Rıfat Ilgaz doğduğu yerde anılıyor

Türk edebiyatında toplumcu gerçekçiliğin usta kalemi mizah ve öykü ustası, şair, yazar Rıfat Ilgaz ölümünün 8. yılında anılıyor.

KASTAMONU - Türk edebiyatında toplumcu gerçekçiliğin usta kalemi mizah ve öykü ustası, şair, yazar Rıfat Ilgaz
ölümünün 8. yılında anılıyor. 'Hababam Sınıfı'nın yaratıcısı, 1940 kuşağının yasaklı ve sakıncalı kalemi Rıfat Ilgaz aramızdan sekiz yıl önce bugün ayrılmıştı. Ilgaz doğup büyüdüğü, yaşamının son yıllarının büyük bir kısmını geçirdiği ve eserlerine de çoğu kez konu edindirdiği memleketi Cide'de de ölümünün 8. yılında özel etkinliklerle anılıyor.
Cide Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen 'Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali' dün başladı. Geleneksel festival yürüyüşüyle başlayan etkinlikte daha sonra 'Atatürk Fotoğrafları' başlıklı sergi Halk Eğitim Merkezi'nde açıldı. Halk Eğitim Merkezi'ndeki şiir dinletisine ise Abdullah Paksoy, Bilge Öngöre, Burhan Günel, Haydar
Ünal, Hayrunise Kuşkaya, Özlem Sezer ve Rıfat Ilgaz'ın oğlu Aydın Ilgaz katılacak.
Bugün festivalde saat 13.00'te etkinliğe katılan yazar ve şairlerin imza ve söyleşisi var. 'Küreselleşme ve Ulusal Kültür' başlığını taşıyan panelin başlama saati 17.00. Halk Eğitim Salonu'nda gerçekleşecek panelin konukları İzzettin Önder, Burhan Günel ve Işık Kansu.
'6. Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali'nin son günü olan yarın ise saat 16.00'da 'Toplum mu Şiirden, Şiir mi Toplumdan Kopuyor' başlıklı panel düzenlenecek. Gökhan Cengizhan, İbrahim Baştuğ, Orhan Tüleylioğlu ve Aydın Ilgaz panelin konuşmacıları. Festival akşam Cide Şehir Stadyumu'nda Haluk Levent'in vereceği konserle sona erecek. Bilgi için Tel: 0366 866 31 45 (Kültür Sanat)