Rekor var sürpriz yok

Cuma günü gösterime giren 'G.O.R.A.' seyirciyi gülmekten kırıp geçiriyor. Akın akın sinemalara giden insanlar, genel olarak hallerinden memnun. Bir seyircinin 'geldik, gördük, güldük' tespiti 'G.O.R.A.'-seyirci ilişkisini özetliyor.

İSTANBUL - Cuma günü gösterime giren 'G.O.R.A.' seyirciyi gülmekten kırıp geçiriyor. Akın akın sinemalara giden insanlar, genel olarak hallerinden memnun. Bir seyircinin 'geldik, gördük, güldük' tespiti 'G.O.R.A.'-seyirci ilişkisini özetliyor.
İlk üç gün sinema salonları dolup taştı ve beklenen oldu. BKM Film 'G.O.R.A.'nın ilk üç günde 722 bin 19 kişi tarafından izlendiğini açıkladı. Böylece 663 bin 273 seyirci rakamıyla 'Asmalı Konak'a ait olan ilk üç gün rekoru 'G.O.R.A.' tarafından kırılmış oldu. İlk üç güne göre Türkiye'de 'tüm zamanların en iyi açılış yapan filmi' unvanını ele geçiren 'G.O.R.A.'nın şimdiki hedefi 3 milyon, 308 bin 97 seyirciyle
'Vizontele'ye ait olan 'tüm zamanların en çok izlenen filmi' unvanı.'En çok Brad Pitt'e ve el hareketine gülündü'
Uzun süredir G.O.R.A. hakkında konuşulması ve Cem Yılmaz'ın şöhreti seyircinin gülme çıtasını çok yükseğe taşıdı. Beklenti şarhoşluğunu üstünden atanlar dört dörtlük eğlendiklerini belirtiyor. Ama atlatamayanlar da var... Genel olarak en çok gülünen sahneler şöyle: Arif'in Matrix'teki Neo gibi havaya sıçrayıp Komutan Logar'a el hareketi yapması; Arif'in Prenses Ceku'ya dünya erkeklerini anlatıp kendini Brad Pitt'le kıyaslaması; seks filmleri yapımcısı Erşan Kuneri'nin oyuncu seçimi.
Filmin görsel yanı da seyirciden geçer not almışa benziyor. Kimi seyirci filmde küfür ve argonun fazla olduğunu söylerken, kimisi konuşmaları gayet doğal ve alışıldık buluyor.
Yenal Toprak: (Öğrenci) Arif'in yaptığı bütün esprilere güldüm. Favorim, Arif, Faruk ve 216'nın kızı kurtamaya giderken durup durup kendilerini kameraya çektikleri sahneler. Bir de kung-fu hareketleri olduğu bölümler var. Ozan Güven'in canlandırdığı 216 karakteri bayağı iyiydi.
Gizem Öztimur: (Öğrenci) Film vizyona çok geç girdiği için insanların beklentisi çok yüksekti. Önce biraz hayal kırıklığı yaşadım.
216 karakteri çok iyiydi. Görsellikten memnun kaldım. Ama fazla argo kullanılıyor, bundan hoşlanmadım. Müziğini de başarılı buldum.
Aslı Delikara: (Yayıncı) Komik bir film, ama beklediğim kadar gülemedim. Arif'in elementlerle ilgili sahnede tahtayla, havayı karıştırmasına ve kendini Brad Pitt'le kıyaslamasına güldüm.
Muzaffer Çorlu: (Öğretim görevlisi) Animasyonların bilgisayarda yapıldığı çok belliydi. Ama bunlara pek dikkat etmiyorsunuz filmin komik tarafı daha iyi. En çok Arif'in Logar'a hareket çektiği sahneye güldüm.
Burak Şener: (Tezgâhtar) Efektlerin kullanımı gayet iyi. En çok seks filmi yapımcısı hoşuma gitti ama Arif'in Logar'a el hareketi yaptığı yer bence zirveydi. Rasim Öztekin, Özkan Uğur iyi oyuncular. Sonuçta geldik, gördük, güldük.
Nihat Bakış: (Kuyumcu) Bolca küfür var filmde, ama zaten biz de küfürlere güldük.
Celal Ulusoy: (Serbest meslek) Ben Cem Yılmaz'ı başbakan seçerim. Adam Türkiye'nin tüm yarasını, karasını biliyor. Filmine de yansıtmış bunu.
Ayşe Tekiner: (Mühendis) Cem Yılmaz geçmişteki gösterilerinde kullandığı, uzay esprilerinin etkisinden kurtulamamış. En çok siyah-beyaz çekilen Komutan Kubar sahnesine güldüm.
Yener Nar: (Fitaş projeksiyon şefi) Şu ana kadar izlediğim en güzel Türk filmi diyebilirim. Umarım diğerleri de böyle olur. Kim ne derse desin Cem Yılmaz gelmiş geçmiş en iyi komedyen. Film zaten çok iyi iş yapıyor. İzleyici ayırt edebiliyor filmleri demek ki. Salonda esprilerden sonra herkes alkışlıyor. İnsanlar Cem Yılmaz'ın mimiklerini de alkışlıyor. Ben filmi iki kez izledim. Makinist odasından ses anlaşılmasa da izlediğim sahnelere tekrar tekrar gülüyorum. Hatta seyirci öyle çok gülüyor ki, makinist odası sallanıyor.
(Kültür Sanat)