ama beklentiyi karşılama kaygısını yenip 'İçimize sineni yapıyoruz' dedikleri anda albümü bitirdiklerini anlatıyor. 'Ben henüz albüm yapmaya karar vermeden o kadar çok albüm sorusu geldi ki... Sürekli albümümün ne zaman çıkacağını sordular ama ben hazır değildim' diyerek bu baskıdan nasıl etkilenmediğini söylüyor.
 
'Yine Mavi'deki müzik yelpazesi çok geniş. Hiphop soundlu şarkılardan fasıla kadar ilerliyorsunuz albüm boyunca. Esin'e göre bu durum çocukluğunun bir etkisi. İlkokulda Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve popüler müzik korolarında şarkı söyleyen Esin "Zaten içimde olan şeyi sevdiğim tarzlarla karıştırıp ortaya çıkarmalıymışım" diyor. Sevdiği çok fazla müzik tarzı olduğundan bir dünya isimle birlikte çalışma yaptığını belirten sanatçı hafif bir maymun iştahlılıkla beğendiği her şeyi üzerine giydiğini söylüyor.

Esin İris'in ilk albümünün sürprizlerinden biri de ilk kez bir başka sanatçının albümünde görünen Koray Candemir. 'Senin Şarkın'da nakarattan sonra bir anda beliriveriyor. Şarkının gelişim süreci sorulunca en başından anlatmaya başlıyor Esin İris. "Koray Candemir'le beş yıl önce tanıştık. Onunla tanışana kadar tüm şarkılarını hatmetmiştim. Tanıştığımız günden sonra abim gibi oldu. Saygı duyduğum bir müzisyen olmasının yanında çok iyi bir dost haline geldi benim için. Yeri geldiğinde akıl verip yeri geldiğinde sorunlarımı dinledi." Albüme dahil oluşu ise Koray Candemir'in ortasına Esin İris'in volesi ile gerçekleşmiş. Esin albüm kayıtlarına girdiği sırada Koray Candemir arayıp bir şeye ihtiyacım olup olmadığını sorar. Esin İris 'Senin Şarkın' için erkek vokal aradıklarını söyler. Koray Candemir gelip şarkıyı okur. Esin'in gözleri parlayarak anlatacağı bir hikayesi daha olmuş olur.
'Yine Mavi'nin öncesinde 'Bu Gece' single'ı ile bol bol duymaya başlamıştık Esin İris'i. Ona göre 'Bu Gece' ile başlayıp albümle devam eden süreç aralara saklanan kız olmanın yanı sıra 'Ben de varım' diyebildiği ilk an. Bu sebeple albümünü eline aldığında yüksek desibelli bir oh çektiğini belirtiyor. "Beni tanıyan insanlardan negatif yorumlar gelebileceğini düşünüyordum ama hiç düşündüğüm gibi olmadı" diyen sanatçı çevresi tarafından başarıyla anlaşılabildiğini düşünüyor.


Bu albümün en dikkat çekici yanlarından biri de günümüzde birçok albüm dijital ortamda hazırlanırken gürül gürül canlı enstrüman sesleri duymamız. Dijital kökenli müziklerle arası oldukça iyi olan Esin İris için biraz şaşırtıcı görünse de bu durumun sadece bir tercih olduğunu belirtiyor. Müzik aletinin kendisinden alınan tatla midi enstrümanların tadı arasında uçurumlar olduğunu söyleyen sanatçı yine de dijitalin kötü olduğu fikrine sahip değil. "Dijital müzikleri çok seviyorum fakat kendi müziğimde müzisyenlerle canlı canlı çalacağımız şarkılar olsun istiyorum" diyerek özetliyor.
İnternetin albümleri yiyip bitirdiği dönemde "Merhaba, ben albüm yaptım" demenin deli işi olduğu fikrine katılmıyor Esin İris. "Single yapmak güzel fikir, yapana saygım var ama ben böyle seviyorum" diyor ve başlıyor anlatmaya... 'Yine Mavi'deki 10 şarkının kendi içinde bir hikayesi ve birbirleriyle bağlantıları bulunuyor. Dolayısıyla bu şarkılar bir arada bulunmak zorunda Esin'e göre. "Artık şarkılar çekirdek gibi çitleniyor internet sayesinde. Madem çekirdek yiyeceğiz o çekirdek paketi var olmalı. Kimse elinde üç çekirdek tanesi olsun istemez."

2 Ekim Perşembe günü Jolly Joker'de 'Yine Mavi'nin lansmanı için sahnede olacak Esin İris. "Bugüne dek üç kişi sahnede şımarıyorduk" dediği akustik orkestrasına yeni şımarık çocuklar eklemiş vaziyette... Herkesi bekliyor.