Rock sahnesi Alev'lendi

22 yaşındaki Alev ve onunla aynı adı taşıyan grubu bir süredir Almanya'yı kasıp kavuruyor. Sıkı bir rock grubu olan Alev, dünyayı değiştirmek isteyen, dünyanın gidişatıyla ilgili kaygıları olan, hayatlarını müziğe adamış beş kişiden mürekkep:
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - 22 yaşındaki Alev ve onunla aynı adı taşıyan grubu bir süredir Almanya'yı kasıp kavuruyor. Sıkı bir rock grubu olan Alev, dünyayı değiştirmek isteyen, dünyanın gidişatıyla ilgili kaygıları olan, hayatlarını müziğe adamış beş kişiden mürekkep: Alev Lenz (solist), Saner Arıdudu (keyboard/gitar), Patrick Fleischer (gitar), Martin Fahrnholz (bas gitar), Nick Bracht (davul). İki, bilemediniz üç yıllık bir geçmişleri var.
Almanya'da 's.a.d. music' etiketiyle çıkan ve içinde dört şarkının yer aldığı single'ları kapış kapış giden Alev grubunun ilk uluslararası albümü 'We Live in Paradise' (Cennette Yaşıyoruz), BMG etiketiyle 6 Aralık'ta çıkıyor. Onlar hem albümlerini tanıtmak hem de çok isteyip de bir türlü gerçekleştiremedikleri Türkiye'de konser verme hayallerini hayata geçirmek için Türkiye'deydi.
90'dan fazla konser verdiler
Alev ayakları yere sağlam basan, samimi ve güzel bir genç kız. Annesi Türk olan Alev'in müzik serüveni altı yaşında piyano tuşuna basarak başlıyor. Sonra rock müzikle tanışıyor, konserlere gidiyor. 15-16 yaşlarında bir müzik festivalinde bayan solisti olan bir grubu izliyor ve kararını veriyor: Sahneye çıkacak ve şarkı söyleyecek.
Sonrası çorap söküğü gibi... Hayatını müziğe adıyor. Yolları şimdilerde grubun gitaristi olan Patrick Fleischer'le kesişiyor. Sonra Martin Fahrnholz katılıyor onlara.
Demiştik ya, onlar hayatlarını müziğe adamışlar. Bunun için de sırtta müzik aletleri sürekli yollardalar. Grup şimdiye kadar 90'ın üzerinde konser vermiş. Almanya'da konser vermedikleri yer kalmamış. Avrupa'yı turlamışlar. Bu turlama seanslarına denk gelenlerin ortak kanısı grubun sahne performasının son derece iyi olduğu. Alev, "Sahnede özel olarak bir şey yapmıyoruz. Çok doğal olduğumuzu düşünüyorum. Kalbimizle müzik yapıyoruz" diyor.
Rock müzik yapıp, dünyanın haleti ruhiyesiyle ilgilenmemek olmaz. Ne de olsa işin doğasında var. Alev'e göre 'Sözde rock'çı' olunmaz. Grupte şarkı sözlerini çoğunlukla Alev Lenz yazıyor. Söz yazarken şiirselliği ve kışkırtıcılığı harmanladığını söylüyor Alev. Aşk, sevgi, savaş, insanlığın durumu gibi mevzuları işliyor. Alev Lenz "Dünyayı daha yaşanabilir hale getirmek bizim elimizde. Yeter ki bunu isteyelim" diyor.
"Dünyada o kadar çok polis varken neden dünya yaşamak için tehlikeli bir yer haline geldi. Bunu anlamıyorum. Aslında muhalif yönetmen Michael Moore'un 'Fahrenheit 9/11'inde her şey çok açık. Ne oluyor? Sanki mutlu olmayı unuttuk" diyen Alev Lenz dünyanın bu kadar acıyı kaldıramayacağını düşünüyor. Grubun gitaristlerinden Saner Arıburnu'na göre herkes paranın peşinde, insanların tek derdi zengin olmak. "Bir koşuşturmacadır gidiyor" diyor Arıburnu, "Kimse kimseyi dinlemiyor. İnsanlar, devletler kavga etmeyi tercih ediyor. Dünya sanki bir öfke nöbetine tutulmuş gibi."
Gelelim gurubun Türkiye'yi ziyaretine. Onlar aslında bir hayallerini gerçekleştiriyor. Alev Lenz, hep Türkiye'de konser vermek istermiş ama bu isteğini hayata geçirmek bir türlü nasip olmamış. Yeni albüm bu isteğin gerçekleşmesi için vesile olmuş, müzik aletlerini sırtlanıp gelmişler. Alev "Açıkcası Türkiye'de ne bulacağımızı bilmiyorum. Şimdilik burada olmaktan mutluyuz. Müziğimizi Türk dinleyicilere sunmak istiyoruz. Sadece bu. Bunun dışında bir isteğimiz, bir beklentimiz yok" diyor.
Alev'in adını daha, çook duyacağız. Tertemiz, sıkı rock yapıyorlar. Albüm çıkınca klipleri çok yüksek ihtimalle MTV'de de dönmeye başlayacak. Kulak verin deriz.