Resfest aralıkta İstanbul'da

Yeni bir festivalimiz daha oluyor, Resfest. Dijital teknolojileri kullanan bağımsız filmci, sanatçıları desteklemek ve yeni yeteneklere esin kaynağı olmak amacıyla 1996'dan beri düzenlenen ve dünyayı turlayan Resfest bundan böyle Türkiye'ye de uğrayacak.

İSTANBUL - Yeni bir festivalimiz daha oluyor, Resfest. Dijital teknolojileri kullanan bağımsız filmci, sanatçıları desteklemek ve yeni yeteneklere esin kaynağı olmak amacıyla 1996'dan beri düzenlenen ve dünyayı turlayan Resfest bundan böyle Türkiye'ye de uğrayacak. 10-12 Aralık tarihleri arasında Yeni Melek Gösteri Merkezi'ni mesken tutacak festivalde kurgu, belgesel ve deneysel kısa filmler, animasyonlar, video klipler, uzun metrajlı filmler gösterilecek.
Ayrıca Radiohead'in 'Street Spin' ve UNKLE'ın 'Rabbit In Your Headlights' video klipleriyle Levi's, Guiness'in ödüllü reklam filmlerinin yönetmeni İngiliz Jonathan Glazer ile White Stripes, Chemical Brothers, Kylie Minogue ve Daft Punk gibi sanatçılara çektiği video klipleriyle tanınan Fransız yönetmen Michel Gondry retrospektif bölümünün konuğu olacak. 'Bushbeyinli' bölümü ise festivalin en ilgi çekici bölümlerinden biri. Bu bölümde aralarında Michael Moore'un 'Boom'unun da bulunduğu ABD Başkanı George W. Bush ve politikalarının eleştirildiği kısa filmler yer alıyor. Festival kapsamında 'Türkiye'de Bir Oyun Yapmak: Pusu' başlıklı bir atölye çalışması düzenlenecek. Türkiye'nin ilk 3 boyutlu bilgisayar oyunu olan 'Pusu' ekseninde bilgisayar oyunların hazırlanmasında yer alan tüm aşamalar anlatılacak. Türkiye'den genç yönetmenlerin çektiği kısa filmlerin de gösterileceği festivalde yönetmenlerle söyleşiler de gerçekleştirilecek. Ayrıntılı bilgi için www.resfest.com.tr (Kültür Sanat)