Roma'dan Pendik'e kardeş şehir

Roma'dan Pendik'e kardeş şehir
Roma'dan Pendik'e kardeş şehir
İstanbul'un Pendik ilçesi ve Roma'nın Ciampino ilçesi, kardeş şehir olma yolunda.

İtalya'nın başkenti Roma'nın Ciampino ilçesi, kardeş şehir arayışına Türkiye 'de Pendik ile son noktayı koydu. Kentler arasında uluslararası düzeyde işbirliği amaçlayan ve dünyada pek çok yerleşim yerinin faydalandığı “kardeş şehir” uygulamasını hayata geçirmek isteyen Ciampino kenti ile Pendik arasındaki öngörüşmelerden ilki Roma'da yapıldı.

Pendik Belediyesi'nden 9 kişilik heyete başkanlık eden Belediye Başkan Yardımcısı Cevat Yaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Pendik'in birçok kardeş şehri olduğunu belirterek, bu projelerin birbirini tanımayan toplumların yakınlaşmalarına katkıda bulunduğunu ifade etti.

Ciampino ve Pandik'in havaalanına sahip olduğunu vebenzer özellikler taşıdığını kaydeden Yaman, “öğrencilerin karşılıklı değişimi, sanatsal aktiviteler” gibi pek çok çalışmanın hayata geçirilebileceğini bildirdi.

İtalya'da çok iyi ağırlandıklarını vurgulayan Yaman, “İşadamlarıyla ilk akşam yemek yedik. Gördüğüm kadarıyla Türkiye'ye büyük bir ilgi var ve beklentileri de var. Türkiye ile kültür-sanat, ekonomi alanlarında yapmak istiyorlar. Türkiye'nin son 10 yıldaki yükselen performansı burada göz kamaştırıyor. Bu iradeyi gördük. Bu proje yürüyecek diye düşünüyorum” ifadesini kullandı.

"COĞRAFİ BAKIMDAN AYNI ÖZELLİKLERE SAHİBİZ"

Ciampino Belediye Başkanı Simone Lupi de Pendik'in ilk kardeş şehir protokolü imzalayabilecekleri bölge olabileceğini belirterek, “Biz kardeş şehir arıyorduk. Türkiye ile İtalya arasında faaliyet gösteren diyalog merkezi Tevere Enstitüsü aracılığıyla Pendik Belediyesi ile iletişime geçtik” dedi.

Ciampino ve Pendik'in aynı karakteristik özelliklere sahip olduğuna dikkati çeken başkan Lupi, “Ciampino, Roma'nın ikinci büyük havaalanına ev sahipliği yapıyor, aynı şekilde Pendik de İstanbul 'un ikinci büyük havalimanına... Coğrafi bakımdan da aynı özelliklere sahibiz” diye konuştu.

Bu projeyle sadece kültürel değil, ekonomik ve ticari deneyimleri değiş-tokuş etme olanağı bulacaklarını dile getiren Lupi, “Bu buluşma çok iyi gitti. Bizim gelecek ay Türkiye'de gerçekleştireceğimiz temasların ardından bu faslı olumlu şekilde tamamlarız diye düşünüyorum” ifadesini kullandı. (aa)