@ubuget

Recep İvedik değil Erkek Fatma!

Recep İvedik değil Erkek Fatma!
Recep İvedik değil Erkek Fatma!
Deliha'yla gişede bir buçuk milyona dayanan Gupse Özay, Zeliha karakteri için 'Recep İvedik değil Erkek Fatma' diyor. Filmde 'Hep Sonradan'la Ahmet Kaya'ya selam eden oyuncuyla Deliha filmini Beş Soruda konuştuk
Haber: ÜMİT BUGET - umit.buget@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Gupse Özay vizyondaki beşinci haftasında bir buçuk milyon barajına dayanan filmi ‘Deliha’yla beyazperdede anahtarı erkeklerin elinde olan 'komedi dükkanı'na arka kapıdan sürpriz bir giriş yapıyor!

Özay, 'Kadın Recep İvedik’ benzetmelerine 'Ben kendi çocukluğuma uğradım. Bu başka karakterlerden esinlenmekten çok daha kolay' diyor. ‘Erkek Fatma’nın Recep İvedik’ten daha doğru bir benzetme olduğunu düşünüyor.

Yalan Dünya ’daki Nurhayat karakteriyle geniş kitlelere ulaşan Gupse Özay’la ‘Benim sinema serüvenimi sürdürecek’ dediği Deliha’yı, filmde Ahmet Kaya’ya gönderdiği selamı ve bundan sonrasını Beş Soruda konuştuk.Beyazperdede erkeklerin hüküm sürdüğü ‘komedi dükkanı’nda kendi kaleminiz ve kendi karakterinizle girdiniz. Bu nasıl hissettiriyor? Bu işe inanan yapımcıyı bulmak kolay oldu mu?

Çocukluğumdan beri kendi yazdığım bir komedi filminde oynama hayalim vardı. Ve evet Türkiye'de komedyen anlamında bir erkek hegemonyası var. İnsanlar erkek diline erkek dünyasına gülmeye alışkın. Açıkçası bunun riskli bir cesaret oyunu olduğunu biliyordum. Ama amaç hayal gerçekleştirmece ve insanları güldürmek olunca vız gelir. BKM büyük düşünen, profesyonel, insancıl, cesur bir yapım şirketi. Ömer Faruk Sorak sayesinde yollarımız kesişti. Ben onlara hayran oldum onlar bana inandı.

RECEP İVEDİK DEĞİL ERKEK FATMA

'Kadın Recep İvedik' eleştirilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Zeliha karakteri kaba saba hareketleri olan bir karakter. Lakin kadın... Sanırım Recep İvedik Türkiye'de efsaneleşmiş bir karakter olduğu için, insanlarda istem dışı bir ‘Taklit mi?’ sorusu uyanıyor. Oysa ben kendi çocukluğuma uğradım. Üstelik başka karakterden esinlenmekten daha kolay çocukluğum... Kalıp olarak ‘Erkek Fatma' daha doğru. Zeliha duygusal bir kız. Aşkın peşinde koşuyor. Kabalığını hayalleriyle yumuşatıyor. Dolayısıyla eleştirileri normal fakat doğru bulmuyorum. ‘Kimlerden esinlendin’, ‘Kadın komedyen olarak kimleri seversin’ dersen; ‘Nia Vardalos, Kristen Wiig ve Melissa Mccarthy’ derim. SESİM DETONE BELKİ AMA SEVGİM, SAYGIM ASLA!
Filmde 'Ahmet Kaya’ göndermesi de var. 'Hep sonradan’ şarkısını söylüyorsunuz. 'Hep sonradan gelir aklım başıma hep sonradan...' Bu şarkı seçimin özel bir anlamı-karşılığı var mı hayatınızda? Ahmet Kaya üzerinden gidersek de onu eleştirenlerin bugün o noktanın çok uzağında olduğunu görüyoruz mesela! Ona da gönderme olabilir mi? Yoksa çok şey mi bekliyorum?

Ahmet Kaya benim için çok önemlidir. Çocukluğumdan beri aşina olduğum hayran olduğum bir üstat. Her daim dinlerim, anarım, özlerim. Filmdeki Zeliha karakteri de seviyor onu. Filmde kendi dilinde ve sesinde seslendirdi o şarkıyı. Yönetmenimiz de Ahmet Kaya hayranı. Daha önceki filmlerinde de şarkılarını kullanmış. İkimiz hemfikir olduk. Sesim detonedir belki ama saygım, sevgim asla. Geçmişteki eleştirilere gönderme değil de kendi hayatıma hediye gönderme diyelim.BAZEN AYNADA KENDİ KENDİME KONUŞUP…

Arkasından konuşmak gibi olmasın ama Yalan Dünya’da sizi geniş kitlelerle tanıştıran Nurhayat hakkında ne söylemek istersin? Deliha'nın dizi olabileceği ile ilgili söylentiler de var. Deliha devam edecek mi?

Nurhayat benim gözbebeğim ilk göz ağrım. Bir yandan da ablam... Onu çok özlüyorum... Hayatımı değiştiren karakter. Gülse Birsel sağ olsun. Bazen aynada kendi kendime onun gibi konuşup hasret gideriyorum. Deliha onun kardeşi. Yaşı küçük. Deliha dizi olmaz sanırım. Ama ikinci film eğer seyirci isterse gelebilir. Ben de isterim Zeliha'nın mürüvvetini görmeyi (Gülüyor)

Ben sıcağı sıcağına hafta sonu izledim ve ‘röportaj yapacağım mutlaka izlemem lazım’ diyerek bir kişilik yer bulabildim. Rakamsal anlamda hedef neydi, şu anda gelinen noktadan mutlu musunuz gişede?

Türk halkı komediyi çok seviyor. Ben de insanları küçüklüğümden beri güldürmeyi çok seviyorum. Ne kadar çok kahkaha o kadar gişe benim için. Rakamsal anlamda ise ne kadar çok kişi filmi izleyip severse ben o kadar film yapabilirim. Dolayısıyla Deliha benim sinema serüvenimi devam ettirecek gibi görünüyor...