Rock mevsimi başlıyor

Barış muallakta, ekonomi hâlâ durgun ve şehir daha gri... sonbaharı kabullenin artık.
Haber: GÜVEN ERKİN ERKAL / Arşivi

İSTANBUL - Barış muallakta, ekonomi hâlâ durgun ve şehir daha gri... sonbaharı kabullenin artık. Okulla ev ve yurtlar arası
ısınma turları bitti, 'yan masadaki kız gerilimi' başlıyor. Şimdi her ruh kendi halinin fon müziğini seçmek ya da üretmek üzere. Punk, rock, heavy metal ve 'diğer' alternatifleri seçenler için son durum raporunu hazırladık.
Önce albümler
'Geçen şubattan beri rock severler için raflarda 'yaprak kıpırdamadı' desek yeridir. Yapılmış bir çok kayıt, prodüktörlerce
'uygun zaman'ın geleceği güne kadar çekmeceye kaldırılmıştı. Okulların ilk ders zili, müzik yapımcıları için 'uygun zaman'ın geldiğini bildirdi.
Ada Müzik'ten ayrılıp Universal Müzik'le anlaşan Bulutsuzluk Özlemi, 6'ncı albümleri
'Numara'yla karşımızda. Bu arada grupta yine bir eleman değişikliği yaşandı. Geçen kış Akın Eldes'in topluluktan ayrılmasıyla, Süleyman Balcıoğlu ekibe katılmıştı. Balcıoğlu da albüm kayıtları sonunda topluluktan ayrıldı. Şimdi kadroda, Haluk Levent ve Kesmeşeker'den tanıdığımız Serdar Öztop yer alıyor.
Universal, Bulutsuzluk Özlemi'nin ardından Barış, Ece Dorsay ve Park adlı yeni isimleri piyasaya çıkartmaya hazırlanıyor. Roxy Müzik Günleri'nde dikkat çeken Atilla Dorsay'ın kızı Ece, 'Kum Saati' adlı albümünü tamamladı sayılır.
'Kalbin Birine Takılırsa' adlı albümünü tamamlayan Park, sound ve görüntüsüyle
'jelibom' bir topluluk izlenimi uyandırabilir. Yanılmayın... 'Uyuyan Güzel (Küçük Amerika)' adlı çalışmaları, espritüel oldukları kadar, protest bir duruşları da olduğunu gösteriyor. Park'ın 'Sevgili Elim' adlı çalışmaya çekilen ilk klibi de albüm çıkışıyla ekranlarda dönmeye başlayacak.
Universal'den gelecek bir albüm de, kısa bir süre önce dağılan Kargo'nun vokalisti Koray Candemir'e ait. Albümün müzik prodüktörlüğünü yine Kargo'nun gitaristi olan Selim Öztürk üstlenmiş.
Ama tüm bunlardan önce Şebnem Ferah'ın
'Perdeler' adlı albümüyle buluşuyoruz. İlk video, albüme adını veren çalışmaya çekiliyor. Bu albümde, ilk iki albümün alt yapılarını inşa eden İskender, Tarkan ve Demir üçlüsü yok. Yani yeni bir 'kimya' söz konusu.
Nil Karaibrahimgil, 'Ben Özgürüm' adlı reklam şarkısıyla bir anda kendisini ve 'Hazır Kart'ı gündeme getirmişti. Şu günlerde televizyonlar, O'nun imajını komik bir biçimde taklit eden örnekleri gösteriyor. Sony Müzik etiketiyle piyasaya çıkacak olan ilk albümü ve klibi için Nil'in mutlaka yeni ve parlak fikirleri vardır. E! Nede olsa reklam piyasasının içinden.
TMC Müzik cephesinden, Kutsal ve Yavuz Çetin albümleri peş peşe geliyor. Kutsal; 90'lı yılların başlarında, Şebnem Ferah'ın Volvox'una karşı, 'Ain't Blonde' adlı yine tamamı kızlardan kurulu bir başka topluluğu kurmuştu. Aradan geçen yıllarda rekabet dostluğa dönüştü. Önceleri Şebnem'e geri vokal yapan Kutsal'a bu kez de Şebnem sesiyle katkıda bulunmuş.
Geçtiğimiz ay kaybettiğimiz Yavuz'un,
'Satılık' albümü ise gerçek bir 'gitar' albümü niteliğini taşıyor. 'Satılık', ülkemizde çıkan sayılı blues albümlerinden birisi olacak.
Üniversite kampüsleri, sokaklar ve parklarda gitarlı muhabbetler söz konusu olduğunda olmasa olmaz şarkılar vardır. En çok söylenenler, Yaşar Kurt'a ve Düş Sokağı Sakinleri'ne ait olanlardır. Yaşar Kurt'un, konserlerde seyircilerin hep bir ağızdan söylediği ama ilk iki albümde yer almayan bazı şarkıları vardı. Üçüncü albümü için stüdyoya giren Yaşar, bunlardan 'Boynum Dik', 'Durmadan Akşam Durmadan Sabah' ve 'Doğal Sayılar'ı kaydetti. Ancak 'Beyaz Faşist Tavuklar' bu albümde de yok.
Albümleri EMI-Kent'ten tarafından yayınlanan ve soft rockın en kalabalık dinleyicisine sahip olan Düş Sokağı Sakinleri dağıldı. Bu haber oldukça üzücü ve gerçek. Murat Çelik'in artık 'iç dünya' ve 'inanç'la ilgili aldığı yeni kararlar ve yürümeye karar verdiği yeni bir yolu var. Ve bu yol üzerinde ne yazık ki müziğin kesinlikle yeri yok. Murat Yılmazyıldırım artık çalışmalarını tek başına sürdürecek.
Dark Tranquillitiy yolda
Gelelim önümüzdeki günlerin konser organizasyonlarına. Geçtiğimiz günlerde Ankara'dan 'J&B Techno Train'i doldurup gelenler, Parkorman'da yılın en büyük açık hava tekno partisinde buluşmuştu. Şimdi de 6 Ekim Cumartesi günü death metalin İsveçli dev topluluğu Dark Tranquillitiy için 'metalbus'ler yola çıkmaya hazır. Konser saat 16.00'da Sold Out Konser Salonu'nda gerçekleşecek.
Dark Tranquillitiy konserine Ankara ve İzmirli izleyiciler için birer otobüs ayarlandı. Yolda tüketilecek likit maddenin ucuz şarap ve bira olması bekleniyor. Yol boyunca şoför amcanın tahammül limitindeki volümde metal kasetler dinlenebilecek. Son birkaç koltuk kaldı (bilgi için; www.iurk.cjb.net).
Konserde Dark Tranquillitiy'le İzmirli Affliction ve İstanbullu Dishearten aynı sahneyi paylaşacak. Konser öncesi 5 Ekim saat 14.00'de Beyoğlu Köstebek Müzik'te Dark Tranquillitiy albümlerini imzalayacak. Organizasyon, İstanbul Üniversitesi Rock Kulübü tarafından gerçekleştiriliyor.
Bir organizasyon da Boğaziçi Üniversitesi'nde var: Battle Of The Bands Müzik Yarışması... Radyo Boğaziçi tarafından düzenlenecek yarışma 6 Ekim saat 11.00'de başlayacak. Sahneye çıkacak isimler şöyle; Aura, Daniska, Derin Mavi, Dorian, Evren Uysal Performans, Fairuz Derin Bulut, Haz ve IQ. Jürinin dereceleri belirleyeceği sırada ise yarışmanın iki konuk topluluğu sahne alacak Direct ve Rashit. Bu etkinlik ücretsiz...
Yurtta Pentagram cihanda Mezarkabul
Türkiye'nin heavy metal piyasasında, tartışmasız en ayrıcalıklı yere sahip olan Pentagram, bir değil iki ayrı albümle birlikte geliyor. 'Unspoken' adını taşıyan ilk albüm, 24 Eylül'de Almanya çıkışlı olarak tüm dünyaya dağıldı. Pentagram'ın yurtdışında kullanacağı adı 'Mezarkabul' olarak belirlendi. Bunun nedeni, yurt dışında 'Pentagram' adını taşıyan başka bir topluluğun daha olması.
Aynı albümü ülkemizde yine 'Pentagram' adı altında çıkartacaklar. Kayıt ve mix işlemleri Çağlar Türkmen tarafından yapılan albümde 'Lions In A Cage' adlı çalışmanın sözleri Turgut Berkes'e ait. Geri vokallerde ise Kurban topluluğunun elemanları konuk olarak yer almış. Topluluğun öteki albümü
'Bir' adını taşıyor. 'Anatolia' adlı albümlerinde olduğu gibi, bu albümlerinde de Âşık Veysel'in adıyla karşılaşacağız. Bu yapımların bir başka dikkat çeken yanı, yönetmen olarak tanınan Ömer Faruk Sorak'ın artık müzik yapımcılığına da başlaması. Evet; Pentagram albümleri ülkemizde 'Böcek Yapım' etiketiyle çıkıyor.