Repertuvar dengede

Devlet Tiyatroları, (DT) 2004-2005 sezonunun birinci turu için 19'u yabancı, 20'si yerli 38 yeni oyun hazırlıyor. Yeni sezon 1 Ekim'de başlayacak.

ANKARA - Devlet Tiyatroları, (DT) 2004-2005 sezonunun birinci turu için 19'u yabancı, 20'si yerli 38 yeni oyun hazırlıyor. Yeni sezon 1 Ekim'de başlayacak. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Küçük Tiyatro'da düzenlediği basın toplantısıyla sezonun açılış oyunlarını duyurdu. Geçen sanat sezonunda 30 ayrı sahnede 136 oyunla 5 bin kez perde açıldığını ifade eden Bilgin, "Bu 5 bin kez sahne açıyoruz sözünü üzerine basarak söylüyorum. Çünkü her perde açılması ciddi emekler sonucunda gerçekleşiyor.
Bayramıyla, tatiliyle en az izin yapan kurumlardan biriyiz. Çok rahatlıkla söylüyorum, Türkiye'nin en çok çalışan kamu kuruluşuyuz" dedi.
Artık tiyatro sezonunu 'yaz' ve 'kış' olarak ikiye böldüklerini ve perdelerin hiç kapanmadığını anlatan Lemi Bilgin, 1200 sanatçı ve teknik elemanın Türkiye'nin her yerine Haziran ayından bu yana tiyatroyu götürdüklerini, 15 Eylül'e kadar da bu uygulamanın süreceğini söyledi.
DT yeni sezonda pek çok yerli oyunun dünya prömiyerlerini de gerçekleştirecek. Yeni çocuk oyunları ise 10 gün içinde duyurulacak.
Çağdaşlar ve klasikler Yabancı oyunlardan beş, yerli oyunlardan ise dördü Türkiye'de ilk kez izleyici karşısına çıkacak. Dört oyun ise Devlet Tiyatroları'nda ilk kez sahnelenecek. Bunlardan Horace Mc Coy'un yazdığı 'Atları da Vururlar'ı Şakir Gürzumar; Jevgenij Schwarz'ın 'Canavar'ını Yücel Erten; Vasıf Öngören'in 'Oyun Nasıl Oynanmalı'sını Haluk Cömert yönetecek. 'Bedrettin'i yazıp yöneten ise Mehmet Akan.
Yerli ve yabancı oyunlarla çağdaş ve klasik yazarlar arasındaki dengenin iyi kurulduğu repertuvar, Jevgenij Schwarz, Grigory Gorin, Melchior Lengyel, Toby Wilsher gibi kimi çağdaş yazarları da Türkiye izleyicisine tanıtacak. Toby Wilsher, 'Sersemler Evi' adıyla yazdığı oyunu, yönetmek üzere İstanbul'a gelecek.
Türkiye prömiyeri yapacak oyunlar ve yönetmenleri şöyle: Orhan Asena'nın
'Sığıntı'sı Ayşenil Şamlıoğlu, Tuncer Cücenoğlu'nun 'Yeşil Gece'si Murat Karasu, Ali İhsan Kaleci'nin 'Schubert ve Şevki Bey'i Mustafa Avkıran, Raşit Çelikezer'in 'Otopark Cinayetleri' Kazım Akşar, A. Miller'ın 'İki Pazartesi Hikâyesi' Mehmet Atay, Marivaux'ın 'Köleler Adası' Cem Emüler, Melchior Lengyel'in 'Yaşamak mı Ölmek mi'si Özdemir Nutku, Hristov Boyçek'in 'Titanik Orkestrası' Plamen Panev.İstanbul: Bedrettin (Mehmet Akan), Otopark Cinayetleri (Raşit Çelikezer), Sersemler Evi (Toby Wilsher), Çok Yaşa Komedi (Anton Çehov),
Deliliğe Övgü (Erasmus).
İzmir: Boyacı (Tuncer Cücenoğlu), Deli Dumrul (Güngör Dilmen), Bir Kavuk Devrildi (Musahipzade Celal), Yaşamak mı, Ölmek mi? (Melchior Lengyel), Bir Efes Masalı (Grigory Gorin).
Ankara: Sığıntı (Orhan Asena), Yeşil Gece (Tuncer Cücenoğlu), Ramazanla Cülide (Erhan Gökgücü), Oyun Nasıl Oynanmalı (Vasıf Öngören), Ferhat ile Şirin (Nâzım Hikmet), Aşk Evlerden Uzak (Özen Yula), İki Pazartesi Hikâyesi (Arthur Miller), Köleler Adası (Marivaux), Canavar (Jevgenij Schwarz), Atları da Vururlar (Horaca McCoy).
(Kültür Sanat)