Rapçiler bu kez organize geliyor

Rapçiler bu kez organize geliyor
Rapçiler bu kez organize geliyor
Türkçe rapin başarılı isimlerini bir araya toplayan 'Organize Oluyoruz' albüm serisinin üçüncüsü raflardaki yerini aldı. Pazar günü gerçekleşen 'Dikkat Dikkat! Organize Oluyoruz!' festivalinde ise albümde bulunan tüm rapçiler sahnedeydi.
Haber: MUHSİN TOPYILDIZ - mahfuznecip@gmail.com / Arşivi

Türkiye 'de rapçi olmak demek ciddi bir mücadeledir. Aile, arkadaş ortamı, eş dost ortamlarında bu işi yaptığınızı söyleyebilmek cesaret istiyordu yakın zamana kadar. Bir de bunca sıkıntının içinde rapçilerin kendi aralarındaki sürtüşmeler devam ediyordu tabii. Her taraftan ofsayt yani... Rap ile uğraşmanın normalleşmeye başladığı bu zamanlarda Türkçe rap müzisyenleri -ki biz rapçiler onlara 'MC' deriz- üçüncü kez bir araya geldi. Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle çıkan 'Organize Oluyoruz 3'te Türkçe rapin yerüstü ve yeraltı isimleri bir araya geldi. Daha evvel Ceza, Ayben, Da Poet, Saian, Patron gibi katıldığı albüm serisinin üçüncüsünde Türkçe rapin önemli isimlerinden Ege Çubukçu, Mode XL, Allame, Kamufle, Pit10, Sansar Salvo bulunuyor. 'Organize Oluyoruz 3'te hiphop kültürünün Türkiye'de tanınmasına en çok katkıda bulunan isimlerin başında gelen Turbo da bulunuyor.

9 Mart günü 'Organize Oluyoruz' albümüne katkıda bulunan tüm rapçiler Küçükçiftlik Park'ta 'Dikkat Dikkat! Organize Oluyoruz!' ismini verdikleri hiphop festivalinde aynı sahneyi paylaştılar. Hava koşullarına rağmen kemik kitleleri rapçileri yalnız bırakmamıştı. Yağmur, çamur, kar, soğuk yine rapçilerin önünü kesememişti. Bugüne dek gerçekleşmiş en ciddi hiphop organizasyonlarından biri olan 'Dikkat Dikkat! Organize Oluyoruz!'da her şey kurulu saat gibi işledi. Albüme 'Pera'da Bir Karadelik' isimli şarkısıyla katılan Ağaçkakan'ın performansıyla başlayan festival sahneye çıkan tüm rapçilerin birlikte söyledikleri bir parçayla bitti.

Konser sonrası kuliste duran rapçi ordusunun arasına dalıp biraz albümden konuştuk. 'Organize Oluyoruz' serisinde ikinci kez yer alan Kamufle böyle bir albümde bulunmaktan gurur duyduğunu söylüyor. Gökçe ile birlikte hazırladıkları 'Sittin Sene' şarkısının ardından yakın zamanda 'Hayale Daldım' isimli albümünü yayımlayacak olan sanatçı soğuk havaya rağmen mekanı dolduran herkese teşekkür ediyor. Albüme İzmir'den 'Sömüren Show' parçasıyla katılan Anıl Piyancı ise 'Organize Oluyoruz'u Türkiye'nin tüm başarılı rapçilerini bir araya toplayan bir albüm olarak tanımlıyor. İzmir'de daha rahat üretme fırsatı bulduğunu söyleyen Piyancı geçen aylarda yayınlanan ' Zaman Yok' albümünün ardından Emrah Karakuyu ile birlikte yeni bir yasal albüm hazırlığına girmiş.

'Kavgaların bittiği bir konser görmekten ötürü çok mutluyum' diye giriyor söze albümün en tanınan ismi Ege Çubukçu. Kendisi özel bir parça olan 'Nasıl Geçtiğini Anlamadan' isimli şarkısını Gezi döneminde henüz yüreği soğumamışken yazmış. Underground rapçilerle bir arada olmaktan mutlu olduğunu belirten Çubukçu yeni nesil rapçileri oldukça beğendiğini söylüyor. 'İntikamın En Tatlı Hali' ile albüme katılan Sansar Salvo ise bir arada olmanın çok keyifli olduğunu, hep birlikte yapılan hataların tekrarlanmamasını umduğunu belirtti. Albüme İstanbul dışından katılan bir diğer rapçi Allame ise 'Organize Oluyoruz'da 'Bir Dakika' isimli şarkısıyla boy gösteriyor. Farklı tarzdan rapçilerle bir arada olmanın getirdiği mutluluğun yanında kendi müziğini nereye koyması gerektiğini gösterdiğini söyleyen sanatçının şu sıralar gündeminde ekibi Batarya Company ile birlikte hazırladığı 'Stereotype' albümü var. İçsel konulara da sosyal problemlere de yöneldiklerini belirten Allame ekip ruhu ile güzel bir çıkardıklarına inandığını söylüyor.

9 Mart günü Küçükçiftlik Park'ta gözlerimle şunu gördüm: Rapçiler organize oldular ve bu müziği dünyanın diğer yerlerinde olduğu gibi en çok talep gören müzik haline getirmeye kararlılar. Sizin de biraz kulak vermenizde fayda var.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  İzmir

  ,

  Ege

  ,

  Rap

  ,

  Müzik

  ,

  Show

  ,

  Aile

  ,

  Patron

  ,

  Ceza

  ,

  Hava

  ,

  ,

  zaman

  ,

  sosyal

  ,

  kar

  ,

  Konser

  ,

  emrah

  ,

  ofsayt

  ,

  Yağmur

  ,

  batarya