Roman kahramanına büyüteç!

Roman kahramanına büyüteç!
Roman kahramanına büyüteç!
Klasik edebiyat dergilerinden farklı içeriğiyle dikkat çeken 'Roman Kahramanları' yayın hayatına başladı. Üç aylık dergi, edebiyat tarihi içinde varlık göstermiş kahramanlara ve karakterlere büyüteç tutuyor

İSTANBUL - Yayıncılık dünyasının özellikle de dergilerin zor zamanlar yaşadığı şu dönemde yeni bir dergi yayın hayatına başladı: ‘Roman Kahramanları’. Çiçeği burnunda dergi, içeriği ve konusu itibarıyla klasik edebiyat dergilerinden farklı. Üç aylık periyotlarla çıkacak olan Roman Kahramanları, edebiyat tarihi içinde varlık göstermiş olan kahramanlara ve karakterlere büyüteç tutuyor. Bunu yaparken de psikolojiden felsefeye, edebiyattan tarihe, hukuktan antropolojiye insan bilimlerinin farklı dallarının bakış açılarından faydalanıyor ve çok yönlü okumalar yapıyor. ‘Roman Kahramanları’ her sayısında dört kahramana yer verecek. Ömer Asan liderliğindeki Heyamola Yayınları tarafından çıkarılan derginin genel yayın yönetmenliğini Irmak Zileli yapıyor.
Dergi ilk sayısında yerli kahramanlar kontejanında Hasan Ali Toptaş’ın ‘Bin Hüzünlü Haz’ romanından tanınan Alaaddin ve Attilâ İlhan’ın ‘Kurtlar Sofrası’nın kahramanı Mahmud Ersoy’u inceliyor. Albert Camus’nün ‘Veba’ ve ‘Yabancı’ romanlarından bilinen Rieux ve Meursault, çocuk edebiyatının kült kitaplarından ‘Pal Sokağı Çocukları’nın Nemeçsek’i ise incelenen yabancı roman karakterleri.
Hafta başında piyasaya çıkan dergide, edebiyat üzerine serbest yazılar bulmak da mümkün. Ahmet Oktay, Leyla Erbil, Ömer Türkeş, Sevin Okyay, Feryal Tilmaç yazıları okunabilecek yazarlardan birkaçı. (Kültür Sanat)