Ressam Zeki Faik İzer'in objektifinden

Çağdaş Türk resminin önemli simalarından ve d Grubu'nun kurucularından ressam Zeki Faik İzer'in, pek bilinmese de bir fotoğrafçılık yönü vardı.

İSTANBUL - Çağdaş Türk resminin önemli simalarından ve d Grubu'nun kurucularından ressam Zeki Faik İzer'in, pek bilinmese de bir fotoğrafçılık yönü vardı. Zaman zaman fırçasını bir kenara bırakan ve deklanşöre basan İzer'in çektiği fotoğraflar 14 Ocak'ta Yapı Kredi Kültür Merkezi'nde açılacak 'Siyah-Beyaz İzler/Fotoğrafçılığıyla Zeki Faik İzer' başlıklı sergiyle gün yüzü görecek. Sergide sanatçının ailesi tarafından yıllarca koruma altında tutulan yaklaşık 1500 negatif arasından seçilen, 100'ün üzerinde fotoğraf yer alacak. Fotoğraflar ise dünya kentlerinden akademi atölyelerine, köylülere, işçilere, öğrencilere, tanışlarına dek pek çok çeşitlilik gösteriyor.
Sadece fotoğraf yok
Yapı Kredi Kültür Merkezi'nde Zeki Faik İzer'in fotoğraf sergisiyle birlikte retrospektif resim sergisi de açılacak. Kazım Taşkent Sanat Galerisi'nin ev sahipliği yapacağı sergide ise Türkiye'de çağdaş resme özgün estetiğiyle yön veren sanatçının estetik aşamaları toplu halde görülebilir.
Yapı Kredi Yayınları iki sergiyi iki kitapla da taçlandırılacak. İlki Gül İrepoğlu'nun kaleme aldığı Faik İzer kitabı. İrepoğlu kitapta, İzer'in sağlığında kendisiyle yaptığı üç yıllık çalışmayı temel alıyor. Kitapta İzer hayatı, sanat görüşünü ve sanat tarihi üstüne görüşlerini anlatıyor. Diğer kitap ise İzer'in yeni keşfedilen fotoğrafçılığını belgeliyor. Kitapta sanatçının fotoğrafları ve Seyit Ali Ak'ın değerlendirme yazısı yer alıyor. (Kültür Sanat)