Royal Academy'nin bahçesinde Türk imzası

Royal Academy'nin bahçesinde Türk imzası
Royal Academy'nin bahçesinde Türk imzası
Dünyanın en önemli sanat kurumlarından Royal Academy of Arts'ın Türk Seramik Tanıtım Grubu (Turkishceramics) desteğiyle düzenlediği yarışmada birinci seçilen Sevince Bayrak ve Oral Göktaş'ın (SO? Mimarlık) 'Beklenmedik Tepe' adlı enstelasyonu, Royal Academy Burlington Gardens girişindeki yerini aldı. İki yıl önce İstanbul Modern'in bahçesine yerleştirilen geçici 'Göğe Bakma Durağı'nda da imzası bulunan SO? Mimarlık, 'Beklenmedik Tepe'yi dünyanın en hafif, ince, büyük boyutlu seramiklerinden Kalesinterflex kullanarak yaptı.

İki yıl önce İstanbul Modern’in bahçesine yerleştirilen geçici yapı ‘Göğe Bakma Durağı’nda imzası bulanan Sevince Bayrak ve Oral Göktaş’ın kurduğu SO? Mimarlık, benzer bir projeye bu kez İngiltere’nin dünyaca ünlü sanat kurumu Royal Academy of Arts’ın bahçesinde imza attı. Royal Academy of Arts’ın Türk Seramik Tanıtım Grubu (Turkishceramics) desteğiyle düzenlediği yarışmada birinci seçilen SO? Mimarlık’ın ‘Beklenmedik Tepe’ (Unexpected Hill) adlı enstelasyonu, Royal Academy’nin pek kullanılmayan Burlington Gardens girişini hayli işlevsel hale getirerek insanların kullanımına açıyor.

Royal Academy of Arts’ın Mimarlık Bölüm Başkanı Kate Goodwin, ‘Beklenmedik Tepe’yle ilgili “SO? Mimarlık ve Fikriyat’ın enstalasyonu, halen yeterince kullanılmayan bir alanı, insanların gelip oturabilecekleri, mola verip dinlenebilecekleri veya etrafı keşfedip bir araya gelebilecekleri çok daha ihtiyaç duyulan bir yer haline getirmeyi başaran keyifli bir proje. Seramik karolar dekorasyon değil bir form oluşturuyor ve sadece yükselen bir form yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda Burlington Gardens’ın 19. yüzyıla özgü görünümüyle iletişime geçiyor. Bu tasarım atıl kalmış boş alanların ve caddelerin nasıl canlı bir yer haline getirilebileceğine ilişkin bir tartışma da başlatıyor” yorumunu yapıyor.


Kalebodur tarafından üretilen dünyanın en hafif, en ince, en büyük boyutlu ve bükülebilir seramiklerinden Kalesinterflex kullanılarak yapılan ‘Beklenmedik Tepe’ enstalasyonu Burlington Gardens’ın hem 19. yüzyıla özgü görünümüyle iletişim kurarken hem de girişindeki boş alanı yeni bir mekana dönüştürüyor. ‘Beklenmedik Tepe’de kullanılan geometrik şekillerin tarih boyunca kullanılan iki boyutlu seramik model ve desenlerden ilham alınarak elde edildiğini belirten SO? Mimarlık’ın kurucularından Sevince Bayrak, “Üç boyutlu bir form yaratmak için üçgenlerin geometrik modellerini değiştirdik. Örneğin iki boyutlu bir objeyi üç boyutlu bir alana dönüştürmek için geometriyi kullanmamız konusunda Mukarnas formunun prensipleri bize yardımcı oldu ve bir tepe, yani üç boyutlu bir yapının en yüksek noktasını ziyaretçilerinden içinden geçebilecekleri bir tünel olarak yarattık. Mukarnas, geleneksel İslam mimarisinde kullanılan ve seramiklerin radyal simetriye uygun olarak kullanılmasını sağlayan dekoratif bir bezeme türüdür. Geometrik sütunlar, halen dünyadaki en hafif seramik olarak bilinen karolarla kaplanırken, yarı saydam seramikler mekânı aydınlatarak, ziyaretçilerin akşam saatlerinde de Mayfair ve çevresinin keyfini çıkarmalarını sağlayacak” diyor.

Sevince Bayrak, Kalebodur markasının yenilikçi ürünü Kalesinterflex’in projede kullanmaya nasıl karar verildiğini ise şöyle açıklıyor: “Yüksekliği 10 cm ile 280 cm arasında değişen 243 adet üçgen prizmadan oluşan tasarımın, derzlerle bölünmüş yüzeyler yerine yekpare seramiklerden oluşmasını istedik. Hem prizmaların tekil elemanlar olarak algılanması, hem de bu elemanların birleşip tepeyi oluşturması için tasarımın en küçük birimi üçgenin bir yüzeyi olmalıydı; o yüzeyi tekrar daha küçük boyutlu karolarla bölmek istemedik. Turkishceramics portfolyosunda bunu sağlayabilecek en büyük ebatlı karolar, 1x3 metre boyutları ile Kalesinterflex olduğu için bu malzemeyi kullandık.”


Stanton Williams Architects’den Alan Stanton, Royal Academy of Arts’dan Kate Goodwin, Royal College of Arts’dan Dr. Peter Oakley ve Türk Seramik Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Kayan’dan oluşan jürinin seçtiği ‘Beklenmedik Tepe’, eylül ayına kadar Royal Academy of Arts’ın bahçesinde yer alacak.

KALESİNTERFLEX NEDİR?
Türkiye’de üretilen en büyük, en esnek ve en ince porselen seramik Kalesinterflex, 1x3 metrelik ebadı, 3 ve 5 mm’lik inceliği sayesinde mimarlara yaratıcılık imkanı sağlıyor. Kalebodur’un binalarda en çok tercih edilen mimari ürünü olan Kalesinterflex’le tek bir karoda zemin ve cephe uygulamalarında geniş alanlar kaplanıyor, hafifliği sayesinde diğer seramiklerin üçte biri oranında ağırlığıyla binaya binen yükü azaltıyor. Kolay temizlenen, leke tutmayan, rengi solmayan, antibakteriyel ve kimyasallara karşı dayanıklı olan Kalesinterflex, çevreye duyarlı teknolojisiyle Ecospecifer belgesine sahip.