Rio'da 'imkansız aşk' kazandı!

Rio'da 'imkansız aşk' kazandı!
Rio'da 'imkansız aşk' kazandı!
Lirio Ferreira'nın imkansız bir aşkı sinema ve sirk arasında kurduğu bağlantılarla anlattığı 'Mavi Kan/Sangue Azul', 16. Rio Film Festivali'nde en iyi film ve en iyi yönetmenin yanı sıra en iyi yardımcı aktör (Rômulo Braga) ödüllerini kazandı.
Haber: ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR / Arşivi

Latin Amerika’nın en büyük sinema etkinliği olan 16. Rio Film Festivali’nde ödüller dün gece sahibini buldu. Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde gerçekleşen ve dünyanın filmini biraraya getiren 15 günlük sinema maratonunun sonunda belgeselde polis şiddetine itiraz ve kurmacada ‘imkansız aşk’ temaları kazandı. Yeni Brezilya filmlerinin görücüye çıktığı iki ayrı daldaki yarışmanın kurmaca uzun metraj bölümünde Lirio Ferreira’nın imkansız bir aşkı sinema ve sirk arasında kurduğu bağlantılarla anlattığı “Mavi Kan/Sangue Azul”, en iyi film ve en iyi yönetmenin yanısıra en iyi yardımcı aktör (Rômulo Braga) ödüllerini kazandı. Geceye damgasını vuran ikinci ödül ise belgesel yarışmasının beklenen galibi “Yakın Menzil/Queima Roupa” oldu. Kadın yönetmen Theresa Jessouroun’nun festivalde herkesin baştacı ettiği filmi, Rio kentindeki polis şiddetini 20 yıllık bir süreçte inceliyor, kurban yakınlarıyla ve hayatta kalanlarla yapılan söyleşilere yer veriyor. En iyi belgesel ödülünün yanısıra yönetmeni Jessouroun’a da ödül kazandıran film, kendi halkına katliam yapan polis teşkilatının ve sistemin yolsuzluklarını açığa çıkarıyor.

Bezilyalı usta yönetmen Kerim Ainouz’un başkanlığındaki uzun metraj kurmaca jürisi “Mavi Kan”ın yanı sıra Chico Teixeira’nın incelikli büyüme öyküsü olan “Namevcut/Ausência” filmini Jüri Özel ödülü ve başrolündeki çocuk oyuncu Matheus Fagundes’e en iyi aktör ödülünü vererek takdir etti. Yönetmen Gregorio Graziosi’nin ülkenin kanlı politik geçmişini zengin bir genç mimarın varoluşçu öyküsüyle anlattığı “Obra” ise stilize siyah beyaz görüntüleriyle ödül kazandı. “Obra” aynı zamanda en iyi Latin Amerika filmleri arasından seçim yapan Fipresci jürisi ödülünü de aldı.

16. Rio Film Festivali’ndeki halk ödülleri ise ana jürilerin seçiminden farklı filmlere gitti. Genç sinemacı Fellipe Gamarano Barbos’un ironi dolu sınıfsal eleştiri filmi “Büyük Ev/Casa Grande” kurmaca uzun metraj dalında halk ödülünü aldı. Belgesel dalındaki halk ödülünü ise Rodrigo Felha’nın Rio de Janeiro’daki gecekondu (favela) semtlerinde yaşayan LGBT topluluklarını anlatan samimi filmi “Favela Gay” kazandı.