Rock'ın aslan kralları

Rock'ın aslan kralları
Rock'ın aslan kralları
Yedi sene içerisinde dört albümle İngiltere listelerini yerinden oynatan Grammy ödüllü Kings of Leon'un yeni albümü 'Come Around Sundown' ekimde çıkıyor. Önce İngiltere'de keşfedilen Amerikalı grup, bu başdöndürücü yükselişe hâlâ hayret ediyor

BANU ÖĞÜT

İSTANBUL - Eğer 70’ler rock müziğine özlem duyuyorsanız ya da 80’lerin garage rock’ını köklerinize kadar hissettirecek bir grup arayışındaysanız işte size fazla iddialı olmayan fakat Beatles ruhunu tamamıyla yaşatacak ve The Strokes kadar yırtıcı ve eğlenceli bir isim: Kings of Leon.

Evet, şu geçenlerde Missouri’de verdiği konser esnasında bas gitaristinin ağzına güvercin pislemesiyle konserlerini iptal ederek gündeme gelen gruptan bahsediyorum. Yeni albüm arifesindeki grubun bu şekilde gündeme gelmesi kesinlikle bir talihsizlik, zira geçtiğimiz senelerde albümleriyle Grammy ve Brit ödüllerini süpüren grubun böyle skandallara hiç ihtiyacı yok.

The Strokes’un izinden giden fakat kurulduğu 2000 yılında bu kadar ilerleyeceğini hiç tahmin etmediğini her röportajında dile getiren Tenessee’li Followills kardeşler (Caleb, Nathan, Jared), grubu tamamlamak için olsa gerek yanlarına bir de kuzenlerini (Matthew) almışlar. Babalarının rahip oluşu rock müzik yapmalarını bir süre ertelemiş olsa da, tanıştıkları söz yazarı Angelo Petraglia kaybedilen zamanı kompanse edercesine bir sene sonra grubun RCA Records’la anlaşmalarını sağlamış.

The Clash, Rolling Stones ve Thin Lizzy başta olmak üzere birçok eski gruptan esinlenen grup, sıkı çalışmış olacak ki, 2003 yılında çıkardıkları ilk albümleri ‘Youth and Young Manhood’la iyi bir başlangıç yaptı. Belki hatırlayanlar vardır, o dönem Türkiye ’de bile ‘Four Kicks’ ve ‘Molly’s Chambers’ parçaları radyolarda dönmeye başlamıştı. Ertesi sene çok beklemeden yayımladıkları ‘Aha Shake Heartbreak’le hayranlarını artıran grup, memleketleri Amerika ’dan önce Avusturalya ve özellikle tüm İngiltere ’nin kalbini fethetmişti.

İTunes’un yıldızı
Neden mi tüm İngiltere? Tek nedeni daracık pantolonları ve yakışıklı suratları olmasa gerek! 2007’de yayımlanan ikinci albümleri ‘Because of The Times’la İngiltere listelerinde bir numaraya ulaşan grubun başarısı bir bakıma tescillenince, Amerika’da farkına varılmış olacak ki, 2008 albümleri ‘Only by the Night’ Amerika dahil tüm dünyada büyük bir başarı elde etti. Özellikle ‘Closer’ ve ‘Sex on Fire’ parçalarıyla beğeni toplayan grup, o sene iTunes’da albümleri en fazla satılan gruplar arasında yer aldı. Bunun üzerine albümdeki ‘Use Somebody’ parçasıyla bu sene üç Grammy’yi birden kucaklayan kardeşler, dünyanın tanınmış grupları U2, Greenday ve Coldplay’i geride bıraktı.
Başarısının sırrını kendini tekrarlamamakta bulan Kings Of Leon, hızlı çıkışına tanık olduktan sonra önümüzdeki ekim ayında çıkacak yeni albümünü için heyecanlanmamak imkânsız hale geliyor. Grubun ‘Come Around Sundown’ olarak adlandırdığı beşinci albümüyle ilgili tek söyledikleri önceki albümlerine kıyasla daha ‘country’ ve ‘grunge’ tarzında olacağı. Yeni albümlerini en çok ‘Youth and Young Manhood’ albümünün sounduna benzeten grup, video klip çalışmalarına da başlamış.

Her gün birbirlerini görmek zorunda olmalarına rağmen şimdilik mutlu olduklarını söyleyen kardeşler, sonsuza dek aynı grupta yer alamayacaklarını da belirtiyorlar. Ne diyelim, umarım dağılmadan Türkiye’ye de ayak basarlar da Followill kardeşlerin efsanevi parçalarını canlı dinleme fırsatı buluruz. Bakarsınız gelene kadar Beatles kadar ünlü olmuş olurlar.