Resimlerle kadının evrimi

Genç kuşak ressamlarımızdan Arzu Kalkavan'ın 'Geçmişten Günümüze Kadın ve Yaşam' adlı sergisi Osmanbey'deki Artemis Sanat Galerisi'nde açıldı.

İSTANBUL - Genç kuşak ressamlarımızdan Arzu Kalkavan'ın 'Geçmişten Günümüze Kadın ve Yaşam' adlı sergisi Osmanbey'deki Artemis Sanat Galerisi'nde açıldı. Dünya Kadınlar Günü için böyle bir çalışma yaptığını anlatan Kalkavan, Türk kadının geçmişten bu yana büyük sıkıntılar çektiğini belirtiyor. Kalkavan sergi düşüncesi belirginleştiğinde titiz bir araştırmaya girişmiş ve Osmanlı döneminden, modern Türk kadınına kadarki süreci arşivlerden, belgelerden ve resimlerden incelemiş. Daha sonra da bu gelişimi tuvaline yansıtmış.
30 Mart'a kadar sürecek sergisi için Kalkavan şunları söylüyor: "Bu sergide kadının geçirdiği değişimi yansıtmak istedim. Araştırmalarım sonucu elde ettiklerimi, tarihimiz içinde kadınımızın evrimini resmettim. Realist çalışmalar yaptım. Ancak kendi resmimi mimariye yakın buluyorum. Bunu yaparken de Pop Art'tan, etkilendiğimi söyleyebilirim."
Türkiye'de kadının evrimini incelerken, hep sıkıntılarla karşılaştığını ifade eden Kalkavan, şöyle devam ediyor: "Günümüzde kadın çok daha rahat görünüyor. En azından çalışma özgürlüğünü elde etmiş durumda. Ama daha kadınlar adına atılması gereken çok adım var."
Arzu Kalkavan, Türkiye'de zannedilenin aksine çok sayıda kadın sanatçı olduğunu belirtirken, "Ülkemizde kadın sanatçı olmanın özellikle resim alanında bir sıkıntı getirdiğini düşünmüyorum, ancak sanatın ve kadının ayrı ayrı sorunları elbette var" diyor.