Rock'çılar Van için seferber

Rock'çılar Van için seferber
Rock'çılar Van için seferber

Redd

Konser iptalindense gelir bağışlamanın Van'a daha manalı bir destek olduğunu düşünen Nadir Duman ve arkadaşları bir yardım konseri düzenlemeye karar verdi. Aradıkları hiçbir rock'çı da desteğini esirgemedi
Haber: TUBA PARLAK / HDN / Arşivi

İngiliz rock efsanesi Sting, Amerikan komedi dizisi ‘Ally McBeal’da kendisini oynadığı bir bölümde, ona açılan bir davada suçsuz olduğu halde, bir hayranının gönlünü yapmak için 50 bin dolar ödemeyi kabul eder. Bunun üzerine, avukatı ona çok asil davrandığını söylediğinde, ona döner ve şu soruyu yöneltir: “Bir rock yıldızı asil olamaz mı yani?” Bugün ülkemizin tanınmış rock müzisyenleri ve konser organizatörleri bu soruya cevap verircesine ‘Van İçin Rock’ı düzenliyor. 30 Ekim Pazar günü, saat 10.00-24.00 arası, Maçka Küçükçiftlik Park’ta düzenlenecek ve tüm geliri Van’daki depremzedelere gönderilecek konsere 41 müzisyen katılacak.
Organizasyon sorumlusu Nadir Duman “Organizasyon işinden dört arkadaşımla, olanlar yüzünden konserlerin teker teker iptal edilmesinin manasız olduğunu konuştuğumuz bir ortamda bu konseri düzenlemek aklımıza geldi. Onlar da iptaller yerine, gelir bağışlama yoluna gitmeliydiler” diyor.
Röportaj için yanlarına gittiğimizde Nadir Duman’ın kimliklerini ve hangi firmalarda çalıştıklarını açıklamak istemeyen arkadaşları hâlâ organizasyonun detayları üstüne çalışıyorlardı. Nadir Duman, biletler Biletix’te satışa sürüldükten sonra yanımıza gelebildi. Yanında konserde sahne alacak Redd grubunun üyeleri de vardı. Onlar da prodüksiyon ekibiyle beraber, birinci elden ilgileniyorlardı işlerle. “Pazar akşamı bir liste yaptık ve pazartesi çalışmaya başladık. Çok kısa bir süre içerisinde herkese ulaşarak gerçekleştirdiğimiz bir olay bu. Hiç kimsenin kimliğini ve hangi firmada çalıştığını açıklamaması üstüne karar aldık. Çünkü bu bir hayır işi; gördüğünüz gibi birbirine rakip kurumlardan insanlar olarak burada beraber çalışıyoruz.”
Bu sırada Biletix’ten gelen habere göre ilk dakika içinde konser için 67 bilet satılmış. Dördüncü dakikanın sonunda satılan bilet sayısı ise 300. “Bilet sayısı konser alanı kapasitesiyle sınırlı olduğu için ve birçok insan destek olmak adına gelemeyecek olsa da bilet alacağı için, konsere katılmak isteyenlere ellerini çabuk tutmalarını öneririz.” 

Rock’çıların samimiyeti
13 yaşın altındakilerin ebeveynleriyle katılacakları konserin sahnesinde yer almak istediği halde zaman limiti nedeniyle yer verilemeyecek olan pek çok grup bulunduğunu söyleyen Duman, “Çok duygusal bir durum yaşıyoruz. Hayko Cepkin konsere katılabilmek için Almanya’dan dönüş tarihini değiştirdi. Duman uzun bir konser maratonunun ardından yorgun argın konsere katılacak. Pek çok grup kendi istekleriyle katıldı. Aradığımız kimseden para almadan konser vermek konusunda bir çekince görmedik” diyor.
Duman, neden ilk olarak rock gruplarını düşündüklerini de şöyle açıkladı: “Birincisi, yıllarca onlarla çalıştık, hepsini tanıyoruz; ikincisi de Live 8 gibi organizasyonların da gösterdiği gibi rock grupları bu tür etkinliklere daha meyillidir. Bir diğer sebep ise aldığımız bu destekle rock müzisyenlerinin ne kadar samimi bir şekilde sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya gönüllü olduklarını göstermek. Maalesef halkımız gözündeki imajlarının bu gerçekle uzaktan yakından ilgisi yok.”

Konserde ayrıca...
* Alana kurulacak bir ekrandan duyurulacak numaralara kısa mesajla yardım gönderilebilecek. Yardımın miktarı yine bu ekranlardan görülebilecek.
* Katılımcıların getirdikleri yardımlar toplanıp Van’a götürülmek üzere TIR’lara yüklenecek.
* Biletix, satışlardan herhangi bir komisyon almayacak. 

‘Van için Rock’çılar
4x4, Aslı, Aylin Aslım, Aydilge, Ayşe Saran, Murder King, Barlas, Can Bonomo, Cem Köksal, Çilekeş, Demirhan Baylan, Demir Demirkan, Dilemma, Duman, Direc-t, Emre Aydın, Ete Kurttekin, Feridun Düzağaç, Foma, Gece, Gece Yolcuları, Gripin, Haluk Levent, Hayko Cepkin, Kurban, Mabel Matiz, Malt, Marsis, Melis Danişmend, Model, Moğollar, Mor ve Ötesi, Multitap, Ogün Sanlısoy, Özge Fışkın, Öztürk, Pamela, Redd, Şebnem Ferah, TNK, Yüksek Sadakat


Eğlenmeye bahane mi?

TOLGA AKYILDIZ - Müzik yazarı
Rock, duruşu itibariyle toplumsal duyarlılığı daha fazla olan bir ‘tavır’dır. O nedenle haksızlıklara da karşı çıkar. Gerekirse politiktir. Yardımseverdir. ‘Van İçin Rock’ta geçerli olduğu üzere ihtiyaç dahilinde süratle safları sıklaştırır; tek vücut olur rock. ‘Van İçin Rock’ta olan şey şu. Çok iyi bir fikrin, bir kıvılcımın etrafında toplanan Türkiyeli müzisyenlerin rock müzik aracılığıyla çektikleri büyük acıyı ifade etmeleri ve toplanacak yardıma vesile olup birer müzisyen olarak görevlerini yere getirmeleri. Pazar günü Küçükçiftlik Park’ın tarihi bir gün yaşayacağını düşünüyorum. Müzik, bazılarının sandığı gibi sadece ‘eğlence’ aracı değildir. Rock da zaten ‘acı, öfke ve isyanı’ ifade etmek için vardır.

MELİS DANİŞMEND
Bazı insanların bunun bir ‘eğlence konseri’ olmadığını algılamakta zorlandığını görüyorum ve şaşırıyorum. Biz deprem bölgesindeki insanlara yardım etmeye çalışıyoruz. Bundan başka hiçbir amacımız yok. 

YÜKSEK SADAKAT
Bu projeye katılıyor olmamızdan dolayı tüm paye bize biçilmemeli. Türkiye’nin her yerinden Van’a yardım akıyor. Bu olay bize gösterdi ki Türkiye halkı aslında birbirinin acılarına son derece duyarlı bir toplum. Burada acı olan tek şey ise bu birlik duygusunun harekete geçmesi için hep kötü bir şeyler veya bir felaket olmasını beklememiz. 

ÖZGÜR PEŞTİMALCİ - Direc-t
Aslında tüm insanların sosyal sorumluluğa sahip olması gerekiyor ama kitlelere ulaşma ve örnek olma bakımından sanatçılara biraz daha fazla düşüyor. Sonuçta bu olay birçok müzisyenin güçlerini birleştirerek o sırada gerçekten yardıma ihtiyacı olan insanlar için bir şeyler yapıyor olması. Burada mesele rock’n roll değil, sadece insanlık. 

MULTİTAP
Rock müziğin diğer türlere göre daha kitlesel, daha sorgulayıcı ve isyankâr bir doğası var. Bunu bir misyondan ziyade müziğin doğal etkisi olarak yorumluyoruz. Çünkü müzik bireysel bir özgürlük alanında doğar ve aynı duyguyu, aynı hikâyeyi paylaşan insanların ortak ifadesine dönüşür. Müzik insanları birleştirici, onarıcı ve olaylara dışarıdan bakmamızı, diğer insanlarla empati kurmamızı sağlayan, siyasetten çok daha temiz ve insancıl bir olgudur. Ona yalnızca eğlence aracı olarak bakmak yüzeysel bir yaklaşım olur.