Retrospektif sırası Nejad Devrim'in

Altı yıl önce aramızdan ayrılan soyut resmin ustası Nejad Devrim'in retrospektif sergisi 14 Eylül 2001'de...

İSTANBUL - Altı yıl önce aramızdan ayrılan soyut resmin ustası Nejad Devrim'in retrospektif sergisi 14 Eylül 2001'de
İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde açılıyor.
Çeşitli koleksiyonlardan derlenen, Devrim'in 150'ye yakın eserinin yer aldığı ve Galeri Nev'in düzenlediği retrospektif sergi ile birlikte, sanatçı üzerine hazırlanmış, metnini Lydia Harambourg'un yazdığı bir kitap da sanatseverlere sunulacak. 176 sayfadan oluşan 'Nejad' adlı kitapta Nejad Devrim'in 300'e yakın eseri yer alacak.
Sanatçının her döneminden örneklerin yer aldığı bu kitapta ayrıca Ferit Edgü ve Jacques Lassaigne gibi yazarların daha önce kaleme aldığı metinlere de yer veriliyor.
Nejad Devrim Retrospektifi'nin küratörlüğü ile kitabın editörlüğünü Haldun Dostoğlu gerçekleştiriyor. Üç yıla yayılan bir hazırlık döneminin ardından izleyicilerin
önüne çıkacak sergide, Nejad Devrim'in tüm resim serüveninden örnekler görmek mümkün olabilecek.
İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nde Leopold Levy'nin öğrencisi olan Nejad 1946 sonbaharında Paris'e gitti. 1968 yılına kadar Paris'te yaşamını sürdüren sanatçı daha sonra gittiği Polonya'nın Nowa Socz kentinde 26 Şubat 1995 yılında yaşama gözlerini kapadı.
Fahrünnisa Zeid ve İzzet Melih Devrim'in oğlu Nejad'ın, teyzesi Aliye Berger, dayısı Cevat Şakir Kabaağaç kuzini ise Füreya Koral'dı.
Kürator Dostoğlu'nun "... Kendi modernizmimizi tartışmamız, kavramamız açısından önemli olduğuna inandığım bu retrospektif sergi ve kitabın, Modern Türk resminin belki de en önemli sanatçısına yeniden ve ilk kez bu kapsamda bakabilmemiz için bir fırsat yarattığını düşünüyorum" sözleriyle değerlendirdiği etkinlik eylül ayı sonuna kadar görülebilecek. Bilgi için Tel: 0212 231 67 63 (Kültür Sanat)