Rooney Mara Fincher'ın son gözdesi

Rooney Mara Fincher'ın son gözdesi
Rooney Mara Fincher'ın son gözdesi
'Sosyal Ağ'dan sonra David Fincher'ın yeni filmi 'Ejderha Dövmeli Kız'da da rol alan 26 yaşındaki Rooney Mara, kendini anlatıyor

Çocukluğu:
Ben annemle birlikte eski filmleri izleyerek ve tiyatroya giderek büyüdüm. Annem bir film delisi değildi ama sürekli Gone With the Wind ve Bringing Up Baby gibi filmleri izlerdi. Ve ben bazı saçma oyunculuk derslerine katıldım. Bu yüzden bir şekilde oyunculuk yapmak istediğimi biliyordum. 

Rolü alma sürecİ:
‘The Social Network’ün seçmeleri gayet kolay geçti. Ama Ejderha Dövmeli Kız’ınki iki buçuk aylık bir süreçti ve tamamı sinir bozucuydu. ‘Ben size bunu yapabileceğimi kanıtlayabildim ya da kanıtlayamadım. Ama ben bir şekilde hayatıma devam etmeliyim’ diye düşünmeye başlamıştım. Gerçekten çok uzun ve zor bir süreçti. 

Fİlm İçİn değİşen fİzİksel görünümü:
Sanırım en çok kaşlarımda yaptığımız değişiklikler beni heyecanlandırdı. Sanırım beş dakika boyunca çılgın gibiydim ama sonra kendi haline bıraktım ve alıştım. Piercing o kadar kötü değildi. Dilime taktırdığım hâlâ duruyor mesela ama çıkaracağım. Bu beni etkilemedi. Çok fazla kickbox yaptım ve yüzüme ‘acı çekiyorum’ ifadesi verebilirim. Antrenörüm “Sen acıyı hiçbir zaman gerçekten tatmadın. Eğer buna alışık olsan, göstermezsin, çünkü eğer birine acı çektiğinizi gösterirseniz, bu onlara keyif verir” düşüncesindeydi. Onunla daha fazla çalıştıkça “Canın yanıyor mu? Yeterince zorluyor muyum seni? Çünkü daha fazlasını söyleyemem” dedi. Cadılar Bayramı’nda perili bir kır gezisine çıktım ve insanlar gelip beni korkutmayı denedi ve ben korkmadım. Kız kardeşim ve arkadaşlarım “Senin neyin var” diye sordular. İnsanların kötü olmalarına alıştığınızda bundan bıkarsınız. Bu pek ‘Lisbeth doğuştan insanlardan yardım istemez’ demek değil. O farklı yollar denedi ve kimse ona yardım etmedi. Bir süre sonra çığlık atmayı da bıraktı. Benim içinse tecavüz sahnesi en zor kısmıydı. Çünkü o kısım sadece bu film için değil, üçlemenin tümü için oldukça önemli. Fiziksel zorluklar duygusal olanlardan daha şaşırtıcıydı çünkü günler boyu aynı işi tekrar ve tekrar yapıyorduk. 

Yönetmenİ David Fincher:
Çalışma tarzını seviyorum. Bu ‘iki kez çekim yapan biriyle çalışmak istemezdim’ demek değil. Ama biz birlikte gerçekten çok iyi çalışıyoruz. Sanırım biz farklı pek çok şeyde birbirimize benziyoruz. İkimiz de takıntılı ve mükemmeliyetçiyiz. İkimiz de muhalifiz. İkimiz de kontrol edilmeyi sevmiyoruz. Ben her şeyi fazlasıyla düşünen ve bir şeyi diğer insanların önünde yapmadan önce o şeyin her parçasını araştırma ihtiyacı duyan biriyim. O buna gerçekten izin veriyor ve işte bu da benim ona benzeyen tarafım. 

Fİlmİn kariyerine etkİsİ:
Sanırım benim üzerimde büyük bir etkisi oldu. Büyüdüm ve pek çok açıdan değiştim. Kesinlikle, bu yılın ardından, kendimi çok daha yeterli görmeye başladım. David’in bana aşıladığı şeylerden biri kendimle gerçekten uzlaşmamak ve her zaman bir seçeneğim olması. Genç bir aktris olmak zor bir şey. İnsanlar sizin sahibinizmiş gibi hissediyor. İnsanların sizi genç bir kız olarak kolayca kazanmasına izin veriyorsunuz çünkü zor olmak istemiyorsunuz. David asla benim böyle hissetmeme sebep olmadı. O her zaman benim fikrimi soruyordu. Onunla çalışmaya alıştığım için sanırım ben de kariyerim boyunca daha az uzlaşmacı olacağım.

Sporcu ailenin oyuncu kızı
1985 Amerika doğumlu Mara dikkatleri ilk defa 2005 tarihli ‘Elm Sokağı Kâbusu’ ve ardından 2010 tarihli ‘ Sosyal Ağ’daki rolleriyle çekmişti. Kökleri İrlanda’ya uzanan Rooney Mara’nın ataları Amerikan futbolu takımları The Pittsburgh Steelers ve New York Giants’ın kurucularından. Spor yerine oyunculuk yoluna sapan Mara, bu kararında ‘Rüzgâr Gibi Geçti’ ve ‘Rebecca’ gibi filmlerin etkisinin olduğunu söylüyor. Seçmelerine bir arkadaşı sayesinde katıldığı Romeo ve Juliet’te oynadığı Juliet rolü, lisedeyken oynadığı ilk ve tek rol. Birkaç öğrenci filminde de rol alan Rooney Mara 19 yaşına geldiğinde oyunculuk kariyeri için sağlam girişimlerde bulundu. 2005’ten itibaren farklı film ya da dizilerde boy göstermeye başlayan Mara, son filmi ‘Ejderha Dövmeli Kız’daki oyunculuğuyla son günlerin en çok konuşulan kadın oyuncularından. 2006’da ‘Law&Order’ dizisinde, 2008’deyse Friends (With Benefits)’te oynayan Mara’nın ‘Ejderha Dövmeli Kız’daki ‘Lisbeth’ karakterini canlandırmak için kestirdiği asimetrik ve kısa saçları, kaşına, kulağına ve meme ucuna taktığı piercing’ler de hayli konuşuldu.