Reklamcı parasıyla Marksist konferans

Reklamcı parasıyla Marksist konferans
Reklamcı parasıyla Marksist konferans

Reklamcıların finanse ettiği reklamcılık zirvesi The Cup için Türkiye ’ye gelen Marksist düşünür Slavoj Zizek, bugün saat 14.00’te Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde konferans verecek. ‘Bulutlardaki Özgürlük: Küresel Çağda Yasaklama Biçimleri’ başlıklı konferans üniversitenin Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek.

Slovak düşünür Zizek, Hürriyet’ten Cansu Çamlıbel’in “Radikal solcu olarak anılan bir felsefecinin reklamcıların organizasyonuna katılması tartışmalı değil mi?” sorusunu, “Ben hâlâ solcuyum. Reklam sektörünü çok eleştiren biriyim. Bütün masrafları karşılıyorlar neden kabul etmeyeyim. Anlatacağım şey reklamcılığın son 10-15 yıldaki değişimi. Örnek verirken yine Starbucks’a saldırmış olacağım. Reklamcılara yaptığım bu konuşma sayesinde masraflarım karşılandığı için ertesi gün (bugün) Mimar Sinan’da Marksist bir konuşma yapabileceğim” diye cevap verdi.

Zizek, Mimar Sinan’daki konferansın ardından akşam da CNN Türk’te Radikal yazarı Cüneyt Özdemir’in konuğu olacak. Sinema ve siyaset konusunda derin eleştirilerde bulunan felsefenin süperstarı Zizek, saat 21.00’de başlayacak soruyorum adlı programda www.cnnturk.com/soruyorum sayfasına izleyiciden gelecek soruları yanıtlayacak.