'Rezil proje bile uygulanmıyor'

'Rezil proje bile uygulanmıyor'
'Rezil proje bile uygulanmıyor'
Emek Sineması'nın yıkılıp yerine AVM yapılmasını öngören proje de mahkemelik oldu. Sinemanın yıkılmasının ardından başlayan inşaat çevre binalara da hasar veriyor.

Büyük kamuoyu tepkisine rağmen rağmen yerine AVM yapılmak için geçen yıl mayıs ayında yıkılan Emek Sineması ile ilgili tartışmalar yeniden alevlendi. Dün Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında Mücella Yapıcı, yetkililerin “Emek Sineması yıkılmayacak” açıklamalarını hatırlatarak başladı konuşmasına. Emek Sineması’nın yerlebir edildiği görüntüleri gösteren Yapıcı, Kültür Bakanlığı’na bağlı İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun Kamer İnşaat’ın uygulamaları hakkında suç duyurusunda bulunduğu açıklandı.

Koruma Kurulu’nun suç duyurusu gerekçeleri inşaat sırasında Cerle D’orient ve Melek Apartmanı gibi kültür varlıklarına zarar verildiği, duvarlarda çatlaklar görüldüğü ve inşaatın çevre binalara da hasar vererek can ve mal güvenliğini tehdit etmesi şeklinde sıralanıyor. Yapıcı, “Uygulama o rezil projeye de uygun yapılmamaktadır” derken, inşaatın bir an önce durdurulması çağrısında bulunuldu. Açıklamada ayrıca “Emek Sineması ve içinde bulunduğu tarihi yapı kompleksinin bütün cepheleri ile hukuksuz, usulsüz ve etik dışı proje ve yıkım sürecini asla unutmayacağımızı ve bu konuda vebali bulunan tüm yetkili ve ilgililer hesap verene dek konunun takipçisi olacağımızı bir kez daha yineliyoruz” denildi. Mimarlar Odası’nın avukatı Can Atalay ise kendilerinin de Kamer İnşaat ve Beyoğlu Belediyesi yetkilileri için suç duyurusunda bulunduklarını ancak suç duyurusunun, nöbetçi savcı dilekçeyi almadığını için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilemediği belirtti. Atalay, “İnşaatın verdiği zarara dair deliller toplanmadığıni takdirde bunun kamuoyundaki etkisinin ne olacağını kimse tahmin edemez” diye konuştu.