Rowling bağımsız İskoçya'ya karşı

Rowling bağımsız İskoçya'ya karşı
Rowling bağımsız İskoçya'ya karşı
Büyük Britanya'da İskoçya'nın ayrılması referandumu yaklaşırken gerilim sanat dünyasına da sirayet etti. Bağımsızlığa karşı kampanyaya destek olan İskoç yazar Rowling, Twitter'da sert tartışmalara girdi.

JK Rowling, İskoçya’nın Bağımsızlığı hakkındaki görüşlerini ateşli bir Twitter kavgasında savundu. Harry Potter’ın yazarı, 18 Eylül ’de gerçekleşecek olan referandum için “Birlikte Daha İyi” (Better Together) kampanyasını desteklediğini açıkladı. Kampanyaya 1 Milyon Pound bağışladı ve İskoçya’nın neden Büyük Britanya’nın bir parçası olarak kalmasını istediğine dair bir yazı yayınladı.
Rowling’in dün arka arkaya “bayraklardan önce insan gelir, sloganlar değil yanıtlar, atıp tutmamak için nedenler, düşmanlık değil birliktelik, #bettertogether” gibi tweetler yazdı. Bu tweetler, Alex Salmond’un bağımsız bir İskoçya için başlatmış olduğu “Evet” kampanyasını destekleyenlerden pek çok eleştirel cevap aldı.
Bir kullanıcı Rowling’e bu kadar çok parayı bağımsızlık karşıtı kampanyaya yatırmak yerine hasta çocuklara yardım için kullanması yönünde eleştirdi. Bunun üzerine Rowling bu güne kadar yoksunlukla mücadele ve İskoçya’daki “Multiple sclerosis” adlı hastalığa sekiz haneli bir miktarda para bağışladığını hatırlattı. Üzerine #ensonİskoçyaiçinsenneyaptın? sorusunu sordu.
Twitter düollosunda Rowling kendini şöyle savundu. “İskoçya’nın bağımsız olmaması için yaptığım bağışı kişisel çıkarlarım için yapmadım. “Hayır” dememin sebebi benim eskiden yaşadığım yerde yaşayan insanlar için son derece kaygılanmam. Kurallarını daha duymadıkları bir oyun oynamaları isteniyor. Eğer işler ters giderse hesabını onlar ödeyecek, ben değil.”
49 yaşındaki yazarın düşünceleri “tutkulu” hayranlar tarafından da desteklendi. Rowling bu hayranlara İskoçya için endişelendikleri için teşekkür etti.
Rowling “İskoç, İngiliz ve Fransız” kanı taşıdığını ve bir İskoçla evli olduğunun altını çizdi ve bağlılığının hala İskoçya devletine olduğunu belirtti.
Anket sonuçlarında ilk kez “Evet” diyenler 'Hayır'cıların önüne geçince Birleşik Krallık'ta ortam kızışmıştı. Rowling de hararetlenen tartışmaya twitter'dan katılmış oldu. Oylamaya sadece 9 gün kaldı.