Romantik şarkıların büyüleyici sesiydi...

Romantik şarkıların büyüleyici sesiydi...
Romantik şarkıların büyüleyici sesiydi...
Müzik dünyasının güçlü seslerinden Whitney Houston, önceki gece Beverly Hilton Oteli'nde ölü bulundu. 48 yaşında yaşamını yitiren sanatçının ölüm nedeni belli değil. Bir gece önce aşırı derecede alkol aldığı söylenen Houston'ın odasında uyuşturucuya rastlanmadı...

Pek az şarkıcı Whitney Houston kadar büyüleyici bir sese sahiptir ve pek azı sahip olduğu yetenekleri onun kadar sinir bozucu düzeyde bir kayıtsızlıkla kullanır. Albümleri 20’nci yüzyılın pek çok kadın sanatçısından daha fazla sattı. Diğer pop yıldızlarından çok daha fazla ödül aldı. Ancak son yıllarını onu kaotik bir biçimde şarkı söyleme isteğinden uzaklaştıran uyuşturucu bağımlılığıyla geçirdi.
Önceki gün 48 yaşında hayatını kaybeden Whitney Houston’ın albümleri bugün itibariyle tekrar listelere yerleşecek büyük olasılıkla... Ve bir nesil onu, başarısı 90’larda zirveye ulaşan, sorunlu bir karakter olarak tanıyacak. Esasında Houston listelerde hit olan birinden çok daha fazlasıydı ancak yetenekleri çoğunlukla yavan yetişkin şarkılarında harcandı. Whitney Elizabeth Houston, 3 Ağustos 1963’te New Jersey’de kilise müziği yıldızı Cissy Houston’ın kızı ve ve Amerika’nın başarılı isimlerinden Dionne Warwick’in kuzeni olarak geldi dünyaya. 11 yaşındayken kilise korosunda şarkı söylemeye ve daha sonra annesinin konserlerinde yer almaya başladı. Henüz 15’indeyken annesi Cissy ile ünlü R&B sanatçısı Chaka Khan’ın 1978’deki hit’i ‘I’m Every Woman’a eşlik etti. Eğitimi kilise müziği üzerineydi ancak sesi R&B, pop ya da balad söylemeye de uygundu. Lou Rawls ve Jermaine Jackson’a yaptığı vokallerle müzik hayatına devam eden Houston, bir dönem modellik de yaptı. 1981’de Amerikan Seventeen dergisinin kapağında yer alan ikinci siyah modeldi. Gençliğinin son yıllarındaysa disko şarkıları yazan Paul Jabara’ya ve funk grubu Material’a vokallerde eşlik etti. Tam da bu noktada tarzının şekillenmesiyle sesinin zenginliğini olağanüstü bir biçimde kullanmaya başladı. Artık kayıt teklifleri kapıdaydı. Ve Houston, tüm hayatı boyunca bağlı kaldığı Arista’yla anlaşmayı seçti. Arista’nın başkanı Clive Davis’in Houston’ı 1983’teki bir televizyon programına çıkarmasıyla bu yeni yetenek halka takdim edilmiş oldu. Kendi adını taşıyan ilk albümü 1985’te çıktığında, Rolling Stone dergisi 21 yaşındaki şarkıcı için “Kesinlikle yıldız ışığı var” yorumunu yapmıştı. Albümden çıkan ‘Saving All My Love For You’, ‘Greatest Love Of All’ ve ‘How Will I Know’ gibi parçalar ABD listesi Billboard Hot 100’de zirveye oturdu. ‘Saving All My Love For You’, Houston’a o yıl üç dalda aday olduğu Grammy müzik ödüllerinde ilk ödülünü de kazandırdı. Sonraki yıllarda ‘En çok kazanan siyah kadın sanatçı’ unvanı onun olacaktı. 

Süperstarlar arasına girdi
1992’de yayımlanan büyük hit’i, Dolly Parton cover’ı ‘I Will Always Love You’da, en güçlü vokallerinden birini gerçekleştirerek dünya çapında 12 milyon sattı. Şarkıdaki duygusal söyleyişi, şarkıyı tüm zamanların en büyük hitlerinden biri yapmaya yetti. Albüm satışı toplamda 170 milyonu bulan Houston, kendine Mariah Carey ve Celine Dion’un da bulunduğu elit kadın süperstarlar grubunun içinde yer edindi. Genellikle romantik aşk şarkılarını seslendiren Houston, pek çok şarkıcıyı etkileyen ‘pop divası’ tarzını yarattı. MTV’nin ‘beyaz şarkıcı’ duvarını aşan ilk siyah kadın da oydu. MTV’nin ‘En önemli sanatçıları’ listesine giren ilk siyah kadın şarkıcı oldu.
1996’da Houston artık her gün uyuşturucu kullanıyordu.. 1998’de çıkarttığı ‘My Love is Your Love’ albümü beğeni toplamış lakin bir yandan da uyuşturucu bağımlılığı hakkında rivayetler almış yürümüştü. Houston artık törenleri kaçırdığı ya da reddettiği bir dönemdeydi. 2000’de Oscar Töreni’ndeki performansı iptal edildi, 2001’de de Michael Jackson’a saygı gecesinde marihuana bulundurduğu için yakalandı. 2006’da annesinin zorlamasıyla rehabilitasyon merkezine yattı. Eşi Bobby Brown ile yolları da bu dönemde ayrıldı. Tedavinin ardından, 2009’da yayımlanan son albümü ‘I Look to You’ eleştirmenlerden olumlu tepkiler aldıysa da çoğu hayranı sesinin turneye çıkması için yeterli olmadığını düşünüyordu. 2010’da, uzun süre sonra çıktığı turne eleştirmenlerce “Sahneye çıkmaya müsait değil” şeklinde yorumlanmış, Houston’ın Birmingham’daki titreyen sesiyle gerçekleştirdiği performans epey konuşulmuştu.
Yıldızının parladığı, Amerika’nın sevgilisi olduğu, siyah bir kadın şarkıcı olarak ilkleri yaşadığı yıllardan sonra dün gelen ölüm haberinin ardından hayranlarının dilinde ‘Seni her zaman seveceğiz Whitney’ sözünü bırakıp, gitti...

‘The Bodyguard’ ile unutulmazlar arasına girdi
Whitney Houston, şarkıcılığı kadar iddialı olmasa da beyazperdede de boy gösterdi. 1984’te ‘Gimme a Break!’ isimli televizyon dizisinde görünen Houston’ın bu alanda en fazla ses getiren filmi Kevin Costner ile birlikte kamera karşısına geçtiği 1992 tarihli ‘The Bodyguard’ oldu. Özellikle filmde seslendirdiği ‘I Will Always Love You’ isimli şarkı uzun süre liste başında kalırken, filmin müzikleri başta Oscar ve Grammy olmak üzere birçok ödül için aday gösterildi. Filmde gerçek hayatına benzer şekilde şöhretli bir şarkıcıyı canlandıran Houston, Costner’ın canlandırdığı korumasıyla romantik bir hikâyenin içinde yer alıyordu. Houston daha sonra 1995’te ‘Waiting to Exhale’, 1996’da ‘The Preacher’s Wife’ ve 1997’de bir televizyon filmi olan ‘Cinderella’da rol aldı. Houston son olarak bu yılın ağustos ayında ABD’de vizyona girmesi planlanan Salim Akil’in yönettiği ‘Sparkle’ filminde kamera karşısına geçmişti.

Ne dediler?
Mariah Carey (@MariahCarey): “Emsalsiz arkadaşım Whitney Houston’ın ani ölümü karşısında kalbim kırık ve gözyaşları içindeyim. O, dünyayı onurlandıran en iyi seslerden biri olarak daima hatırlanacak. 

Rihanna (@Rihanna): Söyleyecek tek sözüm yok. Sadece ağlıyorum. 

Katy Perry (@KatyPerry): Çok yıkıcı. Seni daima seveceğiz Whitney, huzur içinde yat. 

Christina Aguilera (@TheRealXTina): Bir başka efsaneyi kaybettik. Sevgimiz ve dualarımız Whitney’nin ailesiyle. 

LeAnn Rimes (@leannrimes): “Whitney Houston aldığım CD’ydi. O şimdi meleklerle birlikte şarkı söylüyor. 

Burcu Güneş: Ciddi mi bu! Whitney Houston?... Çok çok üzücü bu çok... Şarkıcı olmamın sebebi ölmüş... Onun gibi söylemeye çalışırken, çocukluk evresinden genç kızlığa geçtiğim idolümdü. 

Işın Karaca: İdolüm. Bir era’nın ikonu... Hayalim... Oğlum Erda daha 3 aylıkken sinemada 27 kere izlediğimiz Bodyguard.

Ödül rekortmeniydi
1985’te ilk Grammy’sini ‘Saving All My Love For You’ şarkısıyla kazanan Houston, altısı Grammy, biri Emmy olmak üzere toplam 415 ödül kazandı. Defalarca ‘En İyi Kadın Şarkıcı’ ödülünü kucaklayan Houston, 415 ödülle ‘En çok ödül kazanan kadın sanatçı’ olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Houston son olarak 2010’da NAACP (Renkli İnsanların İlerlemesi İçin Ulusal Dernek) ve BET (Black Entertainment Television) ödüllerinin sahibi olmuştu.