Rock'n roll için üzücü bir gün

Rock'n roll için üzücü bir gün
Rock'n roll için üzücü bir gün
Hard rock devi Deep Purple'ın klavyecisi Jon Lord, hayatını kaybetti. 71 yaşındaki Lord, rock'ta çığır açanlardandı

Deep Purple’ın efsanevi klavyecisi, grubun ‘Smoke on the Water’ gibi birçok klasiğinde imzası bulunan Jon Lord, dün Londra ’da hayata veda etti. 71 yaşındaki Lord, uzun süredir pankreas kanseri tedavisi görüyordu. Geçen sene hayranlarına kanserle mücadele ettiği için bir süre performanslarına ara vermesi gerektiği duyurusu yapan Lord, yine de müziğe devam edeceğini, bunun iyileşme sürecinde önemli bir rol oynayacağını, ertesi sene de sanatına tam formunda tekrar kaldığı yerden devam edeceğini belirtmişti.
Leicester doğumlu Lord, beş yaşında piyanoyla klasik müzik eğitimi almaya başladı. Daha sonraki yıllarda grubu Deep Purple için “Beethoven’ın yaptıkları kadar değerimiz var” diyen, yapısal ve kültürel etki açısından senfonilerle aynı yerde olduklarını söyleyen Lord, rock’n roll ve R&B türlerinin ilk yıllarında bu müziklerin etkisi altına girdi. 1959’da oyuncu olmak için Londra’ya taşınan müzisyen, burada önce Bill Ashton Combo ve Red Bludd’s Bluesicians gibi caz ve blues gruplarında çaldı. Farklı müzik gruplarıyla kariyerini devam ettiren Lord, Santa Barbara Machine Head’de beraber çalıştığı bas gitarist Nick Simper’la beraber Deep Purple’ın da ilk adımlarını attı. Ritchie Blackmore, Rod Evans ve Ian Paice’in de katılımıyla 1968’de kurulan Deep Purple, 70’lerin en etki sahibi hard rock gruplarından biri oldu. Deep Purple, Lord’un önderliğinde sık sık klasik müzik projelerine de imza attı. Lord, hem klasik müziğe hem de rock’a aynı ölçüde önem veren bir müzisyen olarak müzik tarihinde yer aldı. Deep Purple dağıldıktan sonra grubun eski davulcusu Paice ve Tony Ashton’la beraber Paice & Ashton & Lord’u kuran Lord, daha sonra yine Deep Purple’ın son solisti David Coverdale’in grubu Whitesnake’te çaldı. Bu sırada çeşitli solo projelere de devam eden Lord, 1984’te tekrar bir araya gelen Deep Purple’la turnelere çıktı.
2002’de turnelerden yorulduğu için gruptan ayrılan müzisyen, aralarında ABBA’nın şarkıcısı Anni-Frid Lyngstad’la beraber yaptığı projenin de olduğu çeşitli solo ve toplu çalışmalarla müzik hayatına devam etti.
Lord’un ölümü müzik dünyasını da yasa boğdu. Yes’in klavyecisi Rick Wakeman yaptığı açıklamada sanatçının yakın arkadaşı ve aynı zamanda da büyük bir hayranı olduğunu ifade ederek “Hasta olmadan önce birlikte bir albüm yapacaktık” dedi. Slash “Rock’n roll için üzücü bir gün” yorumunu yaparken Deep Purple da Twitter hesabında “Tanrı seni kutsasın Jon Lord. Hasta siempre maestro Jon Lord!’ mesajını paylaştı. Türkiye ’den de yine Twitter’da Doğu Yücel “Şimdi Hammond orglar ağlıyor olmalı…”, Tuna Kiremitçi: “Çok komiksin Azrail, Jon Lord hiç ölür mü…”, Elif Şafak da “Deep Purple dinleyerek âşık olan, ayrılan, öfkelenen, öfkeyi yenen, yalnızlığını/yalnız olmadığını görenlerimiz: Jon Lord’un ardından selam olsun” yorumlarını paylaştı.