Resim piyasasında gelenek tercih ediliyor

Resim piyasasında gelenek tercih ediliyor
Resim piyasasında gelenek tercih ediliyor

?Kuşatma? Erol Akyavaş?ın tüm eserleri gibi ?gelenekle? ilişki içinde bir resim.

Erol Akyavaş'ın 'Kuşatma'sı da dört ay önce Türkiye'nin en pahalı modern resmi olan 'Mavi Senfoni' gibi gelenekle ilişkili bir yapıt
Haber: OĞUZ ERTEN / Arşivi

Önceki gün Antik AŞ. müzayedesinde Erol Akyavaş’ın ‘Kuşatma’ taslosu 2.1 milyon liraya satılmasını iki şekilde değerlendirebiliriz. Çağdaş Türk sanatın gelenekselle bağı olan yapıtları hangi zemine dayanırsa dayansın, özellikle son günlerde Türk sanat çevrelerinde kendinden oldukça bahsettiriyor. Türkiye artık modern sanatın arkasında duruyor; ama özellikle kendi geleneklerinin sentezini arayarak. İstanbul Modern’de düzenlenen ‘Gelenekten Çağdaşa’ sergisi de bu gidişatın bir  evresi.
Erol Akyavaş’ın ‘Kuşatma’ isimli, minyatür sanatının bakış açısının ön planda olduğu, geleneksel etkili başyapıtını da bu  yol üzerindeki duraklardan biri olarak görmek gerek. ‘Kuşatma’ 2,1 milyon liraya satılarak modern Türk resminin en pahalı ikinci tablosu oldu. En pahalı tablo, geçen yıl 2.2 milyona satılan Burhan Doğançay’ın ‘Mavi Senfoni’si de Sultanahmet Camii’nin çinilerini konu alarak yine gelenekle ilişki kuran bir yapıttı. Belki de çok geçmeden çağdaş Türk resmi için, Osman Hamdi Bey’in büyük rekorlar kıran rakamlarını görmemiz şaşırtıcı olmayacak. Avrupa ve Amerika sanat piyasasında da durum böyle olmuştur. Klasik resmin başyapıtlarının müzelerde olduğu için müzayedelerde rekorlar kıran Pollock, Picasso gibi modern başyapıtlar oluyor.
Müzayede salonlarında eskiden 200-300 bin liralık satışlarda kopan alkışlar artık iki milyonu bekliyor, çok yakında bu rakam çok daha yukarılara çıkacak. 

En Pahalı Klasik Türk Yapıtları
1-Osman Hamdi Bey, İstanbul Hanımefendisi, 7 milyon 230 bin lira

2-Osman Hamdi Bey, Kaplumbağa Terbiyecisi, 5 milyon lira

3-Osman Hamdi Bey, Han İçi, 2 milyon 100 bin lira

4-Şeker Ahmet Paşa, Narlar ve Ayvalar, 1 milyon 300 bin lira

5-Süleyman Seyyid, Karpuzlu Natürmort, 1 milyon 300 bin lira

En Pahalı Çağdaş Türk Yapıtları
1-Burhan Doğançay, Mavi Senfoni, 2 milyon 200 bin lira

2-Erol Akyavaş, Kuşatma, 2 milyon 100 bin lira

3-Fahrünisa Zeyd, Londra, 1 milyon 50 bin lira

4-Erol Akyavaş, Rüyanın Yıkılışı, 650 bin lira

5-Fahrünisa Zeyd, Fırtınaya Karşı, 600 bin lira